روز کوروش کبیر (7 آبان روز بزرگداشت کوروش هخامنشی)

به گزارش مجله پارمیسفان، هفتم آبان ماه را روز کوروش کبیر یا روز بزرگداشت کوروش بزرگ نامیده اند هرچند که در تقویم جهانی روزی به نام روز جهانی کوروش وجود ندارد.

روز کوروش کبیر (7 آبان روز بزرگداشت کوروش هخامنشی)

خبرنگاران | سرویس عمومی - هفتم آبان، سالروز ورود کوروش بزرگ به بابل می باشد. بر اساس رویدادنامه نبونعید، در 29 اکتبر (7 آبان) سال 539 پیش از میلاد کوروش وارد بابل شد. در رویدادنامه نبونعید اینچنین آمده است:

در ماه اَرَخسمنو (Arahsamnu ماه هشتم)، روز سوم (هفتم آبان ماه) کوروش به بابل اندر آمد. شاخه های سبز در برابر (زیر پای او) گسترده شد

روز کوروش کبیر

سپاهیان کوروش بزرگ به رهبری اوگبارو در روز شانزدهم ماه تشریتو از هفدهمین سال سلطنت نبونید بدون جنگ وارد بابل شدند. گریسون این تاریخ را با دوازدهم اکتبر سال 539 پ.م. برابر دانسته است.

  • محاسبه دیگر پژوهشگران هم ارزیابی او را تأیید کرده است.
  • اسناد بابلی آورده اند که هفده روز بعد، در سومین روز از ماه آراهسمنو (29 اکتبر یا هفتم آبان ماه) خود کوروش به بابل وارد شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت؛

روزی که نقطه عطفی در تاریخ بشر است و به ورق خوردن برگی زرین از تاریخ انجامید. نه تنها با پیوستن بابل به سرزمین های از پیش فتح شده جورچین و پازل شکل گیری ایران کامل شد که خود، نخستین کشور تاریخ است بلکه سیاست و حقوق نیز، با روندی که کوروش پی گرفته بود، کاملاً دگرگون گشتند.

و اما این که کوروش هفده روز پس از سقوط بابل به این شهر وارد شده، غریب و بی پیشینه بوده است. به خصوص که کیفیت سقوط شهر هم غیرعادی است و شاه پیشین بابل در همان زمان هنوز زنده بوده و در اسارت قوای گوتی به سر می برده است. این خیلی غیرعادی است که کوروش شهری تازه گشوده شده را هفده روز به حال خود رها کند، آن هم در شرایطی که شاه پیشین هنوز زنده است و بیست سال حکومت مقتدرانه اش بستری از مشروعیت فراهم می ساخته که ممکن بوده بابلی های طرفدارش برای بازگرداندن اش شورش کنند.

از تمام اسناد چنین برمی آید که مردم بابل در مدت این هفده روز آرام و مطیع بوده اند و اوگبارو هم نظم و آرامش را حفظ کرده و از تعدی و دست درازی های مرسوم ارتش فاتح به جان و مال بابلی ها جلوگیری کرده است. با وجود این، بابلی ها به مدت هفده روز شاه قبلی خود را که زنده و اسیر هم بوده از دست داده بودند، و هنوز شاه تازه شان که پارسی و انشانی هم بود، به شهرشان وارد نشده بود.

متن منشور حقوق بشر

این منشور که در زمان ورود کوروش کبیر به کشور بابل نوشته شده بدین شرح است.

منم کورش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه توانمند، شاه بابل، شاه سومر و اَکـَد، شاه چهار گوشه جهان. پسر کمبوجیه، شاه بزرگ … نوه کورش، شاه بزرگ … نبیره چیش پیش، شاه بزرگ …

آنگاه که بدون جنگ و پیکار وارد بابل شدم، همه مردم گام های مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بابل بر تخت شهریاری نشستم. مردوک خدای بزرگ دل های پاک مردم بابل را متوجه من کرد … زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.

ارتش بزرگ من به صلح و آرامی وارد بابل شد. نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید. وضع داخلی بابل و جایگاه های مقدسش قلب مرا تکان داد … من برای صلح کوشیدم.

من برده داری را بر انداختم، به بدبختی آنان سرانجام بخشیدم. فرمان دادم که همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم که هیچکس اهالی شهر را از هستی ساقط نکند.

مَردوک خدای بزرگ از کردار من راضی شد … او برکت و مهربانی اش را ارزانی داشت. ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم …

انتقاد از روز کوروش کبیر

در میان تاریخ نویسان و باستان شناسان کشور، کسی نیست که روز هفتم آبان را به عنوان روز جهانی کوروش جدی بگیرد و دلیل و سندی بر صحت این روز بیاورد. علی اکبر سرفراز باستان شناس پیشکسوت و استاد دانشگاه نیز که در زمینه هخامنشیان و تاریخ آنها کاوش ها و تحقیقات گسترده ای انجام داده است، به شرق می گوید: همان گونه که علامه طباطبایی و جواهر لعل نهرو گفته اند بر اساس اسناد، کوروش همان ذوالقرنین است، این مساله بر اساس تحقیقات اثبات می شود و من هم به آن اعتقاد دارم. برای کوروش به عنوان ذوالقرنین و پادشاهی دادگر و طرفدار حقوق بشر احترام ویژه و خاصی قایلم، اما با این حال این روز را به عنوان روز کوروش یا هر چیز دیگری در این زمینه نمی دانم، چراکه هیچ سند و مدرکی دال بر این موضوع در دست نیست، حتی اینکه گفته می شود کوروش هخامنشی به یهودیان امکانات بازگشت به سرزمین های مقدس خود را داد نیز رد می کنم، چراکه بر اساس اسناد و کتیبه هایی که من روی آنها تحقیق کرده ام، این داریوش هخامنشی بود که در زمان او، این تصمیم گرفته شد.

ریشه پیدایش روز کوروش کبیر

اول بار در سال های ابتدایی دهه 80 این موضوع را انوشیروان کیهانی زاده روزنامه نگار و تاریخ نویس در ستون روزنامک که در شرق منتشر می کرد، اعلام کرد. حسب گفته آقای کیهانی زاده، این روز که در تقویم بین المللی به نام sirius day شناخته می شود با نام و یاد کوروش بزرگ، پادشاه دادگستر هخامنشی نام گذاری شده است. با این حال، اما آن گونه که رضا مرادی غیاث آبادی تاریخ نویس به شرق می گوید: نام sirius day که در تاریخ 29 اکتبر تقویم بین المللی به ثبت رسیده، اشاره ای به نام خبرنگاران شباهنگ است و ارتباطی به کوروش هخامنشی ندارد، چراکه نام کوروش به زبان لاتین اگرچه تلفظ هر دو به یک شکل است اما به گونه ای دیگری نوشته می شود (cyrus).

منبع: setare.com
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1490

به "روز کوروش کبیر (7 آبان روز بزرگداشت کوروش هخامنشی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز کوروش کبیر (7 آبان روز بزرگداشت کوروش هخامنشی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید