مستقرشدن 5G در شبکه 118 اپراتور در 59 کشور

به گزارش مجله پارمیسفان، خبرنگاران- مدیرعامل ایرانسل در مراسم پایانی سومین سمپوزیوم مخابرات بی سیم نوری و موج میلی متری غرب آسیا (WASOWC2020)، گفت: 118 اپراتور در 59 کشور، در حال حاضر 5G را در شبکۀ خود مستقر نموده اند.

مستقرشدن 5G در شبکه 118 اپراتور در 59 کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی ایرانسل؛ این سمپوزیوم از صبح دیروز سه شنبه 4 آذرماه 1399، به صورت آنلاین و به زبان انگلیسی، به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس، شروع شده بود و امروز چهارشنبه 5 آذرماه 1399، به کار خود انتها داد. در این رویداد آنلاین، پژوهشگران عرصۀ ارتباطات و فناوری اطلاعات از کشورهای گوناگون، در قالب کارگاه های مختلف، آخرین یافته های خود را در حوزۀ ارتباطات بی سیم نوری و موج میلی متری به اشتراک گذاشتند. در طول برگزاری این سمپوزیوم، ضمن سخنرانی سخنرانان کلیدی و دعوت شدۀ بین المللی و داخلی و ارائۀ مقالات توسط دانشجویان و پژوهشگران، نشست هایی نیز در زمینۀ روندهای فناوری 5G و کووید 19 (COVID-19) برگزار گردید.

دکتر بیژن عباسی آرند، در اختتامیۀ این همایش آنلاین، طی سخنانی، مهمترین بحث در خصوص توسعه و اجرای 5G را قابلیت هایی دانست که این فناوری ایجاد نموده و می تواند درک کلی بشر از آینده را تغییر دهد. وی گفت: فناوری 5G، افق جدیدی از پیشرفت در تعالی فناوری را به بشر نشان داده است. با ظهور این فناوری، اکنون انتظار می رود که کیفیت زندگی روزمرۀ ما ارتقا پیدا کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس تأکید کرد: با توجه به شرایط همه گیری covid-19، نقش ارتباطات و اهمیت آن در زندگی روزمره ما، بیش از هر زمان دیگری قابل درک است. فراموش نکنیم که فقط به وسیله ارتباطات از راه دور و تکامل تدریجی آن تا به امروز، دستیابی به دنیای دیجیتال امکان پذیر بوده است. نسل پنجم تلفن همراه، صنایع، فناوری و زندگی روزمرۀ ما را به سطح دیگری ارتقا داده است. این فناوری، کاربردهای جدید خدمات پیشرفتۀ پهن باند همراه و تحقق نقش حیاتی و همه جانبۀ اینترنت اشیا را ممکن می نماید. مزایا و پتانسیل های 5G، فراتر از گوشی های هوشمند و به قدری برجسته است که می توان صنایعی که اشتیاق کمتری به دیجیتالی شدن دارند را نیز تشویق به کاربرد آن کرد.

مدیرعامل ایرانسل گفت: تخمین زده می گردد که سهم بازار دنیای فناوری 5G در سال 2020 به 5.5 میلیارد دلار و در سال 2026، به حدود 668 میلیارد دلار برسد و سهم آسیا و اقیانوسیه، 329 میلیارد دلار باشد. گزارش ها حاکی از آن است که 397 اپراتور در 129 کشور دنیا، در فناوری 5G سرمایه گذاری نموده اند. 118 اپراتور در 59 کشور نیز، در حال حاضر 5G را در شبکۀ خود مستقر نموده اند.

وی با اشاره به سیر تحول 5G در سراسر دنیا از سال 2017 و پیش بینی اجرا شده برای سال های آینده گفت: تخمین زده می گردد که در سال 2035، فروش دنیای چندین صنعت فعال شده توسط 5G، در حدود 13.2 تریلیون دلار، 5 درصد از فراوری واقعی دنیای باشد. همچنین پیش بینی می گردد که زنجیرۀ ارزش 5G در همان سال، حدود 22.3 میلیون شغل در سراسر دنیا ایجاد کند.

دانشیار دانشکدۀ مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس، اهداف 5G را بسیار جسورانه دانست و با اشاره به سه سناریوی اصلی کاربرد که برای این فناوری تعریف شده، بعضی از موارد استفادۀ نسل پنجم ارتباطات همراه را دسترسی بی سیم ثابت، نظارت تصویری، تجزیه و تحلیل ویدئو، ورزشگاه های هوشمند، کنترل از راه دور ماشین، رباتیک ابری و اتوماتیک شدن فرآیندها دانست و گفت: با توجه به نیازهای موجود در ایران، به نظر می رسد بعضی دیگر از کاربردهای 5G بسیار مناسب تر است تا در کوتاه مدت اجرا گردد. وی این کاربردها را شامل کشاورزی هوشمند، دوراپزشکی و جراحی هوشمند، استفاده از فناوری واقعیت اضافه نموده و و اقعیت مجازی در آموزش، پخش زنده و سرگرمی برشمرد.

عباسی آرند، سهم ایرانسل در انقلاب 5G در ایران را در دو دستۀ اصلی، شامل ایرانسل به عنوان یک نهاد تحقیق و توسعه و ایرانسل به عنوان فعال کننده فناوری 5G دانست و گفت: مجموعۀ ایرانسل لبز مشغول کار بر روی نمونۀ اولیۀ مودم های 5G است که انتظار می رود تا دسامبر سال 2020 آماده گردد. این مجموعه، در راستای پژوهش های کاربردی نسل پنج، چندین پروژه را در برنامه دارد و با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، برای انجام پژوهش در زمینۀ نسل 5 و نسل 6 تلفن همراه، در حال همکاری است.

مدیرعامل ایرانسل اضافه نمود: ایرانسل تا به امروز سه سایت 5G در تهران راه اندازی نموده و با پیشرفت های شگفت انگیز این صنعت تا به امروز، اطمینان داریم که با در دست داشتن کلید 5G، دنیای کاملاً دیجیتالی، نزدیکتر از هر زمان دیگری خواهد بود.

دکتر بیژن عباسی آرند، در انتها سخنان خود در این سمپوزیوم، به پرسش های حاضران پاسخ داد.

مدیرعامل ایرانسل دیروز و در افتتاحیۀ سمپوزیوم مخابرات بی سیم نوری و موج میلی متری غرب آسیا (WASOWC2020) نیز طی سخنانی، اقدامات ایرانسل برای اطمینان از آمادگی برای ورود به عصر 5G را برشمرده و بر لزوم توسعۀ پژوهش های دانشگاهی در زمینۀ نسل ششم تلفن همراه (6G)، تأکید نموده بود.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1366

به "مستقرشدن 5G در شبکه 118 اپراتور در 59 کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستقرشدن 5G در شبکه 118 اپراتور در 59 کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید