آلمان: دست کشیدن ایران از تعهدات برجامی پیغام خوبی مخابره نمی کند

به گزارش مجله پارمیسفان، وزیر امور خارجه آلمان امروز (سه شنبه) طرفین توافق هسته ای ایران با قدرت های دنیا را به خویشتن داری دعوت کرد.

آلمان: دست کشیدن ایران از تعهدات برجامی پیغام خوبی مخابره نمی کند

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش مجله پارمیسفان، به نقل از دویچه وله، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان امروز (سه شنبه) همه طرفین برجام را به خویشتن داری دعوت کرد و گفت: همه باید مسئولانه رفتار نمایند؛ وگرنه ممکن است دیگر نتوانیم به راهکار صلح آمیز دست یابیم.

وی همچنین اضافه نمود: این که ایران از تعهدات برجامی خود دست بکشد، پیغام خوبی را مخابره نمی نماید. ایران باید به پایبندی کامل خود به برجام بازشود.

به گزارش مجله پارمیسفان، جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از خروج یک جانبه آمریکا از برجام و پس از آن، قصور طرف های دیگر توافق به ویژه اروپایی ها برای عمل به تعهداتشان در این توافق تصمیم گرفت طبق تدابیر اندیشیده شده در برجام اجرای بعضی از تعهدات هسته ای خود را به حالت تعلیق درآورد.

بر اساس بند 36 برجام، ایران این حق را دارد که در صورت نقض توافق توسط دیگر طرف ها اجرای تعهداتش را به صورت کلی یا جزئی متوقف کند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان به تازگی با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای آغاز گام سوم، ضمن تشریح فعالیت های هسته ای کشور اظهار کرد: دشمنان انقلاب که پیشرفت های ایران را نمی دیدند، در حوزه هسته ای آغاز کردند به کارشکنی. اوج فعالیت های ما غنی سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی 15 سال در دستور کار نهاده شد.

وی ادامه داد: سازمان کوشش کرد و بر اساس برجام زمان بندی توسعه نیروگاه های هسته ای و فراوری سوخت مشخص شد. بعد از برجام علنا با بدعهدی روبرو شدیم و مشکلاتی به وجود آمد که اوج آن به خروج آمریکا از برجام برمی شود و مقداری فشار بر ایران و دیگر کشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصمیم گرفت توازنی برقرار کند یا طرف مقابل برشود به تعهدات یا ایران با کاهش تعهدات خود موازنه ایجاد کند.

پیش تر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز پنج شنبه (14 شهریور) با ارسال نامه ای خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود در این توافق، در حوزه تحقیق و توسعه هسته ای را متوقف می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 368

به "آلمان: دست کشیدن ایران از تعهدات برجامی پیغام خوبی مخابره نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان: دست کشیدن ایران از تعهدات برجامی پیغام خوبی مخابره نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید