تصمیم جدی روسیه برای شکست ترامپ در پروژه صادرات گاز به اروپا

به گزارش مجله پارمیسفان، در حالی که آمریکا میخواهد به زودی تحریم های جدیدی علیه پروژه گازی نورد استریم 2 روسیه اعمال کند، اما مسکو مصّر است تا این پروژه را هر طور که شده، به اتمام برساند.

تصمیم جدی روسیه برای شکست ترامپ در پروژه صادرات گاز به اروپا

با ما سفر کنید و با قیمت تور لحظه آخری اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، کارشناسان و تحلیل گران بازار و صنعت گاز جهانی بر این باورند که روسیه به احتمال زیاد می تواند تحریم های آمریکا علیه پروژه نورداستریم 2 را کنار زده و نهایتا این پروژه را به اتمام خواهد رساند.

خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا موسوم به نورداستریم 2 تنها چند ده کیلومتر با رسیدن به خاک آلمان فاصله دارد و بیش از یک سال است که آمریکا با اعمال تحریم جلوی اتمام این خط لوله را بگیرد.

آمریکایی ها در حالی نگرانی از افزایش وابستگی اروپا به گاز روسیه را دلیل تحریم خط لوله اعلام کردند که به نظر می رسد، اصلی ترین دلیل پشت اعمال این تحریم ها این است که آن ها می خواهند جلوی ورود گاز ارزان قیمت روسیه به اروپا را گرفته و اروپایی ها را مجبور نمایند تا گاز گران آمریکا را بخرند.

این خط لوله متعلق به شرکت گازپروم روسیه است که کوشش می نمایند، در قالب آن صادرات گاز به اروپا را افزایش دهد. این شرکت گفته در حال آنالیز طرح های جایگزین برای اتمام این خط لوله است.

کنگره آمریکا میخواهد طی سه هفته آینده تحریم های جدیدی را برای جلوگیری از اتمام این خط لوله اعمال کند. با این حال، اما شرکت گازپروم گزینه هایی برای چیره شدن بر این تحریم ها دارد.

ساخت این خط لوله 11.2 میلیارد دلاری که روسیه را به وسیله دریای بالتیک به آلمان و اروپا متصل می نماید، یکی از موضوعات اصلی مورد اختلاف بین اروپا و آمریکاست؛ چراکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از اروپا خواسته تا وابستگی خود به منابع انرژی روسیه را کاهش دهد.

از آن طرف شرکت های آلمانی و آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور به شدت مخالف دخالت آمریکا در این پروژه هستند.

رینر سی ال، یکی از مقامات ارشد شرکت نفتی MOV اتریش که اتفاقا یکی از حامیان اجرای این پروژه است می گوید که گاز پروم لوله گذاری این خط لوله را از سر خواهد گرفت و در نهایت نورداستریم تکمیل خواهد شد.

وی تأکید کرد که ما متقاعد شده ایم که اجرای این پروژه احتیاج است.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه به نقل از مقامات گازپروم دیروز نوشت که لوله گذاری این پروژه و رسیدن آن به آلمان همین سال جاری آغاز خواهد شد و قرار است نام کشتی ای که ادامه لوله گذاری نورداستریم 2 را انجام خواهد داد به زودی اعلام گردد.

هم نمایندگان جمهوری خواه و هم نمایندگان دمکرات کنگره آمریکا کوشش می نمایند تا پیش از سرانجام سال جاری با اعمال تحریم هایی حلقه محاصره برای شکست دادن پروژه نورداستریم 2 را تنگ تر نمایند.

جو بایدن، نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در این باره سیاست گذاری های ترامپ را در پیش گرفته و بعید به نظر می رسد که با در دست دریافت سکان دولت در ماه ژانویه سال 2021 اتفاق تازه ای در سیاست آمریکا در قبال پروژه نورداستریم 2 رخ دهد.

این مسأله باعث می گردد که گازپروم برای حل مشکل خود برای تکمیل نورداستریم 2 با سه مسأله روبرو باشد، نخست آنکه باید یک کشتی پیدا کند که کار را به اتمام برساند، دوم این که باید بتواند برای این پروژه یک بیمه گذار پیدا کند و سوم این که باید تأییدیه استاندارد بودن ایمنی این پروژه بر اساس قوانین اتحادیه اروپا را بگیرد. هم گازپروم و هم دولت روسیه هم اکنون در حال کار روی همه این سه موضوع هستند.

کاتجا یافیمابا، کارشناس ارشد تحقیقات مؤسسه آکسفورد در مطالعات انرژی و یکی از بلندپایه ترین مقامات اروپایی در سیاست گذاری در حوزه خطوط لوله انتقال انرژی می گوید: با توجه به همه موانع موجود هنوز امکان اتمام این پروژه برای روسیه تا تابستان سال آینده و دریافت مجوز های ایمنی آن تا زمستان وجود دارد.

البته ممکن است اعمال تحریم های جدید توسط آمریکا زمان تکمیل این پروژه را طولانی تر کند، اما یافیمابا انتظار دارد گاز پروم نهایتا بتواند برای فائق آمدن بر تمام موانع ایجادشده راهی پیدا کند.

این مقام اروپایی می گوید: آمریکا باید بداند که امکان توقف این پروژه وجود ندارد.

نشانه هایی نیز وجود دارد که ثابت می نماید دولت مرکل هم می خواهد در این قضیه یاری کند. وزرای آلمانی در حال رایزنی با دیگر کشور های اروپایی برای مقابله به مثل با تحریم های آمریکا هستند و نمایندگان اروپایی هم همگام با شرکت های اروپایی نسبت به این که مقامات آمریکایی در حال زور گفتن و اصرار بیش از حد در اعمال قدرت خود هستند، اتفاق نظر پیدا کردند.

لابی صنعتی BDI آلمان، با انتقاد شدید از دخالت آمریکا در این زمینه می گوید: این مسأله نه تنها خسارت اقتصادی جدی به بار خواهد آورد، بلکه حاکمیت آلمان با اتحادیه اروپا را هم زیر سؤال خواهد برد.

آمریکا در حالی پروژه نورداستریم 2 را تحریم کرد که تنها چند ده کیلومتر مانده بود تا این پروژه 1230 کیلومتری در ماه دسامبر سال گذشته به اتمام برسد. شرکت سوئیسی آلفیز، پس از اعمال تحریم های آمریکا بلافاصله و حتی پیش از اتمام مهلت آمریکایی ها برای خروج از پروژه نورداستریم 2، کشتی لوله گذار خود را از منطقه خارج کرد و در حال حاضر نورداستریم 2 فقط به 160 کیلومتر لوله گذاری بیشتر احتیاج دارد. سؤال اصلی اینجاست که آیا گازپروم توانسته یک کشتی دیگر برای اتمام این پروژه پیدا کند.

اوایل سال جاری گازپروم یک کشتی لوله گذار دیگر به نام آکادمیک چرسکی به دریای بالتیک آورد، این کشتی هم اکنون پس از گذراندن چند ماه در بندر ماکران آلمان در حال عبور از دریای بالتیک است. ممکن است که این کشتی منتظر خوب شدن هوا در فصل بهار برای ازسرگیری اجرای این پروژه باشد.

گازپروم می گوید: در حال آنالیز گزینه ها برای اجرای این پروژه است، اما قصد ندارد این گزینه ها را اعمال کند. دور بعدی تحریم های آمریکا علیه این پروژه جلوگیری از بیمه گذاری این پروژه توسط شرکت هایی است که به نظام اقتصادی آمریکا دسترسی دارند.

منابع مطلع می گویند: احتمالا این تحریم ها شرکت بیمه گذاری زوریخ آلمان را تحت تأثیر خود قرار خواهند داد.

این شرکت گفته که درباره مشتریان خاص خود اظهارنظری نمی نماید و با تمام قوانینی که اعمال می گردد همگام خواهد شد. به احتمال زیاد با توجه به بزرگی این پروژه نورداستریم 2 مجبور خواهد شد تا برای کاهش هزینه های خود یک شرکت بیمه گذار دیگر هم پیدا کند.

تحریم های آمریکا احتمالا روس ها را مجبور خواهد نمود تا برای بیمه کردن پروژه از شرکت های روسی استفاده نموده و به سمت شرکت های دولتی فعال در این زمینه بروند. یکی از این شرکت ها، شرکت ملی بیمه روسیه است که توسط مسکو و برای مقابله با تحریم ها تاسیس شده است. بر اساس توافق صورت گرفته هیچ محدودیتی برای ملیت شرکت بیمه گذار پروژه نورداستریم 2 وجود ندارد.

آناستازیا لیتوینووا، یکی از مقامات مؤسسه رتبه بندی فیچ می گوید: چند سال پیش روسیه برای بالا بردن توان داخلی خود در حوزه بیمه گذاری و مقابله با تحریم ها به فکر افتاد و موسساتی را ایجاد کرد.

احتمالا یکی دیگر از مسائل نورد استریم 2 دریافت مجوز ایمنی این پروژه و اجرای آن بر اساس قوانین اتحادیه اروپا است؛ چراکه شرکت نروژی گفته در حال عقب نشینی با تحریم های آمریکاست، اما آژانس انرژی دانمارک می گوید نورد استریم 2 می تواند برای دریافت مجوز حتی از شرکت های روسی یاری بگیرد.

یکی دیگر از چیز هایی که آمریکا را عصبانی نموده این است که هیچ یک از حامیان اقتصادی نورد استریم 2 از حمایت از آن دست برنداشتند و حتی مدیر اقتصادی شرکت نفتی NG گفته که هنوز امیدوار است که این پروژه نهایتا به اتمام برسد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1364

به "تصمیم جدی روسیه برای شکست ترامپ در پروژه صادرات گاز به اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم جدی روسیه برای شکست ترامپ در پروژه صادرات گاز به اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید