چند لقمه از قارچ های سمی مساوی با از بین رفتن کبد یا مرگ است

به گزارش مجله پارمیسفان، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر ضرورت خودداری از چیدن و حتی لمس و مصرف قارچ های روییده در طبیعت و کوه و دشت تاکید نمود و گفت: خوردن چند لقمه از قارچ های سمی می تواند کبد، کلیه یا حتی مغز را از کار انداخته و حتی موجب مرگ گردد.

چند لقمه از قارچ های سمی مساوی با از بین رفتن کبد یا مرگ است

فرزاد رحمانی با بیان اینکه همه قارچ های روییده در طبیعت، خوراکی نیستند، اظهار کرد: احتمال مسمومیت و مرگ درپی مصرف بعضی قارچ های موجود در طبیعت بسیار بالا بوده و سالانه افراد زیادی را روانه بیمارستان می نماید.

وی با بیان اینکه مراقب قارچ های سمی روییده در طبیعت باشید، گفت: با رسیدن روزهای بهاری و بیشتر شدن طبیعت گردی ها و رشد قارچ در این مواقع، باید از مصرف قارچ های خودرو که در دل طبیعت ظاهر می شوند اجتناب کرد.

این متخصص طب اورژانس با تاکید بر اینکه باید از چیدن و مصرف قارچ های روییده در طبیعت و کوه و دشت خودداری کرد، اضافه کرد: نمی توان از روی ظاهر قارچ یا مزه آن، وحشی، خوراکی و یا سمی بودن آن را تشخیص داد و تنها آزمایشگاه میتواند خوراکی بودن آنها را تأیید کند؛ هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که بتوان از خوراکی بودن قارچ اطمینان حاصل کرد.

وی، علایم زودرس مسمومیت با قارچ را شامل تهوع و استفراغ، اسهال، شکم درد و تعریق بیان کرد و اضافه کرد:گاهی علایم مغزی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی قراری با این نشانه ها همراه می گردد.

وی با بیان اینکه ایـن علایم چهار تا 24 ساعت بعد از خوردن قارچ ظاهر می گردد، گفت: نشانه های دیررس شامل مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیبهای مغزی است که ممکن است روزها یا هفته ها بعد ظاهر گردد.

رحمانی در پایان اعلام نمود :پختن، آب پز یا کباب کردن قارچهای وحشی موجود در طبیعت سمی بودن آنها را از بین نمی برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ، پرهیز از مصرف قـارچ هـای روییده در طبیعت است، سم قارچ، پادزهر ندارد و تنها باید از خوردن قارچهای وحشی موجود در طبیعـت و غیر پرورشی اجتناب کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1644

به "چند لقمه از قارچ های سمی مساوی با از بین رفتن کبد یا مرگ است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند لقمه از قارچ های سمی مساوی با از بین رفتن کبد یا مرگ است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید