وزارت امور خارجه ایران: بحران یمن راهکار نظامی ندارد

به گزارش مجله پارمیسفان، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در شروع هفتمین سال تجاوز نظامی عربستان سعودی و کشورهای موسوم به ائتلاف، از تداوم این جنایت عظیم بر علیه مردم بیگناه یمن ابراز انزجار و مجددا خاطرنشان کرد که بحران یمن راهکار نظامی ندارد.

وزارت امور خارجه ایران: بحران یمن راهکار نظامی ندارد

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) به مناسبت ششمین سالگرد تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن بیانیه ای را صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در شروع هفتمین سال تجاوز نظامی عربستان سعودی و کشورهای موسوم به ائتلاف، از تداوم این جنایت عظیم بر علیه مردم بیگناه یمن ابراز انزجار می نماید.

این بیانیه می افزاید: امروز 6 سال از تجاوز مستمر عربستان و ائتلاف به یمن می گذرد. طی 6 سال گذشته محاصره و تجاوز نظامی، 24 میلیون نفر را در یمن، هدف قرار داده و همه روزه ده ها نفر از بمباران یا از گرسنگی، بیماری، کمبود دارو و کمبود سوخت در مراکز درمانی جان می بازند.

در این بیانیه آمده است: اسفبارتر آن که این تجاوز وحشیانه و محاصره ناجوانمردانه، حتی با شیوع بیماری کووید-19 نیز لحظه ای متوقف نشده است.

بحران یمن راهکار نظامی ندارد

وزارت خارجه در این بیانیه اعلام نموده است: بدون شک آن چه در یمن می گذرد بر اساس آمار و ارقام اعلام شده مراجع بین المللی و حتی به اذعان بعضی حامیان سیاسی و تسلیحاتی این تجاوز غیر انسانی، دربردارنده انواع جنایات و جرائمی است که پیگرد حقوقی بین المللی آن ها از جمله وظایف نهادهای ذیربط بین المللی و تمامی مدافعان آزادی و حقوق بشر است.

در این بیانیه آمده است: با وجود ادعاهای فراوان مبنی بر توقف حمایت ها از تجاوز، جریان فروش انواع سلاح به ائتلاف متجاوز و حتی پشتیبانی فنی مورد احتیاج برای این تسلیحات ادامه دارد و کارشناسان نظامی بعضی کشورها در خدمت سعودی ها در جنایت و کشتار علیه مردم یمن شریک هستند. در چنین شرایطی برقراری همزمان آتش بس و برطرف محاصره، راه را برای جلوگیری از استمرار این فاجعه بشری فراهم نموده و زمینه را برای انجام گفت وگو فراهم می نماید.

در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این جنگ تاکید داشته است که بحران یمن راهکار نظامی ندارد و ایران از هرگونه طرح صلح مبتنی بر خاتمه تجاوز، آتش بس سراسری، خاتمه دادن به اشغالگری، برطرف محاصره مالی و شروع گفت وگوهای سیاسی و نهایتا سپردن امر به دست یمنی ها بدون دخالت های خارجی جهت ترسیم آینده سیاسی خود حمایت می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1615

به "وزارت امور خارجه ایران: بحران یمن راهکار نظامی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت امور خارجه ایران: بحران یمن راهکار نظامی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید