مرندی: عضویت در شانگهای از نظر امنیتی برای کشورهای عضو اهمیت زیادی دارد

به گزارش مجله پارمیسفان، مرندی گفت: کشورهای عضو سازمان شانگهای در تعامل با یکدیگر می توانند امنیت را در منطقه افزایش دهند و از این منظر عضویت در این سازمان اهمیت زیادی دارد.

مرندی: عضویت در شانگهای از نظر امنیتی برای کشورهای عضو اهمیت زیادی دارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت وگو در مورد دستاوردها و ظرفیت های عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای با دکتر محمد مرندی، کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

محمد مرندی این ادعا که عضویت ایران در سازمان شانگهای به علت ماهیت نظامی این سازمان می تواند تقابل شرق و غرب را در حوزه نظامی وارد مرحله جدیدی کند، نادرست دانست و گفت: سازمان شانگهای در برابر ناتو نیست و بیشتر جنبه امنیتی، سیاسی و مالی دارد و از بعد نظامی کمتر مورد توجه است.

وی با تصریح بر اینکه جمهوری اسلامی ایران نگرانی نظامی ندارد، اظهار کرد: اگر آمریکایی ها می توانستند به ایران حمله نمایند و احتمال پیروزی می دادند این کار را انجام می دادند اما ظرفیت های نظامی ایران بسیار بالا است و متحدین ایران در سراسر منطقه بسیار زیاد هستند و درگیر شدن با ایران، درگیر شدن با بخش بزرگی از غرب آسیا است.

این کارشناس مسائل بین الملل در عین حال موضوعات امنیتی را بسیار مهم و در عین حال جدا از مسائل نظامی اسم کرد و اضافه نمود: آمریکا، نیروهای تکفیری را در بسیار از کشورهای غرب آسیا با همکاری سعودی ها و ترکیه به وجود آورده است و ناامنی هایی که در سراسر منطقه دیده ایم به وسیله غربی ها ایجاد شده است.

وی با تصریح بر اینکه برای کشورهای عضو شانگهای مسئله امنیت اهمیت زیادی دارد، اظهار کرد: کشورهای عضو این سازمان در تعامل با یکدیگر می توانند امنیت را در منطقه افزایش دهند و از این منظر عضویت در این سازمان اهمیت زیادی دارد.

مرندی با بیان اینکه برگزاری اجلاس سازمان شانگهای به صورت منظم در هر سال نشان می دهد عضویت در این سازمان فرصت های فوق العاده ای را فراهم می آورد اسم کرد: اساساً حضور روسای جمهور و مقامات بلندپایه دور هم می تواند در همه حوزه ها فرصت ایجاد کند.

وی با تصریح بر اینکه مرکز مالی دنیا آسیا شده است، اعلام کرد: قدرت از اروپا و آمریکا در حال انتقال به آسیا و شرق است و در حوزه های مالی، سیاسی، فرهنگی و حتی نظامی این انتقال قدرت در حال اجرا است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1827

به "مرندی: عضویت در شانگهای از نظر امنیتی برای کشورهای عضو اهمیت زیادی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرندی: عضویت در شانگهای از نظر امنیتی برای کشورهای عضو اهمیت زیادی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید