نجات بناهای تاریخی برای تبدیل به جاذبه گردشگری ، شرایط ورود به پارک ملی کویر تغییر می نماید

به گزارش مجله پارمیسفان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر نجات بناهای تاریخی و تبدیل به جاذبه های گردشگری و اقامتی تأکید کرد. همچنین شرایط ورودی جدید پارک ملی کویر اعلام می گردد. کاروانسرای تاریخی قصر بهرام بهترین مکان برای رصد ستارگان است.

نجات بناهای تاریخی برای تبدیل به جاذبه گردشگری ، شرایط ورود به پارک ملی کویر تغییر می نماید

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مسعود سلطانی فر - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر به شهرستان گرمسار از کاروان سرای تاریخی قصر بهرام در انتهای جاده پارک ملی کویر در منطقه سیاه کوه در این شهرستان بازدید به عمل آورد.

سلطانی فر در این سفر با حضور در پارک ملی کویر در منطقه سیاه کوه گرمسار از این منطقه حفاظت شده محیط زیست به همراه استاندار سمنان، نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مدیران استانی و محلی به صورت میدانی بازدید کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپس به بازدید از جاده سنگفرش در پارک ملی کویر پرداخت و در ادامه راستا در جاده پارک ملی کویر در گرمسار از کاروان سرای تاریخی قصر بهرام نیز بازدید و بر حفاظت از میراث فرهنگی و آثار و بناهای تاریخی تاکید نمود.

سلطانی فر در بازدید از بخش های مختلف این کاروان سرای تاریخی به جای مانده از دوران صفویه براحیاء و نجات بخشی بناهای تاریخی و تبدیل آنها به جاذبه های گردشگری، اقامتی و پذیرایی تاکید نمود.

معاون رئیس جمهور در این بازدید گفت: مشارکت مردم و بخش خصوصی می تواند یکی از راهکارهای حفظ آثار و بناهای تاریخی باشد که در همین ارتباط اقدامات بسیار مناسبی در این سازمان توسط صندوق حفظ و بهره برداری از بناهای تاریخی با مشارکت بخش خصوصی اجرا شده است.

وی اضافه کرد: احیاء و نجات بخش آثار و بناهای تاریخی یکی از مهمترین موضوعاتی است که آن را دنبال می کنیم و در همین ارتباط تبدیل بناهای تاریخی به جاذبه های گردشگری، اقامتی و پذیرایی و مجتمع های سنتی می تواند یکی از راه های احیاء و نجات بخشی بناهای تاریخی باشد.

در این رابطه محمد رضا خباز - استاندار سمنان نیز در زمینه ارائه بلیط های ورودی به پارک ملی کویر با شرایط جدید و توسط سازمان محیط زیست در یک هفته آینده قول مساعد داد.

به گزارش chtn - کاروانسرای تاریخی قصر بهرام بنای ماندگار از دوران صفویه است که به شماره 1059 ثبت ملی شده است. این کاروانسرای از مهم ترین بناهای مجموعه سیاه کوه است که با پلان مستطیل شکل ساخته شده و مصالح عمده برای ساخت این کاروانسرا سنگ است و در بخش هایی نیز از آجر استفاده شده است. بنای بیرونی این کاروانسرا چهار گوش و دارای چند برج با دو دروازه شمالی و جنوبی است و روکار آن از سنگ های بزرگ آهکی صیقل شده سفید رنگ است که از کوههای مجاور آورده شده اند.

نکته مهم و قابل توجه در این بنا، نحوه تهیه آب مورد احتیاج ساکنان آن بوده است به طوریکه آب از طریق دو مجرای روی هم که مجرای زیرین از لوله های سفالین و دیگری مانند نهری سنگی از تخته سنگ های سفید یکپارچه ساخته شده بود، به بنا منتقل می شد. این آب مصرفی از چشمه شاه دامنه سیاه کوه به استخرهای بزرگ مقابل بنا منتقل می شد.

در همین ارتباط حسین بیدختی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان نیز عنوان می نماید: فاز اول مرمت این بنای تاریخی با انجام سفید کاری هشت باب از حجره ها، مرمت و بازسازی شاه نشین، کف سازی ایوان حجره ها و شاه نشین ایجاد و ساماندهی آشپزخانه و سرویس بهداشتی داخل مجموعه و تجهیز امکانات رفاهی در شاه نشین و حجره ها انجام شد.

بیدختی با بیان اینکه مجموعه قصر بهرام در طول سال مورد بازدید هزاران نفر گردشگر قرار می گیرد، می افزاید: با توجه به موقعیت خوب و مناسب قصر بهرام در کویر از جمله نبود آلودگی نوری و برخورداری از هوای پاک، این کاروانسرا در زمینه رصد ستارگان نیز مورد استفاده بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان قرار می گیرد.

منبع: تسنیم
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 756

به "نجات بناهای تاریخی برای تبدیل به جاذبه گردشگری ، شرایط ورود به پارک ملی کویر تغییر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نجات بناهای تاریخی برای تبدیل به جاذبه گردشگری ، شرایط ورود به پارک ملی کویر تغییر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید