موج سواری آمریکا با تحریم ها در دوران کرونا

به گزارش مجله پارمیسفان، کوشش جامعه بین المللی برای لغو تحریم آمریکا علیه کشورهایی که از کرونا آسیب دیده اند، نه تنها بی نتیجه مانده بلکه واشنگتن از شرایط کرونایی برای دستیابی به اهداف ژئوپلتیکی خود استفاده می نماید.

موج سواری آمریکا با تحریم ها در دوران کرونا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، نماینده ارشد امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا چندی پیش گفت اقدامات آمریکا به تلاشهای جامعه دنیای برای مقابله با کرونا یاری نمی نماید.

جوسپ بورل روز چهارشنبه در کنفرانس خبری در بروکسل از مخالفت آمریکا با درخواست ایران از صندوق بین المللی پول برای اعطای تسهیلات اقتصادی درمبارزه با ویروس کرونا عمیقا ابراز تاسف کرد.

وی با بیان اینکه آمریکاییها اصرار دارند تحریمها در این زمینه تاثیری ندارد اضافه نمود: مشکل این است که ایران منابع لازم برای خرید کالاهای مورد احتیاج در مبارزه با ویروس کرونا را در اختیار ندارد.

بورل توضیح داد که اتحادیه اروپا از کاهش تحریمها علیه ایران و درخواست این کشور از صندوق بین المللی پول برای دریافت یاری اقتصادی درمبارزه با کرونا حمایت می نماید، این در خواست بنا به دلایل بشردوستانه باید پذیرفته می شد.

رییس بانک مرکزی ایران ششم مارس اظهار داشت که برای مقابله با ویروس کرونا طی نامه ای به رییس صندوق بین المللی پول خواهان استفاده از حق ایران برای بهره مندی از 5 میلیارد دلار تسهیلات سریع از آن صندوق شده است، اما با مخالفت قطعی آمریکا تا کنون درخواست ایران پذیرفته نشده است.

از سوی دیگر به گزارش رسانه های روسیه، کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا چهارشنبه پیشنویس طرح روسیه درباره لغو تحریمها و مقابله مشترک با ویروس کرونا را رد کردند.

رسانه های روسیه طی تفسیری گفتند: آدم خیِّر برای لقمه گذاشتن در دهان کسی، گردنش را با چنگال نمی گیرند.

روسیه در پیشنویس طرح خود از کشورهای پیشرفته خواسته بود که تحریم علیه کشورهای تحریم شده را کاهش دهند تا به آنها در مقابله با ویروس کرونا یاری گردد.

آسوشیتدپرس به نقل از منبع دیپلماتیک گزارش داد، گرچه رایگیری بدون امضاء صورت گرفت، اما پیشنویس طرح روسیه مورد حمایت اتحادیه اروپا، انگلستان، آمریکا، کانادا و کره جنوبی قرار نگرفت.

هیئت نمایندگی روسیه در سازمان ملل پس از آگاه شدن از ناکامی طرح گفت: کشورهای مخالف این طرح به خوبی می دانند که تعهداتشان مبنی بر همبستگی و یاریرسانی به کشورهای محروم در مبارزه با کرونا بیش از شیوه تبلیغاتی نیست.

در حالیکه شیوع کروناویروس 2019 همچنان در دنیا ادامه دارد، شرایط کشورهایی تحت تحریم آمریکا مانند ایران و ونزوئلا نگران نماینده است. گرچه مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا چندی قبل گفت شرکتها و اشخاص امدادرسان به ایران و ونزوئلا در فهرست تحریمهای آمریکا نیستند، مسأله این است که به قول آقای بورل هیچ کسی حرفهایش را باور نمی نماید.

سیاست مداران آمریکا مدعی شده بودند که این کشور مایل به یاری انساندوستانه و حتی انتقال دستگاههای تنفسی با کشتی به ایران هستند. اما از دید ایران این حرفهای ریاکارانه فقط افکار انسان را آشفته و مسموم می نماید، بهترین راه امدادرسانی انساندوستانه برطرف تحریمهای اقتصادی علیه ایران و اجازه دادن به ایران به خرید لوازم پزشکی است.

تحریمهای آمریکا همچنین بر معاملات مهم کوبا در مقابله با ویروس کرونا تاثیر گذاشته است؛ دولت کوبا خاطر نشان کرد که تحریمهایی نسل کشانه را تجربه می نماید. آمریکا حتی با سوء استفاده از شیوع کرونا به تحریک ونزوئلا پرداخته و جایزه ای 15 میلیون دلاری برای دستگیری نیکولاس مادورو رئیس جمهور این کشور گذاشته است. این کار امریکا چقدر سلطه جویانه و نفرت انگیز است!

سخنگوی وزارت خارجه چین چندین بار تاکید نمود که در زمان کلیدی مقابله دولت و مردم ایران با کرونا، تحریمهای یک جانبه علیه ایران بی شک شرایط این کشور را وخیم تر نموده و بر خلاف روحیه انساندوستانه است. چین مصرا از طرفهای مربوط خواسته است بی درنگ تحریمها علیه ایران را لغو نمایند و تلاشهای ایران و جامعه دنیای در مقابله با کرونا را مختل ننمایند.

شیوع ویروس کرونا چالشی جدی برای سراسر دنیا و مرتبط با سلامت و امنیت همه انسانهاست، اعضاء جامعه دنیای باید دست در دست هم از چندجانبه گرایی دفاع و با تمام نیرو خطرات موجود را حل و فصل کند. تحریمهای یک جانبه و قلدرمآبانه هیچ محبوبیتی ندارد و مسلما تداوم نخواهد یافت؛ همبستگی و همکاری تنها راه غلبه بر ویروس کرونا محسوب می گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1006

به "موج سواری آمریکا با تحریم ها در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج سواری آمریکا با تحریم ها در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید