شیائومی صندلی هواوی را در بازار گوشی موبایل اروپا تصاحب کرد

به گزارش مجله پارمیسفان، مؤسسه آماری Counterpoint Research به تازگی به آنالیز عملکرد شرکت های سازنده گوشی های هوشمند در بازار اروپا پرداخت. در این لیست رتبه بندی شرکت های برتر آن قدر دستخوش تغییرات نشد جز اینکه شیائومی توانست از نبود هواوی نهایت استفاده را برده و عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهد.

شیائومی صندلی هواوی را در بازار گوشی موبایل اروپا تصاحب کرد

با ما سفر کنید و با تورهای اروپا بهار 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

فروش گوشی های هوشمند در سالی که گذشت با افت شدیدی همراه بود که اصلی ترین دلیل آن را هم باید شیوع ویروس خطرناک کرونا بدانیم که در پی آن بسیاری از فروشگاه های فیزیکی تعطیل شدند و شرکت های سازنده گوشی هم در تأمین قطعات لازم خود به مشکل برخوردند. در بین بازارهای مختلف جهان، گویا اروپا شرایط بسیار بدی را پشت سر گذاشت و میزان فروش گوشی ها در کشورهای اروپایی بسیار کم بود. به همین دلیل مؤسسه آماری و تحقیقاتی Counterpoint Research به تازگی به آنالیز عملکرد شرکت های مختلف در فروش گوشی های هوشمند در این بازار پرداخت.

همان طور که می دانید، سامسونگ در حال حاضر بزرگترین شرکت سازنده گوشی های هوشمند در جهان به حساب می آید و اپل و شیائومی هم در رده های بعدی، در تعقیب شرکت کره ای هستند. در این بین، جای خالی هواوی هم به شدت احساس می گردد اما به نظر نمی رسد به این زودی ها شرکت چینی را در بین برترین سازنده های گوشی هوشمند ببینیم چرا که اکنون آن ها تحت فشار تحریم های سنگین دولت آمریکا قرار دارند و برای بقا، باید تمرکز خود را روی بازار چین و همچنین ساخت محصولات دیگر منعطف نمایند.

آیفون 12؛ پرفروش ترین گوشی تاریخ اپل در اروپا

اما می پردازیم به شرکت هایی که در حال حاضر در جهان به عملکرد خوب خود ادامه می دهند. در ابتدا با اپل آغاز می کنیم. شرکتی که پیروز شد در سال 2020، بیشترین نماینده را در بین 10 گوشی پرفروش داشته باشد. در بازار اروپا، آیفون 12 پرفروش ترین گوشی تاریخ اپل لقب گرفت. پرچم دار مقرون به صرفه اپل با عملکرد بسیار خوب خود در بازار اروپا، در رسیدن سهم اپل طی سه ماه چهارم سال 2020 به 30 درصد نقش بسیار مهمی را ایفا کرد.

شرکت آمریکایی توانست در سه ماه آخر سال 2020 در بازار اروپا 15.7 میلیون گوشی هوشمند به فروش برساند که به نسبت 16.3 میلیون در بازه زمانی مشابه در سال 2019، با 4 درصد افت همراه بود. گوشی هایی نظیر آیفون 11 و آیفون SE 2020 که طبق گزارش مؤسسه Omdia توانستند به ترتیب رتبه اول و دوم پرفروش ترین گوشی سال 2020 را کسب نمایند، در اروپا هم فروش خوبی داشته و نقش بسیار مهمی در تثبیت صندلی اپل در این بازار ایفا کردند.

اگرچه در سه ماه چهارم سال 2020 اپل توانست در بازار اروپا سامسونگ را از لحاظ فروش پشت سر بگذارد، اما نتوانست این عملکرد را در کل سال حفظ کند و پشت سر شرکت کره ای در رده دوم نهاده شد. به صورت کلی، آمار فروش گوشی های اپل به 41.3 میلیون در این قاره رسید (22 درصد سهم بازار) که به نسبت سال 2019 با 41.7 میلیون، حدود 1 درصد افت را نشان می دهد. جالب اینجاست که بازار اروپا از لحاظ فروش گوشی به نسبت سال گذشته 14 درصد افت داشت، اما این طور که به نظر می رسد، گویا اپل نقش پررنگی در این موضوع نداشت.

عملکرد ناامید نماینده سری گلکسی S20 در اروپا

در حالی که اپل توانست با پرچم داران خود سال 2020 و حتی 2019 را به بهترین شکل ممکن سپری کند، سامسونگ با سری گلکسی S20 کاملا ناامید نماینده ظاهر شد. اما به طور کلی سامسونگ توانست فروش نسبتا خوبی داشته باشد. در سه ماه آخر سال 2020، آن ها پیروز به فروش 15.5 میلیون گوشی هوشمند شدند که به نسبت بازه زمانی مشابه در سال 2019 حدود 12 درصد افت داشت. با این حال خبر خوب برای شرکت کره ای این است که توانست حداقل سهم خود را در بازه زمانی یاد شده روی 29 درصد حفظ کند.

در سال 2020، سامسونگ توانست 59.8 میلیون گوشی هوشمند بفروشد که این میزان معادل 32 درصد از سهم کلی بازار اروپا است که به نسبت سال گذشته رشد 1 درصدی داشت. سامسونگ با این عملکرد پیروز شد با گذر از اپل در کل سال 2020، در رده نخست بازار اروپا قرار بگیرد. اما این عملکرد خوب را باید مدیون گوشی های میان رده و مالی خود باشد، نه پرچم داران سری گلکسی S20 که کمترین نقش را در کسب این رتبه داشتند.

سری گلکسی S20 با پردازنده اگزینوس 990 راهی بازار شدند و اگر به خاطر داشته باشید، آن قدر عملکرد بدی به نسبت مدل مجهز به اسنپدراگون 865 از خود نشان دادند که سامسونگ مجبور شد پرچم داران خود را در کره جنوبی با اسنپدراگون 865 راهی بازار کند. اما این موضوع برای کاربران اروپایی صدق نکرد و به همین خاطر می بینیم که کهکشانی های سری S20 مجهز به اگزینوس کاملا ناامید نماینده ظاهر شدند. ناگفته نماند قیمت پایه 1000 دلاری هم که سامسونگ برای آن ها در نظر گرفت، در رقم خوردن چنین نتیجه ای بی تأثیر نبود.

در بازار اروپا، دو گوشی گلکسی A51 و A71 بودند که ناجی سامسونگ شدند و بیشترین میزان فروش را از آن خود کردند. در این بین هم گلکسی A51 پیروز شد در سال 2020، عنوان پرفروش ترین گوشی را ازآن خود کند و در جمع 10 گوشی پرفروش سال گذشته قرار بگیرد. لیستی که شاهد نماینده های گران قیمت اپل در آن بودیم اما هیچ پرچم دار اندرویدی در آن مشاهده نشد. به گفته محققان، سری گلکسی S21 شاید بتوانند ضعف های سری قبل خود را جبران نمایند اما با وجود پرچم دارهای بسیار خوب شرکت های دیگر، این کار هم بسیار سخت خواهد بود. هرچند سری گلکسی S21 واقعا گوشی های خوبی هستند.

در این بازار اما هواوی سهم زیادی را از دست داد اما اپل و سامسونگ نتوانستند از غیبت این شرکت خیلی سود ببرند. در عوض رشد شرکت های چینی دیگر نظیر شیائومی و اوپو را نظاره گر بودیم که با تصاحب صندلی هواوی توانستند محصولات زیادی را در بازار اروپا به فروش برسانند.

عملکرد بی نظیر شیائومی در سال 2020

شیائومی به نسبت سایر شرکت های حاضر در بازار اروپا عملکرد فوق العاده بهتری داشت. چینی ها توانستند در سالی که گذشت، میزان فروش گوشی خود را فقط در سه ماه چهارم 2020 در اروپا 85 درصد به نسبت سال قبل افزایش دهند که این میزان در کل سال گذشته به 90 درصد می رسد. کشورهایی که کاربران آن ها بیشترین تمایل را به گوشی های شیائومی نشان دادند اروپا و اسپانیا بودند که به ترتیب 28 و 17 درصد کل فروش را در سه ماه چهارم شامل شدند.

دلیل اصلی رشد شیائومی هم افت هواوی در بازار یاد شده بود که هنوز هم ادامه دارد و اگر هم این فرایند ادامه داشته باشد، جز بازار چین، بعید به نظر می رسد در بازارهای دیگر اسمی از هواوی بشنویم. با این حال به نظر می رسد شیائومی در جهت خوبی واقع شده است و اینکه آیا در سال 2021 هم می تواند عملکرد فوق العاده خود را ادامه دهد به شرایط آن در بازارهای انگلستان، فرانسه و آلمان بستگی دارد که به اعتقاد Counterpoint، گوشی Mi 11 می تواند در آن جا عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد.

اما جالب اینجاست آنچه که سامسونگ در سر داشت، توسط شیائومی به حقیقت تبدیل شد. کره ای ها می خواستند حالا که هواوی از بازار کنار رفته، با فراوری و عرضه گوشی های متعدد، سهم بیشتری از بازار را مال خود نمایند که این رویا توسط شرکت چینی دیگری به حقیقت تبدیل شد که اکنون به عنوان سومین شرکت برتر در زمینه فراوری گوشی های هوشمند فعالیت می نماید.

اوپو در جهت پیروزیت

اوپو اواخر سال 2019 وارد بازار اروپا شد و توانست در همین مدت زمان کم، عملکرد بسیار خوبی داشته باشد که دلیل اصلی آن هم عدم حضور هواوی بود. این شرکت پیروز شد به صورت کلی در سال 2020 حدودا 6.5 میلیون گوشی هوشمند بفروشد که در این بین، 2.4 میلیون دستگاه در سه ماه آخر به فروش رفتند.

شاید از لحاظ تعداد گوشی فروخته شده آمار چشمگیری را شاهد نباشیم اما باید این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که اوپو توانست سهم خود را در بازار اروپا به نسبت سال 2019 دو برابر افزایش دهد و میزان ارسال گوشی به این قاره را هم به بیش از 80 درصد برساند. بنابراین شرکت در همان ابتدای جهت هم پیروزیت بزرگی را به دست آورد و به نظر می رسد بتواند همین شرایط خوب را حفظ کند.

جهت سخت وان پلاس، عملکرد عالی ریلمی و فروپاشی هواوی

شرکت چینی دیگر یعنی وان پلاس هم گوشی های خوبی فراوری می نماید اما تنوع محصولات آن به قدری پایین هست که انتظار عملکرد خوبی را از آن در بازارهایی غیر از بازار چین نداشته باشیم. برای مثال وان پلاس با وجود فراوری گوشی میان رده وان پلاس نورد در تابستان سال قبل و همچنین مدل های دیگر آن در سه ماه چهارم سال 2020، نتوانست در سال گذشته رشد چشمگیری داشته باشد. همچنین این شرکت در کل سال 2020 هم در اروپا تنها 2.2 میلیون گوشی فروخت که به نسبت سال قبل، رشدی 5 درصدی را نشان می دهد.

ریلمی اما داستان کاملا متفاوتی دارد. این شرکت توانست در بین تمام شرکت های دیگر که در بازار اروپا محصولات خود را به فروش می رسانند، سریع ترین نرخ رشد را داشته باشد و به لطف گوشی های بسیار خوب و مقرون به صرفه ای که فراوری می نماید، بیش از 1000 درصد میزان فروش خود را افزایش دهد. گوشی های این شرکت را عمدتا کاربرانی اهل اسپانیا، ایتالیا و کشورهای اروپای شرقی خریداری می نمایند.

در نهایت می رسیم به هواوی؛ شرکتی که توانست به رویای خود یعنی تبدیل شدن به برترین سازنده گوشی های هوشمند در جهان دست پیدا کند اما این صدرنشینی مدت زمان بسیار کوتاهی دوام داشت تا جایی که اکنون این شرکت را حتی در جمع سه شرکت برتر سازنده گوشی های هوشمند هم نمی بینیم. سال گذشته که شرایط هواوی کمی بهتر بود، توانست در مقام چهارم پرفروش ترین برند در اروپا قرار بگیرد اما فروش گوشی های این شرکت به نسبت سال 2019 افت قابل توجه 43 درصدی داشت و به 22.9 میلیون رسید. در سه ماه چهارم اما این کاهش میزان فروش بیشتر هم شد و به رقم ناامید نماینده 62 درصد رسید.

اگرچه میزان فروش گوشی های هواوی خوب بوده اما نکته مهم، عملکرد شرکت ها به نسبت سال گذشته خودشان است که در این بین هواوی بیشترین افت را داشته. اتفاقی که در سال 2021 شدیدتر هم خواهد بود. مگر اینکه شرکت چینی بتواند با دولت آمریکا بر سر دلایل تحریم ها به توافق برسد تا بار دیگر شاهد افزایش رقابت در بازارهای مختلف باشیم. می توانید آمار کلی فروش گوشی های هوشمند در سه ماه چهارم و همچنین کل سال 2020 را در زیر مشاهده کنید.

دو ستون اول = تعداد فروش گوشی در سال های 2019 و 2020 (به میلیون)، دو ستون دوم = سهم شرکت ها در بازار اروپا در سال های 2019 و 2020، ستون آخر = میزان رشد شرکت ها در سال های 2019 و 2020

  • لیست پرفروش ترین گوشی های سال 2020 منتشر شد

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1535

به "شیائومی صندلی هواوی را در بازار گوشی موبایل اروپا تصاحب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیائومی صندلی هواوی را در بازار گوشی موبایل اروپا تصاحب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید