درخواست وزیر دفاع آمریکا از اروپا برای مقابله با ایران و حمایت از عربستان

به گزارش مجله پارمیسفان، فارس نوشت: وزیر دفاع آمریکا در یک سخنرانی با تکرار اتهام زنی به ایران، از شرکای اروپایی واشنگتن خود در ایجاد بازدارندگی در برابر ایران، با آمریکا همراه شوند.

درخواست وزیر دفاع آمریکا از اروپا برای مقابله با ایران و حمایت از عربستان

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز پنج شنبه بار دیگر اتهام حمله ایران به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را تکرار کرد.

وی که در مؤسسه صندوق مارشال در شهر بروکسل سخنرانی می کرد، با اشاره به سفر اخیرش به عربستان سعودی، گفت: در عربستان سعودی، به تقویت متحدان خود به وسیله [فروش] هواپیماها، سامانه های پدافند موشکی و هوایی و دیگر تجهیزات دفاعی بیشتر ادامه می دهیم.

اسپر اضافه نمود: به متحدان خود در اروپا توصیه می کنیم که جهت ما را ادامه داده و آن ها هم برای ایجاد بازدارندگی در برابر ستیزه جویی ایران حمایت خود را ارائه نمایند تا به گسترش ثبات در منطقه کمک و از نظم قانون محور بین المللی دفاع گردد.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه گفت: ایران به فعالیت های شرارت بار در سرتاسر خاورمیانه ادامه می دهد. حمله اخیر به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی نمونه ای از این اقدامات است. ایران تهدیدی مداوم برای شرکای ما در آن منطقه به شمار می آید.

اظهارات اسپر علیه ایران و اتهام زنی در مورد حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در حالی است که ارتش و انصارالله یمن مسئولیت این عملیات را بر عهده گرفته و آن را پاسخی مشروع به حملات پنج ساله ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به مردم یمن توصیف نموده اند.

واشنگتن با وجود اینکه بارها وعده داده مدارک خود در مورد نقش ایران در این عملیات را منتشر می نماید، اما با گذشت چندین هفته از آن حادثه، این وعده آمریکا عملی نشده است. با این حال، مقام های آمریکایی به اتهام زنی بدون ارائه سند به ایران ادامه می دهد.

استمداد آمریکا از اروپا برای مقابله با ایران

اسپر در بخش پرسش و پاسخ این نشست، در مورد سفر اخیرش به عربستان سعودی، گفت: در عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] نگرانی های زیادی در مورد رفتار ایران وجود دارد. این کشور 40 سال است که در سرتاسر آن منطقه رفتاری شرارت بار دارد. از آفریقا گرفته تا افغانستان و فراتر از آن، آن ها دارند از گروه های تروریستی حمایت می نمایند. گروه هایی مانند حزب الله. آن ها در یمن از نیروهای نیابتی خود پشتیبانی می نمایند، آن ها برنامه هسته ای و موشک های دوربرد را دنبال نموده اند. تمام این ها مایه نگرانی در مورد جهتی است که ایران می رود.

وی اضافه نمود: این نگرانی ها صرفا به خاطر شرکای ما در آن منطقه و نیروهای آمریکایی در آن منطقه نیست، بلکه به این دلیل است که آن ها هم [مانند روسیه و چین] دارند نظم قانون محور بین المللی که می دانیم بهترین راه برای اطمینان از امنیت است را به چالش می کشند. آن ها حمل و نقل کالا از تنگه هرمز را مختل می نمایند، آن ها در این تنگه به کشتی ها و نفتکش ها حمله نموده اند.

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: بنابراین، تعهد ما به سعودی ها و دیگران در آن منطقه این است که شماره یک، از کمک به دفاع از شرکای خود اطمینان حاصل کنیم، شماره دو از انتقال آزادانه تجهیزات دفاع کنیم و شماره سه، اینکه تهران را وادار کنیم که نظم قانون محور بین المللی را رعایت کند.

او در مورد احتمال درگیری نظامی میان آمریکا و ایران، گفت: ما به دنبال درگیری با ایران نیستیم، چراکه این برای هیچ کس خوب نیست. اما در عین حال پیغام من به تهران این است که دچار سوء محاسبه نشوید و خویشتنداری ایالات متحده را با ضعف اشتباه نگیرید، چراکه اگر لازم به کاری باشد، ما چنانکه ضروری است اقدام خواهیم کرد.

اسپر اضافه نمود: در عین حال معتقدم که این هم یکی دیگر از مواردی است که تمام بار مسئولیت نباید به تنهایی بر دوش ایالات متحده باشد. همه ما در حفظ نظم قانون محور بین المللی و امنیت آن منطقه منفعت داریم. من با بسکمک از متحدان خود در ناتو گفت وگو داشته ام و به آن ها توصیه نموده ام که اگر می توانند تجهیزات دفاعی بیشتری در عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] مستقر نمایند تا بتوانیم به آن ها در دفاع از خود کمک و کمک کنیم.

وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: چند روز پیش در عربستان با سران ستاد مشترک ارتش های چندین کشور عضو ناتو دیدار بسیار خوبی داشتم و امیدوارم که بتوانیم به تعهدی واقعی برای اقدام جمعی جهت اطمینان از دفاع از آن منطقه و امنیت آن، دست یابیم.

حمله غیرقابل توجیه ترکیه به شمال سوریه

اسپر در بخش دیگری از صحبت هایش، به حمله اخیر ترکیه به مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه اشاره نمود و آن را حمله ای غیرقابل توجیه خواند که دستاوردهای سال های اخیر در سوریه را در معرض خطر قرار داده است.

این در حالی است که عملیات ترکیه پس از آن شروع شد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از گفت وگو با همتای ترکیه ای خود دستور عقب نشینی نیروهای آمریکایی از این مناطق را صادر کرد. رسانه های آمریکایی این اقدام را چراغ سبز به عملیات ترکیه توصیف کردند. این عملیات این هفته با توافق میان آنکارا و مسکو متوقف شده است.

اسپر در ادامه صحبت هایش بار دیگر کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را به افزایش بودجه دفاعی فراخواند و گفت هرچند که آمریکا به بند دفاع جمعی ناتو متعهد است، اما اعتقاد دارد که همه اعضا با سهم منصفانه خود از هزینه های دفاعی این پیمان را بپردازند.

بر اساس توافق سال 2014 میلادی، اعضای ناتو باید سالانه 2 درصد از فراوری ناخالص ملی خود را به بودجه دفاعی اختصاص دهند. اسپر گفت تاکنون فقط 8 کشور عضو ناتو این تعهد را اجرایی نموده اند.

وزیر دفاع آمریکا در سخنرانی خود بارها علیه چین و روسیه هم صحبت کرد و مدعی شد که این دو کشور کوشش می نمایند تا به هزینه دیگران، نظم بین المللی را به نفع خود تغییر دهند. وی از نوسازی تهاجمی نیروهای نظامی این دو کشور هم انتقاد کرد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 524

به "درخواست وزیر دفاع آمریکا از اروپا برای مقابله با ایران و حمایت از عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست وزیر دفاع آمریکا از اروپا برای مقابله با ایران و حمایت از عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید