ملی گرایان ایتالیا و فرانسه به دنبال همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا

به گزارش مجله پارمیسفان، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا احزاب ملی گرا در دیگر کشورهای عضو این اتحادیه را به کوشش برای برگزاری همه پرسی و در نهایت خروج از اتحادیه تحریک نموده است.

ملی گرایان ایتالیا و فرانسه به دنبال همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از بی بی سی، جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا و تحریک دیگر شهروندان ناراضی در قاره سبز از عملکرد این اتحادیه و چراغ سبز برای خروج موضوعی است که مقامات اروپایی را به شدت نگران نموده است.

در این میان راست گرایان در فرانسه به رهبری مارین لوپن درحال آماده سازی افکار عمومی فرانسه برای طرح موضوع خروج از اتحادیه اروپا هستند. لوپن درهمین راستا خواهان برگزاری همه پرسی مشابه در فرانسه شده است. وی در حمایت از این همه پرسی اعلام نموده که فرانسه هزار دلیل بیش از انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا دارد.

لوپن پس از اعلام نتایج همه پرسی در صفحه توییتر خود نوشت: همانطور که بارها گفته ام آزادی پیروز شد. ما و کشورهای دیگر نیز باید همه پرسی مشابهی برگزار کنیم.

این موضوع محدود به فرانسه نشده و کشورهای دیگر نیز در این راستا قرار گرفته اند. به طور مثال متیو سالوینی رهبر ملی گرایان ایتالیا پس از همه پرسی بریتانیا اعلام نمود: ممنون بریتانیا. حالا نوبت ماست. قلب، شعور و غرور بر فریب، تهدید و رشو پیروز شد.

گریت ویلدرز، رهبر مخالفان سیاستهای دولت و از منتقدان جذب پناهجویان و مهاجران نیز خواهان برگزاری یک همه پرسی در این کشور با عنوان نگزیت (خروج هلند از اتحادیه اروپا) با کنایه به برگزاری همه پرسی در بریتانیا با عنوان برگزیت شد. ویلدرز دراین باره اعلام نمود: ما هم قصد داریم کنترل مملکت، پول و مرز خود را در اختیار داشته باشیم.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا احتمال برگزاری نظرسنجی در کشورهایی مانند سوئد، دانمارک، یونان و مجارستان را نیز افزایش داده است. با توجه به هم نظر بودن سوئد و انگلیس در مسائل سیاسی به میزان 90 درصد و گسترش احساسات راستگرایانه و مخالف مهاجرت در این کشور این احتمال چندان بعید به نظر نمی رسد.

در دانمارک نیز اوضاع مشابهی وجود دارد. این کشور دسامبر سال گذشته یک همه پرسی را برگزار کرد، البته با تاثیری بسیار محدود. مردم دانمارک با اعطای قدرت و اختیارات بیشتر به اتحادیه اروپا مخالفت کردند. در مورد دانمارک دو مساله مهم تاثیر زیادی بر شرایط عضویت در اتحادیه اروپا خواهد داشت. نخستی بحران مهاجرت که می تواند این کشور کوچک اروپایی را تهدید کند و دوم وابستگی دانمارک به بریتانیا و شباهت مواضع آنها در بسیاری از مسائل سیاسی.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 636

به "ملی گرایان ایتالیا و فرانسه به دنبال همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

1 کاربر به "ملی گرایان ایتالیا و فرانسه به دنبال همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملی گرایان ایتالیا و فرانسه به دنبال همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید