عاقبت تاریک فوتبال آماتوری!

به گزارش مجله پارمیسفان، نکته عجیب و تاسف برانگیز در ماجرای حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا، نبودن هیچ جایگزین دیگری برای حضور در این مسابقات از ایران است!

عاقبت تاریک فوتبال آماتوری!

به گزارش خبرنگاران، در هیاهوی حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا به علت نقص در پرونده صدور مجوز حرفه ای این دو تیم، نکته ای که کمتر به آن توجه شده، پر کردن جای خالی این دو تیم در فصل آینده این مسابقات است که از قرار معلوم به جز گل گهر (که این تیم هم درست یا نادرست زیر ممیزی AFC رفته است) هیچ تیم جایگزین دیگری وجود ندارد.

در ابتدای فصل جاری، همه تیم های لیگ برتر ایران مدارک خود را برای اخذ پروانه A تا C آسیا به کمیته بدوی صدور مجوز حرفه ای ارسال کردند که از میان 16 تیم لیگ فزونی، فقط سه تیم سپاهان، فولاد و گل گهر سیرجان پیروز به اخذ مجوز A آسیا شدند و سایر تیم ها از جمله استقلال و پرسپولیس در این زمینه ناپیروز بودند.

با این حال به علت اینکه فقط تیم های دارای پروانه حرفه ای A می توانند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت نمایند، کوشش ها برای برطرف مشکل استقلال و پرسپولیس شروع شد که در ادامه کنفدراسیون فوتبال آسیا و شرکت مستقل آلمانی که به منظور کنترل شرایط تیم ها فعالیت می نماید، متوجه نقص در مدارک سه تیم ایرانی شدند.

در حال حاضر به جز سپاهان و فولاد که همراه با کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا در فصل گذشته لیگ برتر و جام حذفی، مجوز حرفه ای لازم برای شرکت در این مسابقات را هم به دست آورده اند، سه تیم دیگری که از داخل ایران به این مجوز رسیده بودند، حذف خواهند شد!

البته داریوش مصطفوی، عضو کمیته استیناف صدور مجوز حرفه ای فدراسیون فوتبال می گوید گل گهر سیرجان یکی از برترین شرایط سخت افزاری را برای اخذ این مجوز دارد و نام این تیم به اشتباه در ممیزی کنفدراسیون فوتبال آسیا رد شده و این تیم مسئله ای برای جایگزینی به جای هر یک از دو تیم استقلال و پرسپولیس ندارد.

حتی در صورت اصلاح این مورد، باز هم فوتبال ایران به جای چهار سهمیه خود، فقط سه تیم در فصل نو لیگ قهرمانان آسیا خواهد داشت اما اگر گل گهر هم نتواند مجوز لازم را کسب کند، قابلیت جایگزینی ندارد و در این صورت سپاهان و فولاد دو سهمیه ایران در معتفزونین تورنمنت فوتبال آسیا خواهند بود.

مهمترین پیامد حضور ایران در لیگ قهرمانان آسیا با دو نماینده، می تواند موجب کاهش امتیازهای کشور و در نهایت کاهش سهمیه ایران در فصول بعد این مسابقات گردد چرا که AFC علاوه بر شرایط سخت افزاری، اهمیت بسیاری به عملکرد نمایندگان کشورها در هر فصل این مسابقات می دهد و بر اساس همین امتیازها به تقسیم سهمیه ها می پردازد.

به همین علت هم به علت عملکرد خوب تیم های ایرانی در فصول اخیر لیگ قهرمانان آسیا نسبت به کشورهای قطر و امارات، سهمیه ایران از 2 تیم در مرحله گروهی و 2 تیم در پلی آف آسیا افزایش یافته بود و به 3 تیم در مرحله گروهی و یک تیم در مرحله پلی آف رسیده بود.

وقتی از درون یک لیگ 16 تیمی که نام برتر را یدک می کشد، فقط دو تیم می توانند سهمیه حرفه ای آسیا را بگیرند، مطمئنا باید نسبت به شرایط آماتوری تیم ها و مسابقات داخلی فکری جدی و اساسی کرد!

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1400 بروزرسانی: 9 بهمن 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1967

به "عاقبت تاریک فوتبال آماتوری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عاقبت تاریک فوتبال آماتوری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید