سخنان نو الهام علی اف درباره اتفاقات اخیر

به گزارش مجله پارمیسفان، الهام علی اف رئیس جمهور جمهوری آذربایجان درگفت وگو با یک رسانه اسپانیایی بر همکاری با کشور های منطقه از جمله ایران و روسیه تاکید نمود.

سخنان نو الهام علی اف درباره اتفاقات اخیر

به گزارش خبرگزاری ترند نیوز الهام علی اف در مصاحبه با شبکه اسپانیایی افه در پاسخ به پرسشی در زمینه امکان همکاری منطقه ای فعال بین سه کشور قفقاز جنوبی و سه کشور همسایه روسیه، ترکیه و ایران گفت: بله. ما از پیشنهاد رئیس جمهور ترکیه برای این بستر همکاری منطقه ای حمایت کردیم. گروه 3+3. ارمنستان البته هنوز پاسخی نداده است. دوباره موقعیت غیر سازنده ازارمنستان. اما ما کاملاً از آن حمایت می کینم و این نه تنها برای حل و فصل پس از جنگ، بلکه به طور کلی برای توسعه منطقه ای در منطقه ما بسیار مهم خواهد بود. زیرا اگر بتوانیم این قالب همکاری را بین شش کشور منطقه ایجاد کنیم، این ضامن اصلی برابر هر نوع خصومت نو وعامل مهمی برای همکاری های منطقه ای خواهد بود و مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت. به علت گشایش ارتباطاتی که جمهوری آذربایجان به شدت از آن حمایت می نماید و ما می توانیم بلافاصله گردش تجارت بین کشور های منطقه را افزایش دهیم، تنها با باز کردن ارتباطات می توانیم 10 هزار شغل نو ایجاد کنیم. اما اگر تجارت متقابل را تقویت کنیم، اگر بر پویایی مثبت تمرکز کنیم، منطقه ما از منطقه تنش به منطقه ثبات و صلح تبدیل می گردد.

وی در زمینه ملاقات با نخست وزیر ارمنستان هم گفت: همانطور که گفتم ما آماده ایم و در واقع مذاکرات و تماس ها آغاز شده است. یک قالب همکاری در سطح معاونان نخست وزیر جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه وجود دارد. این قالب به مسائل مربوط به باز شدن ارتباطات اختصاص داده شده است. بعلاوه اخیراً در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان ملاقات کردند. این برای اولین بار از زمان انتها جنگ بود. من فکر می کنم که آن جلسه تا آنجا که من از وزیرمان آگاه شدم بسیار سازنده و امیدوار کننده بود.

موضع ما بدون تغییر است، از زمان انتها جنگ، ما می خواهیم روابط عادی با ارمنستان بر اساس شناخت متقابل تمامیت ارضی هر دو کشور برقرار کنیم. ما آماده ایم که بلافاصله فرایند مشخص مرز های خود را آغاز کنیم؛ و البته، پس از انتها این فرایندمرزبندی. ما بعلاوه آمادگی خود را برای آغاز همکاری با ارمنستان در خصوص توافقنامه صلح آینده اعلام می کنیم. همه این ابتکارات بار ها به وسیله من و سایر مقامات بیان شده است، اما متأسفانه هنوز از سوی ارمنستان پاسخ مثبت داده نشده است؛ بنابراین موضع ما بدون تغییر است و مراحل خاصی وجود دارد، اما من فکر می کنم در طول این سال ما می توانستیم پیشرفت های بزرگتری داشته باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1840

به "سخنان نو الهام علی اف درباره اتفاقات اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنان نو الهام علی اف درباره اتفاقات اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید