خونریزی مکرر لثه ها می تواند نشانه یکی از این بیماری ها باشد

به گفته رئیس انجمن دندان پزشکی کانادا، خونریزی گاه به گاه لثه ها ممکن است در اثر برخورد لثه با مواد غذایی سفت بروز کند اما اگر این اتفاق به طور مرتب تکرار گردد، نشان دهنده وضعیت جدی پزشکی است.

خونریزی مکرر لثه ها می تواند نشانه یکی از این بیماری ها باشد

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به گفته رئیس انجمن دندان پزشکی کانادا، خونریزی گاه به گاه لثه ها ممکن است در اثر برخورد لثه با مواد غذایی سفت بروز کند اما اگر این اتفاق به طور مرتب تکرار گردد، نشان دهنده وضعیت جدی پزشکی است.در اینجا 6 دلیل که توجیه نماینده خونریزی لثه ها هستند، بیشتر معرفی شده است:

استفاده از داروهای خاص: داروهای ضد افسردگی و فشار خون باعث خشکی دهان می گردد و کمبود بزاق نیز منجر به تکثیر باکتری در دهان می گردد. بنابراین لثه ها قرمز، ملتهب و دچار خونریزی می شوند. اگر احساس کردید علت التهاب و خونریزی لثه ها مصرف این داروهای خاص است به پزشک مراجعه کنید تا محصولاتی که مشکل خشکی دهان را برطرف می نمایند به شما تجویز نمایند.

عدم تعادل هورمون ها: وقتی سطح هورمون ها ثابت نباشد (به عنوان مثال در دوره بلوغ، بارداری، عادت ماهانه و یا ئسگی) به پلاک های دندان که باعث خونریزی لثه می شوند حساس تر می شویم. بنابراین باید در طول این دوره ها توجه بیشتری به دندان ها نشان دهید. به عنوان مثال بیشتر از نخ دندان بهره ببرید یا دهان را به خوبی بشوئید.

ابتلا به بیماری لثه: نوعی عفونت باکتریایی واگیردار در دهان است که به لثه ها آسیب می رساند و استخوان فک را فرسوده می نماید. محققان معتقدند که بیماری لثه، علت عمده افتادن دندان های دائمی است. باکتری لایه محافظتی ایجاد می نماید که به بافت لثه آسیب می رساند، سپس بدن به زخم و التهاب ایجاد شده واکنش نشان می دهد. هر چه مدت التهاب لثه ها بیشتر باشد، احتمال بروز بیماری های گوناگون از جمله حساسیت و بیماری های قلبی و... بیشتر است. 80 درصد بزرگسالان تا حدی دچار این التهاب هستند در حالی که تنها 10 درصد آنان، متوجه این بیماری می شوند. زیرا علایم آن به طور طبیعی در اواخر میانسالی آشکار می گردد. با تغییر بعضی عادت ها می توان این خطر را کاهش داد؛ از قبیل: مراقبت صحیح از دندان، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و مراجعات منظم به دندان پزشک.

استعمال سیگار: افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به خونریزی لثه هستند. سیگار به دلایل مختلف منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری پریودنتال می گردد. از آن جا که سموم موجود در سیگار باعث التهاب می گردد و واکنش ایمنی بدن را کاهش می دهد، افراد سیگاری بیشتر از دیگران در معرض بیماری لثه قرار دارند. به محض بروز علایم خون ریزی، باکتری های خطرناک موجود بین دندان به لثه زخمی راه پیدا می نماید و مستقیم وارد خون می گردد.

رژیم غذایی ضعیف: اینطور ثابت شده که رعایت یک رژیم غذایی سالم حاوی سبزی ها و میوه ها، دانه های سالم، لبنیات و پروتئین، عاملی برای کاهش التهاب لثه ها است. مصرف ویتامین های دی و ث به همراه منیزیم و روغن ماهی نیز برای سلامت لثه ها مفید است.

عدم رعایت بهداشت دهان: مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان باعث قرمزی و تورم لثه ها می گردد. در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان، لثه های سالم در عرض 24 تا 36 ساعت بیمار می گردد. استفاده از مسواک برقی که لثه ها را ماساژ می دهد و باعث شدت یافتن جریان خون می گردد، مفید است. استفاده از دهان شویه و خمیر دندان ضدباکتری برای کاهش تجمع باکتری در دهان مفید است. ضمن این که شما باید روزانه چند بار از نخ دندان بهره ببرید.

منبع: آوای سلامت

منبع: تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 13 آبان 1398 شناسه مطلب: 493

به "خونریزی مکرر لثه ها می تواند نشانه یکی از این بیماری ها باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خونریزی مکرر لثه ها می تواند نشانه یکی از این بیماری ها باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید