اهداف خصوصی سازی محقق نشده است

به گزارش مجله پارمیسفان، خبرنگاران/فارس دبیراجرایی خانه کارگر استان فارس با بیان اینکه در گذشته شخصی سازی صنایع جایگزی طرح خصوصی سازی شد، تاکید کرد که در مجموع هیچ یک از اهداف خصوصی سازی محقق نشد و دود آن به چشم کارگر رفت.

اهداف خصوصی سازی محقق نشده است

علی راستگو سه شنبه 21 آبان در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه طرح خصوصی سازی با هدف کوچک شدن دولت، تقسیم عادلانه ثروت و ارتقاء بهره وری و توزیع مناسب اشتغال و ارتقا شرایط مالی جامعه در دستور کار قرار گرفته بود، اعلام نمود: به دلیل اینکه شخص سازی جایگزین خصوصی سازی شد، اهداف مد نظر این طرح محقق نشده است.

او اعلام نمود: به دلیل اینکه کارخانه ها در فرایند خصوصی سازی به افراد متخصص و کاربلد واگذار نشد و بیشتر خصوصی سازی جنبه شخصی سازی به خود گرفت، واحدهای صنعتی سود آور که امنتیت شغلی بالایی داشتند، پس از واگذاری، به کارخانه های زیان ده و بدون نیروی کار تبدیل شد؛ در واقع طرح خصوصی سازی تنها در انتقال مالکیت خوب عمل کرد و سایر مزایای آن محقق نشده است.

راستگو با تاکید بر ضرورت مداخله ندادن مباحث سیاسی در موضوع خصوصی سازی اعلام نمود: در کنار سوء مدیریت در کارخانه های واگذار شده، موضوع مداخلات سیاسی بیشترین ضربه را به اقتصاد، تولید و اشتغال کشور وارد کرده است. اگر دولت کارخانه هایی را که در فرایند خصوصی سازی واگذار کرده بود، خوب مدیریت می کرد، بخشی از کسری بودجه امروز او تامین می شد.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس تاکید کرد که خصوصی سازی موجب به مخاطره افتادن نفع جمعی شده است، زیرا فرآیند خصوصی سازی با نظم همراه نبوده و بیشتر جنبه سلیقه ای داشته است.

راستگو همچنین با اشاره به دغدغه کارگران در بحث قراردادهای موقت و اجرایی نشدن طرح طبقه بندی مشاغل در کارخانه ها و کارگاه های مشمول قانون کار و تامین اجتماعی، گفت: هیچ کارفرمایی حق ندارد به صورت نقدی به کارگران خود حقوق و بدهد؛ حقوق و دستمزد کارگران باید به حساب بانکی آنها وراریز شود.

او با بیان اینکه متاسفانه پرداخت حداقل حقوق تحت عناوین مختلف در کارگاه های مشمول قانون کار رعایت نمی شود، اضافه نمود: پیش نویس امنیت شغلی کارگران و بحث قراردادهای قانون کار مدت هاست که در مجلس است اما کسی به آن توجهی نمی کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با اشاره به نبود کمیته انضباطی و شورای اسلامی کارگری در قریب 60 درصد کارگاه های تولیدی، خدماتی و توزیعی فارس، اعلام نمود: به همت نماینده کارگران و تشکل های کارگری جلوی خروج دستگاه ها و ماشین آلات که در کارخانه بزرگ به اسم نوسازی و جابجایی قصد دیگری داشتند، گرفته شد.

راستگو به موضوع تامین اجتماعی و مدیریت این سازمان که سهامدار اصلی آن جامعه کارگری و کارفرمایی است هم اشاره کرد و گفت: دولت شعار خصوصی سازی می دهد اما می خواهد جایی که با سرمایه خصوصی کارگران و کارفرمایان شکل گرفته را دولتی کند.

راستگو با بیان اینکه سال هاست فریاد می زنیم مدیریت تامین اجتماعی باید به صاحبان اصلی آن یعنی جامعه کارگری و کارفرمایی واگذار شود، گفت: باید ضمن حفظ استقلال سازمان تامین اجتماعی، شورای عالی این سازمان که به هیئت امنا تبدیل شده به جایگاه قبلی خود بازشود؛ امروز کارگر، سهامداری است که هیچ کس حرفش را گوش نمی دهد.

دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با اشاره به وجود 200 هزار نفر بازنشسته و مستمری بگیر در استان فارس، عنوان کرد: ماهانه 270 میلیارد تومان بابت حقوق به این افراد پرداخت می شود.

راستگو به کسری بودجه هزار میلیارد تومانی ماهانه تامین اجتماعی هم اشاره و اعلام نمود: اگر می خواهیم این سازمان دچار بحران مالی نشود، لازم است 30 هزار نفر از اعضای هیئت مدیره شرکت های زیر مجموعه شصتا که ماهانه حداقل چندین برابر اداره کار حقوق می گیرند، کنار گذاشته شوند و اگر قرار بر واگذاری و خصوصی سازی کارگاه های زیان ده است، آن را به جامعه کارگری که نزدیک 16 میلیون نفر را شامل می شود، بدهیم.

دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با اشاره به بدهکاری 600 میلیارد تومانی کارفرمایان به تامین اجتماعی، گفت: دولت تنها در استان فارس 220 میلیارد تومان به تامین جتماعی در این استان بدهکار است.

راستگو با بیان اینکه به دلیل بدهی سازمان تامین اجتماعی، بسیاری از قراردادها با مراکز درمانی و بهداشتی لغو شده یا در معرض لغو قرار گرفته است، گفت: در حالیکه باید تمام خدمات ارائه شده به دارندگان دفترچه های بیمه تامین اجتماعی(کارگران) رایگان باشد، امروز برای پوشش بیمه ای افراد مجبور به قرارداد بیمه تکمیلی شده ایم.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان فارس با یادآوری اینکه شرایط بیمه شدگان تامین اجتماعی در این استان به واسطه رشد تعداد مراکز درمانی در سطح شهرستان ها طی سالهای اخیر بهبود پیدا کرده است، گفت: علیرغم تمام تلاش ها برای ارتقا کیفیت تنها بیمارستان تامین اجتماعی استان فارس، به دلیل مراجعه بیمه شدگان از استانهای همجوار برای دریافت خدمات، نیازمند توسعه زیرساخت ها هستیم.

راستگو با بیان اینکه طی سال های اخیر و با وجود تمام فراز و نشیب ها کلنگ بیمارستان دوم تامین اجتماعی فارس در شیراز به زمین زده شد، گفت: قرارداد احداث این واحد درمانی منعقد شده و امیدواریم تا 5 سال آینده شاهد بهره برداری از این بیمارستان باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 632

به "اهداف خصوصی سازی محقق نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف خصوصی سازی محقق نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید