اصولگرایان وارد رقابت های تیمی شدند

به گزارش مجله پارمیسفان، شرق نوشت: از یک طرف دو سازوکار وحدت یعنی شورای وحدت و شورای ائتلاف نیرو های انقلاب را ایجاد نموده اند تا به قول خودشان به نامزد واحد برسند و از سوی دیگر هر حزب و دسته ای برای خودش یک نامزد معرفی می نماید. به نظر می رسد که اصولگرایان خودشان هم نمی دانند که تکلیف شان با 1400 چیست؟ آن قدر پیروزی را در غیاب رقیب برای خودشان مسلم فرض نموده اند که سر از پا نمی شناسند و حتی در سازوکار های انتخاباتی شان هم وحدت رویه ندارند.

اصولگرایان وارد رقابت های تیمی شدند

حزب مؤتلفه تیم نامزدهایش را بیان کرد. پیش تر حزب جبهه پایداری هم تیم نامزدهایش را شامل دو چهره اصلی یعنی سعید جلیلی و صادق محصولی معرفی نموده بود؛ البته بعدا اعلام شد که این تیم یک نیمکت ذخیره هم دارد و با چهره های دیگری از فتاح تا ضرغامی و نیکزاد و... هم صحبت شده است.

حزب جبهه ایستادگی هم محسن رضایی را نامزد انتخاباتی خودش نموده است. در تیم مؤتلفه، اسدالله بادامچیان، مهندس سید مصطفی میرسلیم، محمد حسین نیکنام، حسین انواری و حمیدرضا ترقی حضور دارند. البته همان طور که بر اساس چینش اسامی هم تعیین است، دبیرکل یعنی بادامچیان و میرسلیم نامزد های اصلی هستند. مؤتلفه گفته که از بین آنان متعاقبا نامزد واحد معرفی خواهد شد. کار شورای نگهبان برای 1400 بسیار سخت خواهد بود؛ چرا که اصولا، اصولگرا ها عادت به ماندن پشت فیلتر تأیید صلاحیت این نهاد را ندارند؛ اما حالا شورای نگهبان با اتوبوسی از نامزد های رنگارنگ اصولگرا روبه رو است که در صورتی که بخواهد دست به یک انتخاب تناسبی مانند سال های گذشته بزند، باید تعداد بسیاری از آن ها را رد صلاحیت کند؛ وگرنه تعداد نامزد های ریاست جمهوری 1400 برای نخستین بار از زمان شکل گیری شورای نگهبان از عدد 10 فراتر می رود. تقریبا همه اصولگرا ها برای 1400 احساس تکلیف نموده اند که نامزد شوند. تا این لحظه چهره هایی مانند قالیباف، ضرغامی و دهقان که رسمی یا غیررسمی اعلام نموده اند در انتخابت 1400 شرکت می نمایند، از سوی هیچ جریان یا حزب اصولگرایی به عنوان کاندیدای رسمی نامزدی تحویل گرفته نشده اند.

روابط عمومی حزب مؤتلفه اسلامی، در بیانیه پیشانوروزی خودش اعلام نموده است: در انتخابات ریاست جمهوری نیز حزب مؤتلفه اسلامی، سیاست وحدت را دنبال نموده و ضمن احترام به همه داوطلبان و نامزدها، سیاست رقابت سالم و اخلاق محور را به آنان توصیه می نماید و معتقد است که هر نامزد و هواداران او می توانند با معرفی اثباتی خود فضای آرام و مطلوب برای شناخت نامزد ها و برنامه های آنان را فراهم آورند تا انتخاب خوب مردم، در کمال آگاهی و شناسایی صحیح و کامل صورت گیرد. تخریب ها و توسل به بداخلاقی ها و سیاه نمایی ها، فضای شاداب انتخابات را آلوده می سازد و جز زیان و آسیب نتیجه ای نخواهد داشت.

حزب مؤتلفه اسلامی، شخصیت های واجد شرایط و در تراز نامزد ریاست جمهوری خود را که از رجال سیاسی-مذهبی انقلاب و نظام هستند و دارای دانش و تجربه، کارآمدی و کارایی، انگیزه و سلامت و طهارت مالی و برخوردار از پشتوانه حزبی پاک و انقلابی و شبکه مردمی سراسری هستند، به مردم عزیز و همه فعالان سیاسی در زمان مقتضی معرفی می نماید تا بر اساس شاخص ها و رهنمودهای، ولی امر مسلمین، از بین داوطلبان، فرد اصلح و ارجح برای اداره امور اجرائی مناسب با برنامه گام دوم انقلاب تعیین گردد و انتخاب خوب حاصل گردد.... این نیرو های ارزشمند دارای تخصص های لازم و تجربیات کافی بوده و هریک از آنان برنامه های اقدامی و عملی برای حل مسائل مردم و پیشرفت کشور و تعامل با همه نیرو های علاقه مند به خدمت به میهن، ملت و نظام را در دستور کار خود دارند.... در خاتمه هم جمله ای اضافه شده که احتمال می رود شعار انتخاباتی این حزب باشد: یادمان باشد پیروزی در گرو انتخاب خوب است.

حزب مؤتلفه خودش را قدیمی ترین حزب سیاسی کشور می داند و معتقد است در جریان اصولگرایی هم حق آب و گل دارد. این حزب عضو شورای وحدت اصولگرایان است که زیر نظر جامعه روحانیت فعالیت می نماید و قرار است که از دل این شورا یک نامزد واحد بیرون بیاید؛ اما مؤتلفه فعلا نامزد های خودش را معرفی نموده است. حزبی که به حزب بازار معروف شده، برای انتخابات ریاست جمهوری 96 هم نامزد حزبی معرفی کرد؛ اما دست آخر از ترس شکست در برابر ائتلاف اصلاحات- دولت مستقر، پا پس کشید و میرسلیم را تنها روانه کارزار انتخابات کرد.

در نهایت هم سهمش از مجلس اصولگرایان یازدهم همان یک نفر شد؛ اگرچه در همان مجلس هم نتوانست سمتی کلیدی برای همین یک عضو خود دست و پا کند. مؤتلفه که به جریان اصولگرایی سنتی متعلق است، می داند که شاید 1400 آخرین فرصت برای ابقایش در قدرت باشد و در صورتی که نتواند سهمی از این خوان ببرد، احتمالا باید برای همواره به حاشیه سیاست کوچ کند و عرصه را به جریان های متأخر اصولگرایی واگذار کند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1563

به "اصولگرایان وارد رقابت های تیمی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصولگرایان وارد رقابت های تیمی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید