ارائه خدمات آموزشی با رویکرد یادگیری ترکیبی در امسال

به گزارش مجله پارمیسفان، تهران (پانا) - مشاور فناوری سازمان پژوهش و برنامه ریزی با اشاره به اینکه ساماندهی محتوا و خدمات در فضای مجازی عمده فعالیت سال 99 سازمان پژوهش در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بود، بیان نمود نگاه جدیدی در برنامه های مواجهه با زیست بوم فضای سایبری در سال آینده اجرا خواهد شد.

ارائه خدمات آموزشی با رویکرد یادگیری ترکیبی در امسال

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، محسن باهو درباره اقدامات سال 99 اظهار کرد: هنگام شیوع ویروس کرونا، سازمان پژوهش به عنوان محوری ترین بخش در برنامه ریزی درسی و فراوری محتوای آموزشی، مسئولیت بسیار سنگینی پیدا کرد. ضرورت ارائه محتواهای الکترونیکی به طور مستقیم در فرایند یادگیری رسمی مجازی که باید بر بستر فضای مجازی در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار می گرفت از چالش های بسیارجدی وزارت آموزش و پرورش بود، از آنجایی که این محتواها برای همه پایه ها و دروس مهیا نبود، سیاست ساماندهی وسازماندهی با استفاده از منابع محتوایی موجود و توانمندی های کشور در دستور کار نهاده شد.

وی اضافه نمود: بر همین مبنا نخستین کار اجرا شده، احیای مجدد شورای سیاستگذاری و دبیرخانه دائمی توسعه فناوری خدمات فضای مجازی سازمان بود تا ضمن سیاستگذاری هماهنگی های لازم با همه معاونت ها، واحدهای سازمان و ظرفیت های بخش های توانمند کشور، اقدامات لازم در این بخش به انجام برسد.

احیای شبکه ملی مدارس ایران (رشد)

مشاور فناوری و رئیس دبیرخانه دائمی توسعه فناوری و خدمات فضای مجازی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: اقدام مهم دیگری که در این دوره به صورت جدی در دستور کار نهاده شد، احیای شبکه ملی مدارس ایران (رشد) برای شرایط خاص کرونا بود. برای این مهم کارگروه هماهنگی اجرایی با موضوع شورای سیاستگذاری و معاونت برنامه ریزی درسی و فراوری بسته های تربیت و یادگیری به وسیله دفتر انتشارات و فناوری آموزشی و دفاتر مختلف برنامه ریزی درسی و تالیف بسته های تربیت و یادگیری؛ تامین برنامه و محتواهای مورد احتیاج متناسب با شرایط سال تحصیلی در دستور کار نهاده شد؛ که ماحصل آن ارتقای ظرفیت های زیرساختی و محتوایی بود تا علاوه بر میزبانی خدمات برای تامین احتیاج مخاطبان و مراجعان، امکان ارائه خدمات برای دانش آموزان و دسترسی به محتواها و خدمات بر بستر رشد و شبکه ملی اطلاعات انجام گردد.

افزایش ظرفیت منابعی و پهنای باند برای خدمات برخط

باهو از اتخاذ سیاست مشارکت پذیری برای همکاری با بخش ذی صلاح جهت تامین زیر ساخت و پشتیبانی و افزایش ظرفیت منابعی و پهنای باند برای خدمات برخط بر بستر شبکه رشد، اطلاع داد و گفت: طرح همکاری با یکی از مجموعه های سرویس دهنده دارای مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب سیاست مشارکتی شکل گرفت تا کلیه خدمات و محتواهای سازمان با کیفیت خوب به مخاطب برسد و هر نوع احتیاج منابع زیرساختی و پهنای باند در زمان اضافه نموده گردد.

وی اضافه نمود: در این راستا، محتواهای الکترونیکی یا چند رسانه ای که از قبل در سازمان آماده بود، ساماندهی و در بستر شبکه ملی رشد، بارگذاری شد تا امکان بهره برداری رایگان برای همه وجود داشته باشد. برای هماهنگی با مدارس در شرایط کرونایی، بسته راهنمای عمل برنامه درسی و یادگیری ترکیبی شرایط زرد و قرمز که با مشارکت کلیه مدیران و معاونین تدوین شده بود با ابلاغ رئیس سازمان پژوهش به استان ها و صدور بخشنامه انجام پذیرفت.

مشاور فناوری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تاکید نمود: این بسته ها با شرایط زمانی و اقتضائات موجود در قالب کار ویژه با همه توان موجود انجام شد، البته همانطور که می دانید، کارهایی که در شرایط بحران انجام می شوند قابلیت بازخوانی و اصلاح را همیشه دارند. این کار به انتظام بخشی بودجه بندی برنامه آموزشی و تدریس یاری نموده و هماهنگ و همسویی در حجم مطالب و شیوه تدریس و ارزش گذاری را فراهم ساخت.

آموزش ترکیبی و تهیه محتوای لازم

باهو گفت: به منظور شناخت بهتر یک مطالعه وِیژه برای فراوری بسته یادگیری، تربیت و روش های ارائه خدمات آموزشی با رویکرد یادگیری ترکیبی توسط اساتید مجرب و آشنا با فناوری آموزشی در دانشگاه های مختلف همچون علامه طباطبایی، دانشگاه شهید بهشتی و ... انجام می پذیرفت که ماحصل آن دستیابی به یک الگوی مناسب برای امر برنامه ریزی فراوری بسته تربیت و یادگیری بوده و به زودی با تکمیل و تدوین استانداردها برای فراوریات سال 1400 مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

او از همکاری با شرکت های دانش بنیان در این جهت اطلاع داد و اضافه نمود: به منظور استفاده از فرصت های بهتر با مشارکت موسسات دانش بنیان و شرکت های صاحب تجربه، محتوای درسی را در قالب کتاب الکترونیکی متعامل و مدیریت پذیر به صورت یک خدمت دارای ارزش اضافه نموده، که قابل استفاده بر روی حامل های سیار و وب مشارکت شده باشد و با آماده سازی و فراوری 220 عنوان بسته یادگیری در قالب کتاب الکترونیکی، خدمت جدید و ویژه ای در اختیار مخاطبان نهاده شد تا به صورت رایگان از این خدمات بهره مند شوند.

مشاور فناوری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره استفاده از رمزینه های سریع پاسخ، شرح داد: بنابر تکالیفی که وزیر آموزش و پرورش برای استفاده از رمزینه های سریع پاسخ در خدمات الکترونیک برای سازمان مشخص کردند، کارگروهی در این راستا شکل گرفت تا بتواند چارچوب های دسترسی به محتواها را مبنی بر الگوهای رمزینه سریع پاسخ طراحی کند. برابر شرایط اجرای ممکن، الگوهای رمزینه ها در کتاب های هدف درج و چاپ سپاری شد و آماده سازی محتواها جزء برنامه های اصلی این کارگروه برای سال آینده نهاده شد تا علاوه تامین محتواهای الکترونیکی برنامه های سازمان محتواهای متناسب با زمینه تامین و به موقع عرضه گردد.

باهو ادامه داد: برای سال آینده چند محور را در توسعه خدمات فناورانه مد نظر داریم که نخستین آنها مشخص یک الگوی عملیاتی شونده برای تطبیق پذیری با تمامی شرایط های خاص چه کرونایی و چه پسا کرونایی و حالت های اضطراری دیگر است تا متناسب با شرایط و اقتضائات موقعیت یادگیری دانش آموزان، از صددرصد حضور در کلاس تا صددرصد غیر حضوری قابل انطباق و تحقق پذیر باشد. همچنین نحوه تعامل بین معلمان، دانش آموزان و خانواده ها و چگونگی فرصت های یادگیری مفید، پیش بینی و چارچوب گذاری خواهد شد.

وی اضافه نمود: استفاده از مشارکت افراد توانمند در این عرصه که فراوریات آنها متناسب با استانداردها و مصوبه 828 باشد، نیز از دیگر برنامه های سال 1400 خواهد بود. بنابراین امیدواریم در سال آینده چارچوب تنظیم گری و تعرفه گذاری این بخش انجام گردد تا محتواهایی که امکان بارگذاری بر روی شبکه ملی رشد یا برنامه شاد را داشته باشند منطبق با سیاست های اجرایی آموزش و پرورش مورد استفاده قرار گیرد.

مشاور فناوری سازمان پژوهش و برنامه ریزی توضیح داد: در جهت تحول آینده، الزام جدی در تغییر تفکر و گفتمان ارائه خدمات سایبری از منظر مدیریتی و حکمرانی خوب در وزارت آموزش و پرورش و سازمان پژوهش و برنامه ریزی را خواهیم داشت. در واقع نحوه مواجهه و استفاده از فناوری و فضای مجازی تغییر نموده و با توجه به شکل گیری زیست بوم سایبری کشور و آموزش و پرورش شناخت الزامات، مولفه های اساسی و نحوه مواجهه با این زیست بوم، از هدف های اساسی برای سال 1400 است که کار فشرده و پیچیده ای را لازم دارد تا ضمن تعریف و تدوین مستندات علمی و گفتمان سازی لازم، مولفه های تاثیر گذار مشخص و اطلاع رسانی گردد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، باهو در خاتمه اضافه نمود: امیدواریم با برنامه های در دست اجرا توانمندی و تاب آوری آموزش و پرورش به گونه ای ارتقا پیدا کند تا دیگر شاهد غافلگیری و عدم پیش بینی یا پاسخگویی در شرایط خاص نباشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1598

به "ارائه خدمات آموزشی با رویکرد یادگیری ترکیبی در امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه خدمات آموزشی با رویکرد یادگیری ترکیبی در امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید