آغاز قرعه کشی محصولات ایران خودرو

به گزارش مجله پارمیسفان، به گزارش خبرنگاران، با سرانجام یافتن مهلت ثبت نام در پیش فروش یک ساله محصولات ایران خودرو، قرعه کشی آن فردا هم اکنون با حضور نهادهای نظارتی در حال برگزاری است.

آغاز قرعه کشی محصولات ایران خودرو

2 محصول ارائه شده شامل سورن پلاس و دنال پلاس توربو شارژ دستی است (خبرنگاران).

به گزارش خبرنگاران، طبق آخرین آمار منتشر شده از طریق خودروسازان اندازه تولید خودرو دنا که اکنون پیش فروش آن آغاز شده، نسبت به سال گذشته بیش از 60 درصد افت داشته است. آیا می توان به تحویل این خودروها در زمان موعود امیدوار بود؟

از روز پنجشنبه اخیر به مدت سه روز ثبت نام پیش فروش دو خودرو سورن و دناپلاس ایران خودرو آغاز شد و مشتریانی که اکنون در قرعه کشی برنده شوند یک سال بعد می توانند خودرو خود را تحویل بگیرند. اما آیا خرید این خودروها از نظر اقتصادی به صرفه است؟

در این طرح قرار است دو اتفاق نو رخ دهد. شرط الزام در رهن ماندن یکساله سند خودروها و ممنوعیت ثبت نام و صدور فاکتور نزد مجموعه های سایپا و ایران خودرو در 48 ماهه گذشته حذف شود. با این اتفاق احتمالا کسانی که قصد سرمایه گذاری در بازار خودرو را دارند هم می توانند به خرید خودروهای پیش فروش فکر کنند. اما آیا این سرمایه گذاری ریسک زیادی ندارد؟

طبق آخرین آمار منتشر شده از طریق خودروسازان اندازه تولید خودرو دنا که اکنون پیش فروش آن آغاز شده، نسبت به سال گذشته بیش از 60 درصد افت داشته است. آیا می توان به تحویل این خودروها در زمان موعود امیدوار بود؟

در حال حاضر خودروسازان کشور طبق آخرین اطلاعات هم اکنون یعنی در ماه چهارم سال توانسته اند خودروهای پیش فروش اسفند ماه سال گذشته را تا حدی تحویل دهند و تعهدات آنها برای چند ماه به تعویق افتاده است.

آیا افت تولید و تجربه تعویق در تحویل خودرو مانع سرمایه گذاری افراد در زمینه خرید خودروهای پیش فروش نخواهد شد؟ به نظر می رسد این دو عامل باعث شود کسانی برای خرید اقدام کنند که نیاز فوری و ناگهانی به پول خود نداشته باشند و نگاه سرمایه گذاری بر نگاه مصرفی غلبه کند.

با این حال پیش از این هم وزیر صمت اعلام کرده بود که تعداد قابل توجهی از خودروهای خریداری شده در پیش فروش ها پس از خرید برای بهره مندی از گارانتی به خودروسازان مراجعه نمی کنند که این نشان می دهد افراد با وجود سخت بودن شرایط معامله این خودروها اما آنها را برای مصرف نخریده اند. به نظر می رسد با اتفاق نو این تعداد از خودروهای با هدف سرمایه گذاری خرید شده بیشتر هم شود.

18 بهمن ماه سال گذشته علیرضا رزم حسینی گفته بود: علی رغم اجرای طرح های مختلف همچون قرعه کشی برای عرضه خودرو، باز در همین شرایط هم حدود 50 درصد خودروهای فروش رفته گارانتی شان باطل شده و صرفاً در برخی انبارها نگهداری می شوند تا با افزایش کاذب قیمت ها به حفظ سرمایه عده ای کمک کند.

طبق آخرین آمار اعلام شده از طریق مرکز آمار ایران نرخ تورم از مرز 43 درصد عبور کرده و پژوهشکده آمار هم پیش بینی کرده این نرخ تا مرداد ماه امسال به 46 درصد خواهد رسید. با این فرایند تورم و از سوی دیگر آرامش نسبی در بازارهای دلار و طلا به نظر می رسد خودروسازان با اقدام نو خود بازاری دیگر را به نام گزینه سرمایه گذاری برای مردم معرفی و از آنها دعوت به سرمایه گذاری کرده باشند.

از سوی دیگر با توجه به افزایش منظم قیمت خودرو از طریق شورای رقابت ممکن است این بازار کمی مجذوب کننده به نظر می رسد اما نکته مهم در قیمت نهایی روز تحویل خودرو است. در حال حاضر قیمت روز سورن پلاس در بازار 287 میلیون و دنا پلاس توربو شارژ دستی بیش از 382 میلیون تومان است. کسانی که برای خرید این خودروها در امروز بییش از 100 میلیون و 142 میلیون تومان پرداخت می کنند آیا ممکن است در نهایت خودرویی را خرید کنند که فاصله قابل توجهی در روز تحویل با قیمت خودرو در بازار داشته باشد؟

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1781

به "آغاز قرعه کشی محصولات ایران خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز قرعه کشی محصولات ایران خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید