5 هزار میلیارد ریال تسهیلات به پروژه های گردشگری اعطا می گردد

به گزارش مجله پارمیسفان، تهران (پانا) - وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بانک گردشگری به منظور اعطای 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل اعتبارات بند (الف) تبصره (18) قانون بودجه سال 1400 کل کشور تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

5 هزار میلیارد ریال تسهیلات به پروژه های گردشگری اعطا می گردد

به گزارش وزارت میراث فرهنگی، مراسم امضای این تفاهم نامه به امضای سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری این وزارتخانه، مرتضی خامی مدیرعامل بانک گردشگری و حسین رحمتی قائم مقام مدیرعامل این بانک به امضا رسید.

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این نشست گفت: توفیق بسیار بزرگی است که این تفاهم نامه با همکاری بانک گردشگری امروز امضا شد.

او اضافه نمود: خوشبختانه دولت فرصت خوبی برای استفاده از تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه فراهم نموده است. از سوی این وزارتخانه تمام تفاهم نامه ها با بانک های عامل مرتبط با این تبصره منعقد شده است.

تخصیص 15هزار میلیارد ریال از محل تبصره 18 قانون بودجه

اوحدی اضافه نمود: دولت در قانون بودجه سال 1400 یک ظرفیت بسیار خوبی را برای رونق فراوری در قالب بند الف تبصره 18 لحاظ نموده است که خوشبختانه به صورت عادلانه بین دستگاه ها توزیع شد و از محل این منابع حدود 15هزار میلیارد ریال به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اختصاص یافت و قرار شد به هر میزانی که این وجوه که با نرخ یک درصد در بانک ها سپرده می گردد، بانک ها نیز یک و نیم برابر آن منابع را اختصاص دهند و با نرخ مصوب بانک خود در قالب تسهیلات با نرخ ترجیحی بپردازند.

او اضافه نمود: در همین ارتباط امروز تفاهم نامه اعطای این تسهیلات با بانک گردشگری امضا شد که 2هزار میلیارد ریال از سوی این وزارتخانه اختصاص می یابد و یک و نیم برابر این مبلغ نیز از سوی بانک گردشگری تخصیص خواهد یافت و در قالب تسهیلات به زودی به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

اوحدی ادامه داد: از 15هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده برای این وزارتخانه، 40 درصد به حوزه صنایع دستی و 60 درصد به حوزه گردشگری اختصاص یافته که با رویکرد تکمیل طرح ها در نظر گرفته شده است، از محل این تسهیلات طرح های بالای 70 درصد پیشرفت تکمیل می شوند تا به رونق اشتغال در کشور یاری گردد.

معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: پیش بینی ما این است از محل این منابع 40 هزار شغل تازه به وجود خواهد آمد.

وی ادامه داد: به منظور نظارت هرچه بهتر بر این تفاهم نامه، کمیته مشترکی که متشکل از کارشناسان هستند تشکیل خواهد شد که وظیفه این کمیته نظارت دقیق و رصد فعالیت ها در سطح ستادی و استانی است.

تاثیر استفاده از منابع تبصره 18 در ایجاد اشتغال

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست در سخنانی گفت: امروز خوشبختانه شاهد این هستیم که آخرین قرارداد از محل منابع تبصره 18 از سوی این وزارتخانه با بانک گردشگری منعقد شد و یکی از اثرات تخصیص منابع تبصره 18 تکمیل پروژه های نیمه تمام و تاثیری است که در اشتغال می گذارد.

وی اضافه نمود: از کوشش های مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درسه ماه اخیر تشکر می کنم که نهضت تازهی را برای استفاده از منابع تبصره 18 ایجاد کردند. امید داریم در ادامه پیگیری های وزارتخانه موافقت مراجع ذی ربط را درباره استفاده از منابع تبصره 18 برای بازسازی پروژه های گردشگری دریافت کنیم و بعلاوه بتوانیم رقم اختصاص یافته به حوزه گردشگری را افزایش دهیم.

آمادگی بانک گردشگری برای تامین اقتصادی پروژه ها

مرتضی خامی مدیرعامل بانک گردشگری نیز در این نشست در سخنانی گفت: بسیار راضی هستم که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به این بانک اعتماد نموده است. این قول را می دهم که مدیران این بانک تمام کوشش شان را برای اجرایی شدن هرچه بهتر این تفاهم نامه به کار گیرند.

وی گفت: این بانک با توجه به رسالتی که به واسطه اماکن گردشگری و حمایت از بخش گردشگری در گذشته داشته است، اعتبارات خوبی از محل منابع داخلی به همراه تفاهم نامه هایی که با صندوق توسعه ملی داشته اختصاص داده و توانسته بیش از 100 مرکز بزرگ گردشگری را تامین اقتصادی کند.

او اضافه نمود: با تفاهم نامه ای که امروز امضا شد قصد داریم در تامین اقتصادی پروژه های گردشگری برای تکمیل و توسعه در سطح کشور از ظرفیت های این بانک استفاده کنیم.

مدیرعامل بانک گردشگری اعلام نمود: در بانک گردشگری این تخصص و توانمندی وجود دارد که بتوانیم حوزه گردشگری را در بخش سفر و نیز بخش سخت افزاری آن یعنی حوزه هتل ها و اقامتگاه ها حمایت کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1401 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2054

به "5 هزار میلیارد ریال تسهیلات به پروژه های گردشگری اعطا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 هزار میلیارد ریال تسهیلات به پروژه های گردشگری اعطا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید