استان زنجان نمونه ای از ظرفیت ها و افتخارات ما در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است

به گزارش مجله پارمیسفان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: استان زنجان نمونه ای از ظرفیت ها و افتخارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

استان زنجان نمونه ای از ظرفیت ها و افتخارات ما در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، مهندس عزت الله ضرغامی شامگاه 27 آبان ماه 1400 در جلسه شورای اداری استان زنجان که به ریاست رئیس جمهوری برگزار شد، با اشاره به ظرفیت استان زنجان در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: استان زنجان نمونه ای از ظرفیت ها و افتخارات ما در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: 26 اثر جهانی داریم که این آثار متعلق به همه مردم جهانست. یکی از این آثار گنبد سلطانیه است که دارای کارگاه های بازسازیی خوبی است و عملیات بازسازی به صورت پیوسته در آن انجام می شود که برای بازسازی کامل تر و بیشتر آن باید بودجه بیشتری را تخصیص دهیم. به ویژه برای محوطه سلطانیه که درخور و شایسته این اثر تاریخی نیست.

او به حوزه صنایع دستی زنجان اشاره کرد و اضافه نمود: کار هنرمندان مس، گلیم، چاقو و چاروق کار فوق العاده هنری و ظریف است. جلسه ای با پیشکسوتان شاخص با آثار فاخر ملیله کاری در محل رختشویخانه تشکیل شد و در مورد عرضه محصولات آنها در تهران و هم اعطای تسهیلات تصمیمات خوبی گرفته شد. وام تبصره 18 تسهیلات خوبی است که اگر عملیاتی شود نرخ بهره آن 9 درصد می شود. در یک ماه اخیر سهم خودمان را زنده کردیم و حدود 1300 میلیارد تومان این سهم را توزیع می کنیم که بخشی از آن را به صنعتگران ساعی و باذوق استان زنجان اعطا خواهیم کرد.

مهندس ضرغامی در حوزه گردشگری بیان نمود: استان زنجان مشکل جدی در حوزه مراکز اقامتی اعم از تعداد هتل ها، مهمانسراها و اقامتگاه های بوم گردی دارد که باید در این زمینه اقداماتی انجام شود. تصمیم هایی در این حوزه اتخاذ شده است، مجتمع های اقامتی، تفریحی و گردشگری در حال احداث و مناطقی که ما در اختیار مردم قرار داده ایم اعم از ساختمان های تاریخی با قدمت 240 سال که در حال بازسازی و تبدیل شدن به مراکز اقامتی هستند را بازدید کردیم که بازسازی بسیار خوبی داشتند. در این حوزه با قدرت تمام آمادگی همکاری و مشارکت با بخش خصوصی را داریم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در انتها با بیان اینکه میراث فرهنگی ایران همچون اثر جهانی گنبد سلطانیه باعث افتخار ملت ایران در جهان است، اضافه نمود: این گنبد 750 سال سر پا ایستاده است و شخصی با نام سیدعلی غفاری از اهالی این شهر، 50 سال است آن را بازسازی می کند. من در گنبد سلطانیه پس از شنیدن سخنانش و دیدن دستان پرچروکش چیزی جز بوسیدن دست های این بازسازی کار حرفه ای برای قدردانی به ذهنم نرسید. کار این شخص و امثال او در طی تمام این سال ها اوج مدنیت، اخلاق و فرهنگ بوده و زنجان مملو و مشحون از این افتخارات است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 دی 1400 بروزرسانی: 11 دی 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1938

به "استان زنجان نمونه ای از ظرفیت ها و افتخارات ما در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان زنجان نمونه ای از ظرفیت ها و افتخارات ما در میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید