4 مدل مختلف آغوشی نوزاد و نکاتی که برای خرید آن ها باید بدانید

به گزارش مجله پارمیسفان، استفاده از آغوشی یک راه عالی برای اغلب والدین به منظور نزدیک نگه داشتن کودک به خود است، در حالی که دستان شما را برای فعالیت های دیگر باز می گذارد. در واقع با استفاده از این وسیله رفت و آمدهای خانوادگی، دویدن و انجام کارهای خانه بسیار آسان می گردد. اما مساله خرید آغوشی نوزاد می تواند چالش هم تلقی گردد، چراکه این وسیله از آن دسته کالاهایی است که در آن ایمنی و کیفیت حرف اول را می زند، بنابراین اطلاع از فاکتورهای مهم در خرید این نوع محصولات برای والدین از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

4 مدل مختلف آغوشی نوزاد و نکاتی که برای خرید آن ها باید بدانید

به همین علت هم در این مقاله از سری راهنماهای خرید خبرنگاران مگ این باز به سراغ انواع آغوشی های موجود در بازار ایران و نکات مهم در انتخاب آن می رویم، تا بتوانید با خیال راحتی دست به انتخاب این محصول بزنید.

لیست محتوا

آشنایی با انواع آغوشی و مزایا و معایب هرکدام

7 نکته مهم قبل از خرید آغوشی نوزاد

آغوشی دست دوم بخرم یا نه؟

برترین مارک آغوشی نوزاد چیست؟

معرفی پرفروش ترین مدل های آغوشی در بازار ایران

آشنایی با انواع آغوشی و مزایا و معایب هرکدام

احتمالا اگر برای خرید آغوشی سری به بازار زده باشید، با طیف وسیع و مدل های متنوعی از این وسیله روبرو می شوید، که ممکن است انتخاب را برای شما مشکل کند. به همین علت بهتر است در ابتدا نگاهی به انواع مدل های این کالا در بازار بیاندازیم و مزایا و ویژگی های هر یک را به دقت آنالیز می کنیم.

1. آغوشی کلاسیک (Classic baby carriers)

آغوشی کلاسیک کودک دارای ساختاری بالشتکی است که از سر، پشت و لگن کودک به خوبی پشتیبانی می نماید و با استفاده از سگک های پلاستیکی و تسمه های قابل تنظیم به دور بدن والد بسته می شوند. در حالت کلی مدل های کلاسیک این محصول معمولاً در جلوی بدن فرد بسته می گردد، در حالی که صورت کودک رو به قفسه سینه والد است.

مزایا

 • آغوشی های کلاسیک دارای سگک های ایمنی متعددی هستند، بنابراین می توانید از ایمن بودن شرایط کودک در آن مطمئن باشید.
 • این نوع از کالاها بسیار رایج هستند و حتی اغلب خرده فروش های بزرگ هم نسخه های برند این کالا را دارند.

معایب

 • بستن سگک ها در مدل های کلاسیک در حالی که باید کودک را ثابت نگه دارید احتیاج به مهارت و تمرین دارد.
 • بچه ها بزرگتر در یک آغوشی کلاسیک آزادی حرکت کمی نسبت به سایر مدل های این محصول دارند.

2. آغوشی های حلقه ای (Ring slings)

آغوشی های حلقه ای یک تکه پارچه نرم و غیر کششی مانند پنبه یا کتان هستند که از یک طرف به دو حلقه کوچک متصل می شوند. سپس انتهای آزاد پارچه از حلقه عبور می نماید و در زیر حلقه دیگر قرار می گیرد تا یک اتصال قابل تنظیم ایجاد گردد. بیشتر والدین از این آغوشی حلقه ای برای حمل نوزاد نزدیک به سینه یا گاهی در جلوی خود استفاده می نمایند.

مزایا

 • آغوشی های حلقه ای سبک وزن هستند و با محکم کشیدن پارچه اضافی به راحتی تنظیم می شوند.
 • شیردهی به نوزاد با استفاده از این کالا راحت تر است.

معایب

 • در صورت استفاده به مدت طولانی، ممکن است به کمر شما فشار بیاورد.

3. آغوشی های قابل پیچش (Wraps)

این دسته از محصولات هم از تکه ای پارچه بلند تشکیل شده اند که می توانید آن را به روش های مختلفی دور بدن خود ببندید. آغوشی های قابل پیچش دارای طول های مختلفی هستند و به همین علت هم برای حامل هایی با سایزهای مختلف قابل شخصی سازی اند. در این میان این دسته از آغوشی ها در دو جنس کشی (نخ) و بافته شده با کتان یا پشم به بازار عرضه می شوند. استفاده از مدل های بافت شده با کتان یا پشم به علت استفاده از موادی محکم تر برای والدینی که نوزادان بزرگ تر و بچه ها نوپا دارند، بیشتر توصیه می گردد.

مزایا

 • آغوشی های قابل پیچش می توانند به طور مساوی وزن کودک را در سراسر بدن حامل توزیع نمایند تا فشار روی کمر و شانه ها کمتر گردد.
 • این گزینه های خرید جزو مدل های همه کاره به شمار می روند و به شما این امکان را می دهند تا در موقعیت های مختلف، نوع بستن آغوشی را تغییر دهید.

معایب

 • پیدا کردن طول و نوع بستن مناسب می تواند برای بعضی از افراد زمان بر و سخت باشد.

4. آغوشی مدل کوله پشتی (Backpack carriers)

همانطور که از نام این آغوشی تعیین است، با استفاده از این محصول شما می توانید فرزند خود را در فضای ذخیره سازی در پشت خود قرار دهید. بیشتر آغوشی های پشتی دارای تسمه های اضافی هستند که برای امنیت بیشتر در اطراف کمر و سینه فرد حامل بسته می شوند. لازم به تاکید است که این وسیله در زمانی که کودک بتواند به خوبی سر و بدن خود را نگه دارد، کاربردی است.

مزایا

 • اگر همراه با کودک خود به پیاده روی های طولانی ای می روید، مدل های کوله پشتی گزینه هایی ایدئال هستند.
 • بعضی از این آغوشی ها دارای پایه تاشو هستند که به بیرون آوردن و داخل بردن کودک یاری بسیاری می نماید.

معایب

 • اغلب سنگین وزن و حجیم هستند و ممکن است به کمر فرد حامل فشار وارد نمایند.

7 نکته مهم قبل از خرید آغوشی نوزاد

در هنگام خرید آغوشی نوزاد بسیار مهم است که در پی ویژگی های کلیدی ای باشید که احتیاجهای نوزاد شما را به برترین شکل برآورده می نماید. بنابراین در این قسمت 7 نکته مهم در خرید این کالا را به شما یادآور می شویم تا با در نظر گرفتن آن ها از خرید خود مطمئن شوید.

1. طراحی ارگونومیک آغوشی

به طور کلی طراحی تجهیزات به صورت ارگونومیک به این معنی است که محصول انتخابی برای افرادی که از آن استفاده می نمایند راحت و موثر باشد. به همین دلیل یکی از اساسی ترین فاکتورها در انتخاب و خرید آغوشی توجه به طراحی ارگونومیک کالا است، به این معنی که بخش مربوط به نگهدارنده لگن به شکل راحت و با توجه به آناتومی نوزادها طراحی شده باشد.

بعلاوه طراحی این محصول باید به گونه ای باشد که از ستون فقرات کودک حمایت کند. آغوشی ارگونومیک می تواند وزن کودک را به طور مساوی توزیع کند و از هرگونه فشار غیر ضروری به کمر و شانه های نوزاد جلوگیری کند، به همین منظور هم آغوشی باید دارای تسمه های شانه ای و کمربند پهن باشد. یک آغوشی ارگونومیک از شرایط طبیعی نوزاد پشتیبانی می نماید و جلوی رشد سالم لگن و ستون فقرات او را نمی گیرد. زمانی که نوزاد را در آغوشی ای استاندارد قرار می دهید، طفل باید در حالت M قرار گیرد، به طوری که باسن نوزاد پایین تر از زانوها قرار گیرد و همراه با آن لگن نوزاد باز گردد.

گفتنی است که در ماه های اول تولد ستون فقرات نوزاد باید در حالت C و به شکل گرد باشد. به یاد داشته باشید که کالاهای غیر ارگونومیک بیشتر وزن را در مفاصل فاق و لگن نوزاد پخش می نمایند که می تواند نوزاد را مستعد دیسپلازی مفصل ران کند.

2. اهمیت وزن و سن نوزاد در انتخاب محصول

بعضی از مدل های آغوشی برای نوزادان کوچک و در موارد نارس طراحی شده اند در حالی که بعضی مدل های دیگر این کالا تنها برای بچه ها بزرگ تر مناسب هستند. بعلاوه در بازار این دسته از محصولات تعداد زیادی آغوشی قابل تنظیم وجود دارد که با رشد کودک قابلیت تغییر دارند. بنابراین در هنگام انتخاب این نوع کالاها، همواره به خاطر داشته باشید که کودک کوچک شما به ویژه در سال های اول زندگی به سرعت رشد می نماید، بنابراین، نه تنها در زمان خرید باید مقدار واقعی کودک را در نظر بگیرید، بلکه باید این موضوع هم فکر کنید که آغوشی دقیقا تا چند سال به کار شما می آید. به همین دلیل آغوش های مناسب در رده های سنی مختلف به توضیح زیر است:

 • آغوشی مناسب برای نوزاد؛ این مدل ها می توانند کودک را از بدو تولد تا 12 الی 18 ماهگی و با حدبیشتر وزن 11 کیلوگرم پشتیبانی نمایند.
 • آغوشی های میانه؛ این دسته از کالاها برای نوزادانی 2 ماه با حدبیشتر وزن 15 کیلوگرم مناسب هستند.
 • آغوشی های بزرگ؛ این دسته از کالاها جزو بزرگ ترین مدل های موجود در بازار هستند و برای بچه ها 4 تا 6 سال از 9 تا 30 کیلوگرم به کار می آیند.

3. مقدار شخص حامل نوزاد

هنگام انتخاب آغوشی، مهم است بدانید که در اغلب موارد چه کسی نوزاد را حمل می نماید. در حالت ایدئال آغوشی باید برای همه کسانی که به طور منظم نوزاد را حمل می نمایند مناسب باشد. بنابراین اگر همسر شما XXL است و قصد حمل کودک با این وسیله را دارد، یک آغوشی باریک که برای افراد کوچک اندام طراحی شده است، گزینه ای مناسب نیست، پس بهتر است به سراغ مدل ها بزرگ تر و قابل تنظیم بروید.

4. نوع آغوشی

همانطور که احتمالا تا به حال به چشمتان خورده است، آغوشی های نوزاد معمولا در دو مدل قابل بستن از جلو (همراه با امکان قرارگیری سر نوزاد رو به بیرون یا رو به سینه) و پشت به بازار عرضه می شوند. البته در بازار این کالاها بعضی محصولات تنها قابلیت بستن در یک موقعیت را دارند، در حالی که مدل های رده بالاتر امکان قرار دادن نوزاد در هر حالتی را به شما می دهند.

مدل هایی با امکان بستن از جلو (صورت نوزاد رو به سینه)

خرید این دسته از آغوشی ها برای بچه ها تازه متولد شده و نوزادان کوچک اندام توصیه می گردد. در حالت کلی بیشتر شرکت های سازنده این محصولات این دسته از مدل های آغوشی را به بازار ارائه می نمایند.

آغوشی هایی با امکان بستن از جلو (صورت نوزاد رو به بیرون)

استفاده از حالت رو به رو یکی از رایج ترین مدل های بستن نوزاد به حامل است. این دسته از آغوشی ها معمولا در حالت ایمن، با طراحی ای ارگونومیک به بازار عرضه می شوند، اما استفاده از آن ها در سن خاصی (حداقل 5 ماه) امکان پذیر است. استفاده از مدل های رو به بیرون به کودک اجازه کنجکاوی و کشف جهان را می دهد. اما این آغوشی تنها برای حمل کودک در کوتاه مدت مناسب است و برای چرت زدن یا خوابیدن کودک مکان مناسبی نیست.

آغوشی هایی با امکان بستن از پشت(صورت نوزاد رو به حامل)

این نوع کالا برای استفاده از 6 ماهگی به بعد مناسب است و می تواند گزینه ای عالی برای پیاده روی باشد. جالب است بدانید که راحت ترین گزینه ها برای حمل بچه ها سنگین وزن این نمونه ها هستند اما بعضی از والدین از بستن کودک خود به پشت می ترسند.

5. قابل شست وشو بودن همراه با نگهداری آسان

نوزادان اغلب آب دهان شان می رود و در مواردی زمانی که در آغوشی قرار دارند بند شانه را می جوند، بنابراین به مرور زمان آثاری از آب دهان نوزاد بر روی بند شانه های کالا باقی می ماند که اگر به طور مرتب شسته نگردد، هم از منظر سلامتی برای نوزاد خطرناک است و هم بوی آب دهان نوزاد پس از مدتی می تواند آزار دهنده باشد. به همین علت هم توصیه می کنیم که در فرآیند خرید آغوشی گزینه ای قابل شست وشو با ماشین لباسشویی را انتحاب کنید.

6. راحتی در استفاده

بسته به مقدار و شکل آغوشی، گزینه های مختلف می توانند برای حامل هایی با سایزهای مختلف راحت باشند. اما به طور کلی برای استفاده راحت تر از این محصول دقت داشته باشید که آغوشی از تسمه های شانه نرم، قابل تنظیم و همراه با کمربندهای پشتیبانی باکیفیت برخوردار باشد. همیچنین لازم به تاکید است که تسمه های بدون پد می توانند شانه ها را برش دهند و به این بخش از بدن و گردن شما آسیب برسانند. از طرفی کمربندهای باریک و بدون پد هم ممکن است منجر به کمردرد در حامل شوند. بنابراین پیشنهاد می کنیم که قبل از خرید آغوشی موارد مطرح شده را هم به منظور راحتی خود در نظر داشته باشید.

7. وزن و مقدار آغوشی

اگر قصد دارید از آغوشی نوزاد خود اغلب در سفرهای مختلف، پیاده روی و کوهنوردی بهره ببرید، بهتر است به وزن و مقدار آن دقت کنید. به همین دلیل ضروری است بدانید که در بازار آغوشی هایی بسیار سبک وزن وجود دارند که علاوه بر ظاهر جمع وجوری که دارند به راحتی قابل حمل ونقل هستند.

آغوشی دست دوم بخرم یا نه؟

همانطور که کاملا واضح است، فاکتور ایمنی در بحث خرید آغوشی حرف اول و آخر را می زند و اغلب آغوشی های نوزاد با کیفیت در بازار از نظر ایمنی آزمایش شده اند و همراه با برچسب ایمنی به مشتری ارائه می شوند. اما اگر قصد خرید آغوشی ای از نوع دست دوم هستید، باید بدانید که فاکتور ایمنی تا حدی تحت شعاع قرار می گیرد. حتی از منظری دیگر باید اذعان داشت که استانداردهای ایمنی به طور مداوم در حال تغییر هستند و چیزی که احتمالا در 5 سال پیش ایمن تلقی می شد ممکن است امروز استاندارد و ایمن به حساب نیاید، بنابراین خرید یک آغوشی نو امن ترین گزینه پیش روی شماست.

در حالت کلی متخصصین امر به شدت تاکید دارند که آغوشی را به صورت نو بخرید، اما اگر با وجود تمامی این تفاسیر قصد انتخاب مدلی دست دوم دارید بهتر است قبل از انتخاب و خرید آغوشی بندها، پدها و تسمه های آن را با دقت آنالیز کنید تا مطمئن شوید همه چیز درست است، سپس اقدام به خرید کنید.

برترین مارک آغوشی نوزاد چیست؟

در حالت کلی از جمله برترین مارک های آغوشی موجود در ایران برند چیکو (Chicco)، کلیپاسیف (Clippasafe) و کیکابو (Kikkaboo) است که از قدیم جزو برندهای مطرح و باکیفیت در زمینه فراوری انواع لوازم مورد احتیاج نوزاد هستند و فاکتورهای ایمنی را به خوبی در محصولات خود رعایت می نمایند.

معرفی پرفروش ترین مدل های آغوشی در بازار ایران

حال که با اصول اساسی خرید انواع آغوشی آشنا شدید وقت آن است که اطلاعات خود در این زمینه را به کمال برسانید و با پرفروش ترین و محبوب ترین محصولات این حوزه به استناد سایت خبرنگاران آشنا شوید.

آغوشی چیکو مدل ultra soft vapor

همانطور که در طول مقاله هم به آن اشاره کردیم برند چیکو یکی از مطمئن ترین برندها در زمینه خرید لوازم نوزاد از جمله انواع آغوشی است و آغوشی چیکو مدل ultra soft vapor هم از این قاعده مستثنی نیست. این نوع کالای ویژه نوزاد دارای ویژگی مهمی همانند بدنه ای از جنس پنبه و پلی استر است و در کنار آن برای بچه ها 0 تا 12 ماه انتخابی مناسب به شمار می رود.

پنل های تهویه هوای به کار رفته در این مدل آغوشی مانع از عرق کردن کودک می گردد و بالشتک آن از متریال کاملا ضد حساسیت ساخته شده است. بعلاوه وجود چند ضربه گیر در بخش بالایی کالا به منظور مراقبت از گردن و ستون فقرات کودک از دیگر تعیینه های این وسیله کاربردی است که ارزش خرید آن را دو چندان نموده است.

آغوشی چیکو مدل soft and dream

یکی دیگر از گزینه های پنبه ای برند چیکو که برای بچه ها 3 الی 12 ماهه مناسب است، آغوشی چیکو مدل soft and dream است. در همین ابتدای کار باید بدانید که این نوع وسیله نگهداری از نوزاد بندهای قابل تنظیم ندارد اما ویژگی های دیگر آن ممکن است شما را به سمت خرید آن بکشاند. در حالت کلی ویژگی های این کالا شامل امکان قرار دادن نوزاد در سه شرایط، بازه تحمل وزن تا 9 کیلوگرم، استفاده از پارچه ای نرم با قابلیت عبور هوا از آن، انعطاف پذیری بالا، مجهز به ضربه گیرهای محافظ سر و گردن کودک و قابل شست وشو در ماشین لباسشویی می گردد.

آغوشی کد 00

اگرچه این نمونه آغوشی جزو مدل های متفرقه بازار به شمار می رود اما وجود یک سری ویژگی ها در آن در کنار قیمت مناسبی که دارد، آغوشی کد 00 را به گزینه ای دم دستی برای استفاده های کوتاه مدت تبدیل نموده است. این وسیله دارای تعییناتی همانند بدنه ای از جنس پنبه و پلی استر، ظرفیت وزنی 15 کیلوگرم، وزن کلی 0.35 کیلوگرم و مناسب برای گروه های سنی 0 تا 12 ماه است و با قیمت مالی ای که دارد می تواند بخشی از احتیاجهای فرزند شما را رفع کند.

آغوشی اینفنتینو مدل flip light airy

آغوشی اینفنتینو مدل flip light airy گزینه ای با بدنه ای از جنس پلی استر، بندهای قابل تنظیم، مناسب برای بچه ها 0 تا 36 ماهه، قابل استفاده در سه شرایط مختلف با قابلیت تحمل وزن تا 14.5 کیلوگرم است. این نوع آغوشی کاملا ضدعرق و ضدحساسیت است و امکان شست وشوی آن در ماشین لباسشویی این کالا را به گزینه ای قابل تامل برای خرید تبدیل نموده است. گفتنی است که ابعاد و وزن این محصول به ترتیب 40x30x10 سانتی متر و 0.4 کیلوگرم است.

آغوشی نوزاد گراکو مدل MM

یکی از مدل های مناسب آغوشی برای بچه ها 3 الی 12 ماهه آغوشی نوزاد گراکو مدل MM است که از جمله تعیینات آن وزن 425 گرمی، ظرفیت وزنی 10 کیلوگرمی، بدنه ای از جنس پنبه، قابلیت استفاده در دو حالت رو به محیط و رو به حامل و بهره مندی از پارچه ای کاملا ضدحساسیت و قابل شست وشو است. این محصول بندها و سگک هایی قابل تنظیم دارد و حمل نوزاد را به شکل چشم گیری برای شما راحت می نماید. گفتنی است که به همراه این وسیله یک کیسه از پارچه مشبک هم ارائه شده است که در مواقعی که از آغوشی استفاده نمی کنید، می توانید آن را در کیسه گذاشته و جابه جا کنید.

آغوشی چیکو مدل SOFT&DREAM

آغوشی چیکو مدل SOFT&DREAM گزینه ای امن و مطمئن همراه با تعیینه هایی همانند بندهای قابل تنظیم، پارچه برزنتی، مناسب برای 0 الی 12 ماه، وزن حدودا 0.5 کیلوگرمی با امکان قرار دادن نوزاد در سه حالت (حالت اول به صورت خوابیده از بدو تولد، حالت دوم به صورت رو به حمل نماینده و حالت سوم به صورت رو به خیابان از چهار ماهگی) است. این محصول دارای بند شانه و کمربند به منظور پخش بهتر فشار است و با وجود ضربه گیر برای محافظت از گردن کودک و قابلیت شست وشو در ماشین انتخابی مناسب و باکیفیت برای اغلب خانواده ها است.

آغوشی الا مدل AGH315

آغوشی الا مدل AGH315 محصولی با پارچه ای ترک و 100% نخ است که با استاندارد اکوتکس به بازار عرضه شده است. این نوع کالای نوزاد از الیاف ضدحساسیت ساخته و جهت محافظت از ستون فقرات نوزاد طراحی شده است. به طور کلی لازم به تاکید است که ظرفیت وزنی این محصول 5 کیلوگرم و وزن خود آن تنها 400 گرم است. بعلاوه شما می توانید از این آغوشی از بدو تولد تا 5 ماهگی نوزاد بهره ببرید.

آغوشی مدل ملان

آغوشی مدل ملان، انتخابی مالی با تعییناتی همانند وزن 500 گرمی، مناسب برای بچه ها 0 تا 12 ماه، بدنه ای از جنس پنبه، ظرفیت وزنی 3 الی 9 کیلوگرم و ساختاری کاملا نرم و راحت است. این مدل کالای نوزاد دارای دو بند در ساختار خود است که به یاری آن می توانید مقدار محصول را بلند یا کوتاه کنید.

آغوشی کوکالو مدل soft 2021

آغوشی کوکالو مدل soft 2021 محصولی زیبا همراه بند رودوشی است که از پارچه، پشم و پنبه ساخته شده است. این نوع کالای نوزاد برای بچه های در بازه سنی 3 الی 12 ماه متناسب است و وزن خود آن تنها 500 گرم است. به طور کلی آغوشی کوکالو مدل soft 2021 محصولی میان رده و ارزان است که در چهار رنگ مختلف در سایت خبرنگاران عرضه می گردد.

آغوشی نوزاد الا مدل AGH015

اگر در پی کالایی از جنس نخ پنبه و مناسب برای نوزادان 0 الی 3 ماه می گشت ما به شما آغوشی نوزاد الا مدل AGH015 را پیشنهاد می کنیم. این وسیله ویژه نوزادان دارای تعییناتی همانند ساپورت کامل گردن و ستون فقرات نوزاد، جمع و جور، سبک و با وزن کمتر از 0.5 کیلوگرم است. بعلاوه سایر ویژگی ها همانند استفاده از پارچه ضدحساسیت و کاملا ارگانیک همراه با ظرفیت وزنی 8 کیلوگرم، آغوشی نوزاد الا مدل AGH015 را به گزینه ای مناسب و با ارزش خرید بالا برای اغلب خانواده ها تبدیل نموده است.

منبع: ERGONOMIC BABY CARRIERS

پاسخ به سوالات متدوال

برترین برندهای خرید آغوشی نوزاد چیست؟

طی یک نگاه کلی برند چیکو (Chicco)، کلیپاسیف (Clippasafe) و کیکابو (Kikkaboo) که از قدیم جزو برندهای مطرح و باکیفیت در زمینه فراوری انواع لوازم مورد احتیاج نوزاد هستند به عنوان گزینه هایی باکیفیت شناخته می شوند.

رنج قیمت یک آغوشی باکیفیت در سال 1402 چقدر است؟

شما می توانید در سال 1402 در بازه قیمتی 800 هزار تومان الی 1 میلیون و پانصد هزار تومان آغوشی ای باکیفیت برای فرزند خود انتخاب و بخرید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 فروردین 1402 بروزرسانی: 29 فروردین 1402 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2260

به "4 مدل مختلف آغوشی نوزاد و نکاتی که برای خرید آن ها باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 مدل مختلف آغوشی نوزاد و نکاتی که برای خرید آن ها باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید