کلانتری: موظفیم علیه چالش آب بجنگیم

به گزارش مجله پارمیسفان، رییس سازمان حفاظت محیط زیست با هشدار نسبت به از بین رفتن طبیعت، تاکید نمود که سند منابع طبیعی و تالاب ها فقط باید به نام منابع طبیعی و سازمان جنگل ها باشد.

کلانتری: موظفیم علیه چالش آب بجنگیم

به گزارش خبرنگاران و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری امروز در نشست مدیران کل محیط زیست استان ها که به صورت آنلاین برگزار گردید، خطاب به مدیران گفت: منابع طبیعی نداشته باشیم چگونه می خواهیم محیط زیست را حفظ کنیم؟ اخیرا کلک می زنند؛ باید حواستان به تالاب ها باشد.

وی توضیح داد: دستگاهی به نام سازمان جنگل ها و مراتع داریم که بر اساس قانون موظف به حفظ منابع طبیعی است و مالکیت را این سازمان باید داشته باشد. دستگاه اجرایی وارد شده و در حال ثبت کردن اسناد به نام خود است. آن دستگاه اجرایی دستگاه منتفع و دلالی است و می تواند زمین تالاب را بفروشد ولی سازمان جنگلها حق فروش ندارد. وزارت نیرو می تواند اگر سند به نامش شد زمین را بفروشد. مدیران کل حفاظت محیط زیست باید مطلع باشند؛ تالاب فروختنی نیست اما اگر سند آن به نام وزارت نیرو ثبت گردد، فروختنی می گردد.

وی اضافه کرد: سند هیچ تالاب و کوهی نباید به نام کسی غیر از منابع طبیعی و سازمان جنگل ها گردد؛ حتی سازمان حفاظت محیط زیست هم می تواند زمین را بفروشد.

وی خطاب به مدیران با تاکید بر اینکه مسوولین حفاظت محیط زیست باید مطلع باشند و تقاضای هر ارگانی برای ثبت منابع طبیعی را اطلاع دهند، گفت: استراتژی ما توسعه پایدار است؛ در گذشته سازمان در سیاست های کلان، برای انجام وظایف خود از اختیاراتی که داشت محروم بود. به دلیل کج سلیقگی ها و به دلیل عدم تحمل سازمان در خارج از پیکره سازمان، یک سازمان فلاکت زده به نظر می رسید.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: حالا مسایل زیربنایی متحول شده است. در دولت دیگر هیچ پروژه ملی آغاز نمی گردد مگر با تایید سازمان محیط زیست و با ارزیابی زیست محیطی. وقتی وارد سازمان شدم دیدم در مواردی یک کارشناس در استانداری بر محیط زیست حاکمیت دارد.

کلانتری تاکید نمود: اختلاف بین دستگاه دولتی وجود دارد، آن هم زمانی است که تکلیف قانونی را انجام دهید و اختلاف بر سر یک موضوع باشد، تکلیف قانونی باید انجام گردد و نباید به دلیل اینکه دو دستگاه دولتی با هم روبرو هستند، از انجام تکلیف قانونی گذشت. در برابر وظایف قانونی تنها در برابر دادگاه باید جوابگو باشید. هیچ استانداری و حتی رییس جمهوری هم نمی تواند شما را از انجام تکلیف قانونی منع کند.

وی ادامه داد: سازمان تسلیم اداره برنامه ریزی و مدیریت استان شده بود. کم کم به حق و حقوق خود برمی گردیم. متاسف می شنوم گاهی استاندار می گوید به مدیر کل اداره محیط زیست دستور دادم، انجام نداد!؛ نباید تقاضای خلاف قانون از مدیرکل کرد، اگر مدیرکل انجام می داد حتما برکنارش می کردم. در عین حال که کار فراقانونی نباید انجام دهیم، باید وظایف قانونی را انجام دهیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با تاکید بر اینکه مدیران کل باید پیگیر حقابه تالاب ها باشند، گفت: وزارت نیرو باید حقابه محیط زیست را به صورت سیلابی بدهد؛ مسلم است که با دادن پنج متر مکعب آب طی سال، حتی پنج لیتر آب هم به تالاب نمی رساند. حقابه محیط زیست باید 80 یا 100 متر مکعب در ثانیه باشد. دو - سه متر مکعب آب در ثانیه به درد خود وزارت نیرو می خورد.

وی با تاکید بر اینکه زاینده رود دیگر زنده رود نیست، گفت: زندگی زاینده رود اکنون بستگی به سد زاینده رود دارد. وضع طبیعت وخیم تر شده است. امروز اثر 200 میلیمتر بارش کمتر از اثر 170 میلی متر در سال های پیش است.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اینکه طبیعت کشور به سمت مردن پیش می رود و توان این همه فشار را ندارد، اظهار کرد: چالش آب بیشتر می گردد و تنها ارگانی که در کشور موظف است علیه چالش آب بجنگد، ما هستیم.

وی با تاکید بر اینکه طبیعت در پی عملکرد ما به سمت مرگ می رود، گفت: حق سکوت نداریم و نباید خلاف قانون نیز رفتار کنیم. تکالیف قانونی معین است، باید اولویت ها را تشخیص دهیم.

کلانتری با اشاره به اینکه اگر ضریب 50 درصد را سال گذشته اعمال نمی کردیم دیگر هیچ وقت اعمال نمی شد. سال جاری سازمان مشکل بودجه ای نباید داشته باشد، بودجه جاری بیش از 90 درصد افزایش پیدا نموده است و بودجه عمرانی نیز بیشتر شده است. تکالیف قانونی را باید انجام دهید. با مردم و استانداران هماهنگ باشید اما قانون را نمی توانید زیر پا بگذارید.

مناطق حفاظت شده را نمی فروشیم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اخیرا استانداران با تحریک وزیر صمت می نویسند، وارد مناطق شوید و منابع را کشف کنید. هر جا مغایر قانون است باید محکم بایستید؛ ما امانت دار نسل های بعد در کشور هستیم. یک معدن کشف گردد و به فراوری برسد، مزایای زیادی دارد اما حق نداریم منابع نسل های بعد را بفروشیم. مناطق حفاظت شده برای چه حفاظت می شوند؟ برای اینکه از منابع ژنتیکی نسل های بعد حفاظت گردد. ژن هایی که امروز نمی توان از آن استفاده کنیم را باید حفظ کنیم.

کلانتری هم چنین با بیان این جمله که از مناطق چهارگانه باید حفاظت کرد، گفت: در مناطق حفاظت شده تنها حفاظت از گونه های حیات وحش مهم نیست بلکه گیاهان به ویژه گیاهان وحشی و دست نخورده، مهم هستند. درحالی که می گویند اجازه دهیم که وارد شوند سنگ و .. حتی طلا استخراج گردد.

کلانتری خطاب به مدیران کل گفت: غصه نخورید که باران کم آمد، غصه این را بخورید که به دلیل انجام ندادن وظایف قانونی منبعی را از دست دادیم. سازمان محیط زیست تنها سازمانی است که تکلیف حفظ منابع را دارد.

وی اضافه کرد: آب ها تجدید ناپذیر شدند و حالت تجدید پذیر را از دست دادند. خاک نیز به همین صورت. اصلا مهم نیست یک هکتار زمین در مازندران تبدیل به ویلا شده است. مهم تر این است که اگر این یک هکتار زمین 22 سانتیمتر خاک زنده داشته باشد، چهار هزار تن خاک تبدیل به ویلا شده است.

کلانتری با تاکید براینکه درحال از دست دادن خاک هستیم و کسی توجه نمی کند، در ادامه گفت: کلان را قربانی می کنیم. شما در مقابل جامعه نباید قرار بگیرید و اذهان عمومی باید حامی شما باشد. نباید نسبت به خشک شدن میانکاله و از بین رفتن انزلی بی تفاوت باشید. نباید تالاب بختگان را به فراوری اضافی برنج در بالادست بفروشید. دریاچه ارومیه به دلیل سیب و انگور و چغندر اضافی نباید قربانی گردد. با آب دریاچه چغندر فراوری می کنیم و چغندر را در استانی دیگر تبدیل به شکر می کنیم. هزینه حمل و نقل چغندر ارومیه برای تبدیل شدن به شکر در اصفهان و خراسان، 1.5 برابر قیمت بین المللی شکر فراوریی است!

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: 40 میلیون دلار فقط باید صرف سوخت کنیم، حال فشار بر حمل و نقل، تصادفات و ... را نیز حساب کنید که باید هزینه کنیم برای 30 میلیون دلار شکر! حتی در کشورهایی مانند امریکای لاتین یا همسایه های ما چنین کاری نمی کند! حوزه محیط زیست باید در مقابل این مساله بایستد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1673

به "کلانتری: موظفیم علیه چالش آب بجنگیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلانتری: موظفیم علیه چالش آب بجنگیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید