راهنمای سفر به آمریکای مرکزی

به گزارش مجله پارمیسفان، من عاشق آمریکا مرکزی هستم! سرزمین باریکی که از مکزیک تا آمریکای جنوبی امتداد یافته و از هفت کشور تشکیل شده است: گواتمالا، بلیز، ال سالوادور، هندوراس، نیکاراگوئه و پاناما. آشوب ها و ناآرامی های داخلی دهه 1980 میلادی گردشگران را از ورود به آمریکای مرکزی دور کرد، اما این بدنامی در حال تغییر است، به طوری که امروزه تبدیل به یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری برای گردشگر ها شده است (البته پاناما و کاستاریکا عمدتا در میان بازنشستگان محبوب هستند). جنگل های این ناحیه مملو از حیوانات گوناگون، مخروبه ها و بقایای کشف نشده مایاها است؛ سواحلش برای موج سواری عالی و جزایرش پر از شور زندگی است. ارزان بودن هزینه اقامت، غذا و حمل ونقل آن را به مقصدی رویایی تبدیل نموده است. برای داشتن سفری خاطره انگیز در آمریکای مرکزی نکاتی را برای شما بازگو خواهم کرد.

راهنمای سفر به آمریکای مرکزی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور های ارزان آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

میانگینِ هزینه ها

هزینه اقامت

هزینه اقامت هر شب در یک مهمانسرا، برای اتاقِ خوابگاهی، بین 5 تا 10 دلار آمریکاست. یک اتاق جداگانه به همراه یک تخت تک نفره یا دونفره و نیز حمام جداگانه هزینه ای 15 تا 25 دلاری برایتان خواهد داشت. در کاستاریکا یا پاناما، هزینه ها بیشتر متمایل به قسمتِ دوم بازه قیمتیِ یاد شده است (مثلا هزینه یک شب اقامت در بازه قیمتیِ 15 تا 25 دلار در پاناما و کاستاریکا معمولا 25 دلار است). مهمانسراها یا مسافرخانه های خانوادگی بسیار مقرون به صرفه تر از هتل ها هستند (در آمریکا، مسافرخانه های خانوادگی نوعی مهمانسرا هستند که یک خانواده آن را اداره و البته خود آن خانواده نیز در همان مکان زندگی می نمایند). هزینه اقامت در چنین مکان هایی، 25 دلار برای هر شب است و امکاناتی همچون حمام، صبحانه و نیز گردش در یک مکانِ محلی که بر عهده مدیریتِ مهمانسرا است، ارائه می شود. در کشورهای ارزان تر در نواحیِ اِل سالوادور، هزینه هر شب اقامت در یک اتاق جداگانه حدود 15 دلار است، در حالی که در مکان های گران قیمت تری مثل پاناما، باید تا سقفِ قیمت حدود 30 دلار برای هر شب پرداخت کنید. می توانید به راحتی در مهمانسراها یا پارک های ملی چادر بزنید. اغلب مهمانسراها با شبی 1 تا 3 دلار اجازه بر پا کردنِ چادر و کمپ زدن در محوطه های خاص خود را می دهند. هزینه چادر زدن در پارک های ملی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

هزینه غذا

ارزان ترین راه برای غذا خوردن، رفتن به رستوران های بین راهی ست که در همه جایِ آمریکای مرکزی پراکنده اند. در رستوران های محلی، قیمت هر وعده غذا حدود 5 دلار است. اگر دنبال غذای ارزان تری هستید، می توانید تنها با نیم دلار سراغِ امپادانا (نوعی غذایی اسپانیایی حاویِ کیکِ گوشت، پنیر و سیب زمینی ) بروید. اگر به آشپزی علاقمندید، به فروشگاه های محلی بروید و میوه، سبزیجات، گوشت و لبنیاتِ کافی برای یک هفته را با قیمتی حدود 15 تا 20 دلار تهیه کنید. اگر دنبالِ رستوران های شیک می شد، باید 25درصد بیشتر از این مبلغ پرداخت کنید. قیمت یک وعده غذا به همرا نوشیدنی در یک رستورانِ معمولی حدود 10 دلار است. غذاهای غربی 3 برابر گران تر از غذاهای محلی هستند؛ پس بهتر است غذاهای مورد علاقه غربی خود را در انتهای سفر میل کنید تا با کمبود بودجه روبرو نشوید.

هزینه حمل ونقل

در شهرهای آمریکای مرکزی، اتوبوس ارزان ترین و راحت ترین وسیله نقلیه برای رفت و آمد است. کرایه ها کمتر از یک دلار است و اتوبوس های فراوانی در سطح شهر تردد می نمایند. کرایه اغلب راستاها 10 دلار است. کرایه راستاهای طولانی تر و شبانه از کشوری به کشور دیگر نیز حدود 30 دلار است. نگران رفت وآمد نباشید، زیرا اتوبوس ها در هر مکانی توقف می نمایند تا به راحتی بتوانید سوار و پیاده شوید. اتوبوس ها معمولا آهسته و مستقیم حرکت می نمایند. در این نقطه از دنیا، بیشترین تعداد مسافرانِ بین راهی وجود دارند. گاهی ممکن است اتوبوس ها به علت کمبود مسافر دیر به مقصد برسند و گاهی نیز ممکن است پر از مسافر باشند. من در بلیز، کاستاریکا و پاناما بارها سوار اتوبوس شده ام، زیرا شبکه های هوایی این مناطق محدود و قیمت پروازها گران است. هزینه پرواز از گواتمالا به بلیز 250 دلار است؛ در حالی که هزینه اتوبوس برای همین راستا، فقط 35 دلار است.

تفریح و گشت و گذار

هزینه ورودیِ پارک های ملی، مثل سفر به مکان های مخروبه اقوام مایا، ارزان و حدود 5 تا 10 دلار است. غواصی گرا ن ترین تفریح در آمریکای مرکزی است و دو کپسول اکسیژنِ آن، هزینه ای 50 تا 80 دلاری در بر دارد. هزینه ورودیِ تایکال (قلعه تاریخیِ مایاها) 22 دلار است.

نکاتی برای کمتر هزینه کردن

به فروشگاه مرسادو بروید

اگرچه غذا خوردن در رستوران های آمریکای مرکزی ارزان است، اما خرید مواد غذایی برای سفرهای یک روزه نیز کاری منطقی به نظر می رسد. قیمت میوه، فقط چند پنی است.

در کنار جاده ها غذا بخورید

رستوران های کنار جاده، ارزان ترین غذاها را با قیمتی حدود 2 دلار برای هر وعده سرو می نمایند.

مجانی سفر کنید (Hitchhike)

سواریِ مجانی یا همان کنار جاده ایستادن، یکی از محبوب ترین راه ها برای رفت وآمد در آمریکای مرکزی است. اغلب مردم مایلند تا افراد پیاده را سوار نمایند و به مقصدشان برسانند.

پرواز نکنید

ممکن است سفر با اتوبوس طولانی باشد، اما اگر قصد دارید تا اطراف خود را با کمترین هزینه ببینید، نباید با هواپیما سفر کنید. هزینه سفرهای هوایی حدودا 10 برابر بیش از اتوبوس است.

10 کاری که حتما باید در آمریکای مرکزی انجام دهید

کارهای زیادی برای انجام دادن در این مکان وجود دارد، اما مهم ترینِ آنها عبارتند از:

بازدید از کانالِ پاناما

این کانال که برای اولین بار در سال 1914 افتتاح شد، 80 کیلومتر طول دارد و کشتی ها را بدون احتیاج به عبور از دریای کاراییب، از اقیانوس آرام به پاناما راهنمایی می نماید. این کانال سه آب راه دارد. آب راه های میرافلورز و پدرو میگوئل راستا قسمت آقیانوس آرام و آب راه گاتون، قسمتِ دریایِ کارائیب را می بندد. بهترین مکان برای دیدنِ کانال، آب راه میرافلور است.

کشت زارهای قهوه

آمریکای مرکزی، به خصوص کاستاریکا و پاناما با قهوه اش معروف است. از مزارع دیدن کنید و چگونگی رشد دانه های قهوه، کاشت و برداشت آن ها را ببینید. همچنین می توانید با قیمت های بسیار پایین قهوه خریداری کنید. به نظر من، بهترین قهوه از کشت زارهای مونته ورده در کاستاریکا به عمل می آید. من قهوه خور نیستم، ولی یکی از آنها را امتحان کردم؛ مزه شکلات می داد!

آتشفشان ها

بسیاری از آتشفشان ها در این ناحیه، قابل رفتن و دیدن هستند و حتی می توانید با یک تور گردشگری تا لبه آنها بروید. آتشفشانِ پاکایا در گواتمالا همچنان فعال است و هر از گاهی با فَوَرانِ خاکستر، ابرهایی بر فراز جزیره آنتیگوا ایجاد می نماید؛ البته آتشفشانِ دیگری به نام آرِنال (Arenal) در کاستاریکا وجود دارد که از فعال ترین آتشفشان های دنیا به شمار می رود. حواستان باشد در جنگل های محاصره شده با کو ه های آتشفشانی گم نشوید!

غواصی کردن (یا حداقل یادگرفتن)

سواحلِ آمریکای مرکزی، خانه انواع مرجان ها است؛ به همین دلیل غواصی در این نواحی بسیار محبوب است. تنوعِ ماهی ها و انبوهِ رنگ های داخل آب و نیز تمیزیِ آن، شما را شگفت زده خواهد نمود. غواصی در این مکان ارزان تر از دریایِ کاراییب و اغلب قسمت های مکزیک است. پاناما، هندوراس و بلیز کشورهای مناسب و محبوب برای غواصی هستند.

بازدید از چیچیکاستینانگو (Chichicastenango)

اغلب کسانی که به گواتمالا می آیند، از چیچیکاستینانگو، بزرگترین بازارِ محلیِ آمریکای مرکزی، دیدن می نمایند. بیشترِ مغازه ها به فروش انواع صنایع دستی، پتو، کوزه و انواع سوغاتی مشغولند. همچنین این مکان، بهترین جا برای تهیه غذا با کمترین هزینه است.

جشنواره ها

بزرگترین جشنواره های این ناحیه در لاسیبایِ (La Cieba) هندوراس برگزار می شود. خیابان ها مملو از مردمی می شود که با لباس های خاص و محلی به پایکوبی می پردازند. رستوران ها و کافه ها نیز با جذبِ گردشگران سعی در قرار دادنِ آنها در جو و محیطِ جشن دارند.

بازدید از مخروبه های اقوام مایا

قدمتِ این مکان های جالب به دوره ماقبل فرهنگ کلمبیایی برمی شود که زمانی بر این منطقه دنیا حکومت می کرد. شکوهمندترین مکانِ این منطقه، قلعه تایکال در گواتمالا است؛ با این حال، کوپان (مکانی تاریخی به جامانده از مایاها) در هندوراس و سن آندراس در اِل سالوادور نیز از مکان های دیدنی در آمریکای مرکزی هستند. نوشته های پیچیده روی دیوارها، اهرامِ باشکوه و ستون های فروریخته سوژه های فوق العاده ای برای عکاسی هستند که نباید از دست داد.

بازدید از موزه ها

موزه های بسیاری در بیشتر شهرهای این منطقه، به ویژه سکونتگاه های اقوام مایا وجود دارد. موزه طلا در شهر سن خوزه کاستاریکا، بسیار زیبا و محسور نماینده است. اگر می خواهید صنایعِ دستیِ به جا مانده از زمان مایاها را ببینید، به موزه باستان شناسیِ روستای کوپان بروید.

پیاده روی در جنگل های بارانی

اغلب این منطقه، پوشیده از جنگل هایِ بارانیِ وسیع، مرطوب و چشم نواز است. یکی از راه های محبوب برای رفتن به این جنگل ها، تورِ هوایی است! به این ترتیب که با یاری زیپ لاین آویزان می شوید و از بالای درختان به آرامی سُر می خورید! جنگل های بارانی، مملو از حیواناتی از جمله میمون، جگوار (پلنگِ خال دارِ آمریکایی)، مارمولک و پرندگان استوایی است. تورهای جنگلیِ بسیاری در اینجا وجود دارند و هر کشوری یک پارکِ جنگلی دارد که می توانید در آن به گشت و گذار در جنگل های وسیع بپردازید.

دیدن از کایه کالکر (Caye Caulker) در بلیز

این جزیره کوچک، در میانِ گردشگران، بسیار محبوب و پرطرفدار است. هزینه ها در این جزیره، نسبت به دیگر جزایرِ این کشور، کمتر است و محیط آرام بخشی هم دارد. ماهِ ژوئیه (تیر)، به خاطر برگزاری جشنواره خرچنگ ها، بهترین زمان برای رفتن به این جزیره است. در دیگر ماه هایِ سال، تفریحاتی مثل اسنورکل (غواصی با لوله و ماسک)، غواصیِ معمولی (با کپسول اکسیژن)، قایق رانی با کایاک و بسیاری دیگر در دسترس است. خوردنِ غذای های دریایی و مرغ سوخاریِ ِ فوق العاده در رستورانِ ویش ویلی را از قلم نیاندازید.

ساحل نیکویا (Nicoya Coast) در کاستاریکا

این مکان، شبه جزیره ای زیبا با شهرها و سواحلِ کوچک است. اینجا هوا همواره آفتابی است و جاهای دیدنیِ بسیاری برای گشت وگذار و تفریح دارد. بعضی از جاذبه های گردشگریِ این منطقه عبارتند از: پارک ملیِ بارا هوندا، جزیره ایزلا تورتوگا، غواصیِ اسکوبا (غواصی با ماسکِ اکسیژن) و غواصی در کناره های ساحل. شهر مورد علاقه من در این منطقه سانتا تریسا است.

جزایر سن بلاس (San Blas Islands)

این منطقه در پاناما، 378 جزیره دارد. یک روز یا یک هفته گشت وگذار در این جزایر بسیار لذت بخش خواهد بود. مناظر دریاییِ فوق العاده و نیز مردمانی خونگرم شما را تشویق به بازدید از این منطقه می نماید. حیات وحشِ وسیع و قایق هایی برای غواصی در دریا وجود دارد که می توانید از آنها نهایت لذت را ببرید. این تفریح ها، بین مسافران بسیار پرطرفدار و در هر قسمت از این منطقه قابل دسترسی است.

غواصی در حفره آبی (Blue Hole)

این مکان در بلیز، بخشی از صخره فانوسِ دریایی و در نزدیکیِ حفره گِردِ 146 متری است. آبِ این منطقه، تقریبا بی حرکت و ساکن است؛ به همین علت، عمقِ آب تا 60 متری قابل رویت است. حفره آبی، مکان فوق العاده ای برای غواصی و نیز یکی از بهترین مکان هایِ طبیعیِ دنیاست.

آنتیگوا (Antigua) در گواتمالا

آنتیگوا یکی از بهترین شهرهای کوچ نشین در بین تمامی شهرهای اسپانیایی-آمریکایی است که آن را به یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری تبدیل نموده است. اگر به دنبال دلیل بهتری برای اقامت بیشتر در این شهر می شد، باید بگوییم که در اینجا، کافه، کافی شاپ، رستوران، مهمانسرا و حتی مدارس اسپانیاییِ بسیاری وجود دارد.

لا لیبرتاد (La Libertad) در اِل سالوادور

برای کسانی که شیفته موج سواری اند، اینجا بهترین منطقه در آمریکای مرکزی است. البته اگر موج سوارِ حرفه ای نیستید، نگران نباشید؛ این منطقه مملو از رستوران هایی با کباب، غذاهای دریایی و اقامتگاه های زیبا است.

جزیره اُمِتِپ (Ometepe Island) در نیکاراگوئه

این مکان در قلبِ دریاچه نیکاراگوئه واقع شده و نیز بزرگترین جزیره آتشفشانیِ دنیاست که در درون یک دریاچه آب شیرین واقع شده است. رفتن به این جزیره آسان بوده و به پایتختِ نیکاراگوئه، یعنی ماناگوا، نزدیک است. مویاگالپا، کانونِ جذب گردشگری در این مکان است. رستوران و هتل های بسیاری در این جزیره وجود دارد. هر زمان قصد سفر به این مکان را داشتید، از آبشارِ کاسکادا در سن رومن دیدن کنید؛ برای رفتن به این آبشار، راستای چهار ساعته با دوچرخه وجود دارد که بسیار هم زیباست.

پروژه هِرا گاردنز و کانورسیشن (Herrera Gardens & Conservation)

این باغ 4000 متریِ منحصر به فرد که قرار است در آینده دوباره احیا شده و به جنگل تبدیل شود، در پورتو خیمنز کاستاریکا واقع شده است. این ناحیه شامل بیش از 4800 متر باغ و حدود 16000 متر درختِ علامت گذاری شده جنگلی است. می توانید همراه تورهای گردشگری از تماشای پرندگان و گیاهان لذت برده و نیز از درختان بالا بروید.

قله مکائو و پارک طبیعی

این مکان در بقایایِ کوپانِ هندوراس و در حاشیه درختان جنگلی و گستره عظیمی از پرندگان واقع شده است. در اینجا می توانید هر نوع پرنده ای از مکائو بوفون گرفته تا توکانِ سینه گوگردی را ببینید. بلیطِ رفتن به این منطقه شامل دسترسیِ سه روزه به پارک، یک تورِ یک ساعته و گشت زنیِ 20 دقیقه ای در یک کشت زار قهوه است.

منبع: کجارو / nomadicmatt.com
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1414

به "راهنمای سفر به آمریکای مرکزی" امتیاز دهید

1 کاربر به "راهنمای سفر به آمریکای مرکزی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به آمریکای مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید