کشف مولکول عجیب در جو قمر تایتان

به گزارش مجله پارمیسفان، محققان ناسا از کشف مولکولی عجیب در جو قمر تایتان سیاره زحل خبر داده اند. این مولکول در هیچ یک از سیاره های منظومه شمسی موجود نیست.

کشف مولکول عجیب در جو قمر تایتان

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران از فارس، مولکول استثنایی و عجیب در قمر تایتان سیکلوپروپنیلیدن نام دارد که یک مولکول ساده مبتنی بر کربن است.

این مولکول پیش ساز ترکیبات پیچیده تری است که می تواند حیات احتمالی در تیتان را تشکیل داده یا موجبات تغذیه موجودات ساده زنده در تایتان را فراهم کند.

سیکلوپروپنیلیدن علاوه بر کربن دارای هیدروژن نیز هست و با استفاده از اطلاعات به دست آمده از تلسکوپ آلما در شیلی شناسایی شده است.

پیش از این سیکلوپروپنیلیدن در نقاط دیگری از کهکشان راه شیری شناسایی شده بود، اما کشف آن در جو قمر تایتان شگفت انگیز است، زیرا این مولکول به سرعت با مولکول های دیگر واکنش نشان داده و در جو سیارات و کرات آسمانی پایدار نمی ماند.

سیکلوپروپنیلیدن تا به حال تنها در ابرهای گاز و گرد و خاک که بین ستاره ها در حرکت هستند، شناسایی شده است.

تیتان دارای جو متراکمی است و این نوع از جو معمولاً با فعالیت شیمیایی همراه است. از همین رو محققان در تلاش هستند تا از این طریق نشانه های احتمالی حیات را در تایتان شناسایی کنند.

تایتان بزرگترین قمر از مجموعه 62 قمر زحل است و جو متراکمی دارد که موجب شده در آن پدیده هایی مانند ابر، باران، دریاچه و حتی رودخانه وجود داشته باشد. در زیر سطح قمر تایتان دریاچه ای متشکل از آب شور هم وجود دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1308

به "کشف مولکول عجیب در جو قمر تایتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مولکول عجیب در جو قمر تایتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید