سفر به آمریکا: کالیفرنیا، گسل سان آندریاس

به گزارش مجله پارمیسفان، گسل سن آندریاس، مرزی بین دو زمین ساخت صفحه ای است؛ محل تلاقی صفحه اقیانوس آرام و صفحه آمریکای شمالی. این گسل از ایالت کالیفرنیا و شهر مندوسینو تا مرز مکزیک عبور می نماید که در واقع این مکان را به دو قسمت تقسیم می نماید. با این مرزبندی، سان دیگو، لس آنجلس و بیگ سور در صفحه اقیانوس آرام و سان فرانسیسکو، ساکرمنتو و سیرا نوادا در صفحه آمریکای شمالی قرار می گیرند. این گسل حدوداً 810 مایل طول دارد و حداقل تا عمق 10 مایلی زیر زمین گسترده شده است. گسل سن آندریاس، یک مرز انتقالی است؛ یعنی صفحه ها در امتداد گسل حرکت می نمایند. صفحه اقیانوس آرام در شمال غربی صفحه آمریکای شمالی حرکت می نماید و نتیجه همین حرکت ها است که موجب وقوع زلزله می گردد.

سفر به آمریکا: کالیفرنیا، گسل سان آندریاس

اگر علاقمند به دریافت خدمات ویزای آمریکا با دعوتنامه معتبر هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

این صفحات پشت سر یکدیگر و به میزان حدودا 1.5 اینچ در سال حرکت می نمایند اما این حرکت، تکانشی ثابت و مستمر نیست. ممکن است این صفحات سال ها قفل شده و بدون هیچ حرکتی فقط به یکدیگر فشار وارد نمایند. این بخش های گیر نموده گسل، انرژی هایی مانند جهش در خود ذخیره می نمایند که کم کم موجب فشار بین صفحات شده تا زمانی که سنگ های بین گسل می شنمایند و صفحه ها به یکباره مقدار کمی حرکت می نمایند. سنگ هایی که در حال شکسته شدن هستند، امواج ضربه ای در تمام جهات ساطع می نمایند و همین امواج هستند که به هنگام بروز آنها احساس می کنیم زلزله ای در حال وقوع است. طی زلزله ای که در سال 1906 در سان فرانسیسکو رخ داد، جاده ها، حصارها، درختان و بوته هایی که در جهت گسل بودند، چندین متر از جای خود منحرف شدند.

گسل سان آندریاس به خاطر طول خود که عمدتا در دشت کاریزو گسترده شده است، همانند یک خط طویل قابل مشاهده و از آسمان بسیار دیدنی است. هرچند که از روی زمین، مشخصات و ویژگی هایش بهتر دیده می شوند. در بعضی بخش ها، این گسل به مدت چندین سال حرکت ننموده و پوشیده از آبرفت و یا بوته درختان است. در شهرهای سان برناردینو و لس آنجلس، بیشتر جاده ها از این گسل عبور می نمایند که دارای انحنا و پیچ های زیادی هستند. در منطقه پالم دیل، جایی که عظیمراه 14 از میانبر معروف ناحیه عبور می نماید، به راحتی می توان لایه های سنگی ناهموار و کج را که در مجاورت گسل سان آندریاس هستند، مشاهده کرد.

کالیفرنیا هر ساله، آبستن هزاران زمین لرزه کوچک است اما زلزله های عظیمتر مابین فواصل نسبتا طولانی رخ می دهند. آخرین زلزله عظیمی که در گسل سان آندریاس رخ داد، زلزله سان فرانسیسکو در سال 1906 بود که عظیمی اش به 7.8 ریشتر می رسید. پیش بینی این موضوع که زلزله عظیم بعدی چه زمانی خواهد بود، سخت است اما احتمالا در آینده نزدیک باید منتظرش باشیم. پژوهش جدیدی که توسط سازمان زمین شناسی آمریکا به عمل آمده، نشان می دهد که کالیفرنیا طی 30 سال آینده، شاهد زلزله ای 8 ریشتری یا حتی عظیمتر خواهد بود.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1418

به "سفر به آمریکا: کالیفرنیا، گسل سان آندریاس" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر به آمریکا: کالیفرنیا، گسل سان آندریاس" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به آمریکا: کالیفرنیا، گسل سان آندریاس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید