10 تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟

به گزارش مجله پارمیسفان، تفاوت قطب شمال و جنوب

همانطور که می دانید سردترین نقاط روی زمین قطب ها هستند، زیرا آفتاب به آن ها بسیار کمتر از دیگر نقاط می رسد. اما نکته مورد توجهی که برای افراد زیادی سوال می باشد، این است که آیا دو قطب شمال و جنوب شبیه به یکدیگر هستند؟ پاسخ این سوال هم می تواند بله و هم خیر باشد. آن ها نکات اشتراک و تفاوت هایی با هم دارند که هم شبیه بهم و هم از یکدیگر جدایشان می نماید. مثلا اینکه دمای هوا در قطب جنوب بسیار کمتر و در نتیجه آن قطب سردتر می باشد. خبرنگاران در ادامه برایتان تفاوت قطب شمال و جنوب را آورده است. با ما همراه باشید:

10 تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟

1- دما

شاید اولین مسئله ای که به ذهنتان برسد این باشد که آیا دمای این دو قطب با هم برابر است یا خیر. باید به شما بگوییم که هوا در قطب جنوب سردتر از قطب شمال است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی از برف های قطب جنوب هرگز آب نمی شوند. میانگین هوا در قطب جنوب منفی 49 درجه سانتی گراد و در قطب شمال منفی 34 درجه سانتی گراد است.

2- دگردیسی یا تغییر شکل

در تابستان در قطب شمال پدیده دگردیسی رخ می دهد. یعنی اینکه بخشی از منطقه ذوب می گردد و در زمستان مجددا به حالت یخ زدگی در می آید که یعنی شکل آن به مرور عوض می گردد. البته گرم شدن زمین هم روی این بخش اثر بیشتری گذاشته، به طوری که در منطقه ای در گرین لند، به گفته کارشناسان تا خاتمه قرن 21، چیزی از یخ باقی نمی ماند.

از سویی دیگر قطب جنوب به خاطر دمای پایین تر معمولا این پدیده اتفاق نمی افتد. این یعنی اینکه تغییر شکلی در یخ ها نخواهید دید. اما خب طبق نظر متخصصا بعید نیست که گرمای زمین روی این منطقه هم تاثیر گذاشته و کم کم یخ ها را ذوب کند.

3- خرس های قطبی و پنگوئن ها

بیشتر مردم فکر می نمایند که خرس های قطبی و پنگوئن ها در یک جا زندگی می نمایند. اما می گردد گفت که این فکر اشتباه است و یکی از موارد مهم در تفاوت قطب شمال و جنوب نیز همین مسئله است. پنگوئن ها در حقیقت تنها در نیمکره جنوبی زندگی می نمایند. اگر که این دو حیوان در کنار هم زندگی می کردند، پنگوئن ها به راحتی شکاری بودند برای خرس های قطبی و چیزی از آن ها باقی نمی ماند.

از سوی دیگر، خرس های قطبی بزرگترین شکارچیان زمین و گونه های خاص نیمکره شمالی هستند. آنها بر روی منطقه یخ زده اقیانوس اطلس مشرف می شوند و از حیواناتی مانند فوک های دریایی تغذیه می نمایند.

4- سوراخ لایه ازون

احتمالا تا به حال راجع به سوراخ شدن لایه ازون شنیده اید. باید بگوییم که در واقع این سوراخ شدن چیزی نیست که به نظر می رسد. ماده ای شیمیایی به نام ازون که جو زمین را پوشانده است، در بعضی از نقاط صدمه دیده و در بعضی دیگر از منطقه ها به طور کلی از بین رفته است. حالا سوال اینجاست که کجا این رخ داده است و تفاوت قطب شمال و جنوب نسبت به این مورد چیست؟

در قطب جنوب این لایه به میزان ای تقریبا سه برابر مساحت آمریکا از بین رفته است.

در قطب شمال نیز این لایه به شدت آسیب دیده و نازک شده است.

5- نفت، طلای سیاه

می توان گفت که حدود نیمی از به جامانده نفت دنیا در قطب شمال قرار گرفته است و اختلافاتی میان کشورهای مختلف بر سر اینکه این زمین ها مال کیست، وجود دارد.

6- سرزمینی متعلق به هیچ کس

دیگر تفاوتی قطب شمال و جنوب این است که در قطب جنوب هیچ کسی زندگی نمی کند! شاید بگویید که افراد زیادی پرچم خود را در آن جا گذاشته اند، اما واقعیت این است که قطب جنوب متعلق به هیچ کس نیست و تا کنون هیچ سندی مبنی بر اینکه افرادی در اینجا زندگی می نموده اند وجود ندارد.

در مقابل، در قطب شمال روستاها و شهرستان هایی مانند بارو، آلاسکا، ترومسو و … وجود دارند. البته آن ها در قسمت های پایینی قطب زندگی می نمایند و در قسمت های شمالی تر کسی وجود ندارد.

7- یخی که همه جا می بینید!

جنوبی ترین بخشی که در کره زمین می بینید، 90 درصد از کل یخ هایی که روی زمین است را شامل می گردد. نکته جالب اینکه، این اندازه سه چهارم منابع آب شیرین در دنیا است. افرادی نیز وجود دارند که این فکر به سرشان زده تا از تکنولوژی روز استفاده نمایند و این آب را به نقاطی که از کمبود آب رنج می برند، برسانند.

8- قاره یا اقیانوس

قطب شما را می توان یک اقیانوس نامید؛ در حالی که قطب جنوب که در منطقه ها مختلف جغرافیایی مانند تشکل های سنگی، دره ها و دریاچه ها قرار گرفته را یک قاره می نامند.

9- گردباد قطبی

دیگر تفاوت قطب شمال و جنوب بحث گردباد قطبی می باشد. با اینکه این گردبادها در هر دو قطب اتفاق می افتد اما در جنوب شدت بیشتری را نسبت به قطب شمال دارند. به طور تخصصی باید گفت که گردبادهای قطبی در میان بخش های میانی و بالایی تروپوسفور و استراتوسفور قرار دارند.

10- میدان مغناطیسی و منابع معدنی

قطب جنوب که روی بستر سنگی واقع شده است منابع زیادی نیز دارند. این منابع شامل طلا، نقره، پلاتین، آهن و نیکل هستند. باید به شما بگوییم که در قطب شمال این گونه منابع وجود ندارند.

زمانی که حرف از قطب مغناطیسی به میان میاید، اشتباهی معمولا میان مردم صورت می گیرد که آن هم این است که افراد فکر می نمایند که قطب مغناطیسی شمال در شمال و قطب مغناطیسی جنوب در جنوب قرار گرفته است. اما این تفکر اشتباه می باشد.

قطب شمال مغناطیسی زمین در جنوب قرار گرفته و قطب جنوب مغناطیسی در شمال واقع است.

شما زمانی که از قطب نما استفاده می کنید و این دستگاه شمال را نشان می دهد، این شمال جغرافیایی است که نمایش داده شده است.

منبع: listverse.com

منبع: الی گشت
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2064

به "10 تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید