چرا پشه ها خون انسان را ترجیح می دهند؟

به گزارش مجله پارمیسفان، دانشمندان آمریکایی کشف نموده اند که چرا از میان حیوانات مختلف، پشه ها جذب بدن انسان می شوند.

چرا پشه ها خون انسان را ترجیح می دهند؟

شاید برای شما نیز این پرسش پیش آمده باشد که چرا پشه ها بیش از حیوانات، جذب خون انسان می شوند. حال دانشمندان دانشگاه پرینستون آمریکا بر این باورند که این مسئله، بیشتر به بدن ما که رایحه میوه های مرکبات را دارد، مرتبط است.

طبق یک پژوهشی که در مجله نیچر به چاپ رسید، تکامل پشه ها به نوعی بوده است که نیش زدن آن ها تنها به مولکول های رایحه ای که از دیگر موجودات حاضر در یک محیط خاص متمایز هستند، متکی بوده است.

نشریه ایندیپندنت گزارش داد بر اساس این پژوهش، پشه تب زرد که به عنوان ناقل بیماری های مانند زیکا، تب زرد و تب دنگی عمل می نماید، به شدت رایحه بدن انسان را بر حیوانات ترجیح می دهد.

محققان آمریکایی برای دستیابی به این نتیجه، مغز پشه ها را با رزولوشن بسیار بالا اسکن کردند تا متوجه شوند مغز پشه ها چطور به انواع مختلف بو واکنش نشان می دهد و بتوانند آن ها را در برابر انواع مختلف بو قرار دهند.

این پژوهشگران برای آزمایش این که چطور این حشره مکنده خون رایحه میان انسان و پستانداران را تشخیص می دهند، اقدام به جمع آوری نمونه هایی از مو، خز و پشم نموده و در آن ها از رایحه هایی از 16 انسان، دو موش، خوکچه هندی، دو بلدرچین، یک گوسفند و 4 سگ استفاده کردند.

آن ها در تحقیقات خود دریافتند پشه ها از 60 گلومرول (مرکز عصبی) خود، تنها از دو تا برای تشخیص بوی انسان استفاده می نماید. محققان دریافتند پشه ها از این مراکز مغزی خود برای تشخیص دو ماده شیمیایی به نام های دکانال و آندکانال (Undecanal) استفاده می نمایند که تا حدودی، این مواد شیمیایی بویی مشابه مرکبات و پرتقال دارد.

منبع: فرادید
انتشار: 30 مرداد 1401 بروزرسانی: 30 مرداد 1401 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2150

به "چرا پشه ها خون انسان را ترجیح می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پشه ها خون انسان را ترجیح می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید