همه فیلم هایی که از روی دست استیون کینگ ساخته شد

به گزارش مجله پارمیسفان، در این مطلب با تک تک اقتباس های سینمایی پیروز و شکست خورده از آثار استیون کینگ آشنا خواهیم شد.

همه فیلم هایی که از روی دست استیون کینگ ساخته شد

به گزارش انتخاب، استیون کینگ یکی از معروف ترین نویسندگان آمریکایی است که رمان های بی نظیری را در ژانر وحشت خلق نموده است. اگر اهل کتاب خوانی نباشید، احتمالا نه به واسطه مطالعه آثارش، بلکه به سبب فیلم های متعددی که با اقتباس از داستان های وی ساخته شده است، او را می شناسید. یکی از شهرت های استیون کینگ این است که آثار اقتباسی از داستان هایش یا فیلم فوق العاده ای از آب در می آیند یا اینکه یک شکست بزرگ و فاجعه بار محسوب می شوند. تاکنون 48 فیلم سینمایی و تلویزیونی با اقتباس از کتاب های کینگ ساخته شده است که خیلی رک و رو راست باید بگویم فقط تعداد اندکی از آن ها مورد استقبال منتقدان نهاده شده است.

البته همواره هم نمی توان به آرای منتقدین بسنده کرد. بعضی از فیلم های اقتباسی از داستان های کینگ با اینکه مورد شماتت منتقدین نهاده شده اند، اما از دیدگاه مخاطبان عادی جزو شاهکارهای سینما محسوب می شوند. اینکه تعداد زیادی از این 48 فیلم پیروزیت چندانی کسب ننموده اند، شاید بیشتر مربوط به کم کاری عوامل ساخت فیلم از جمله کارگردانان بوده است و نمی توان برای این شکست ها از کینگ و کتاب هایش خرده گرفت. اگر علاقه مند هستید که تمام آثار اقتباسی از کتاب های این نویسنده آمریکایی را بشناسید، با مطالعه این فهرست هیچ فیلمی را از دست نخواهید داد.

Trucks

همانطور که از نام فیلم پیدا است، Trucks داستانی در خصوص اهالی یک شهر کوچک است که متوجه می شوند کامیون های شهر به طرز عجیبی جان گرفته اند و در پی کشتار تمام اهالی شهر هستند. Trucks در واقع یک داستان کوتاه است که در سال 1973 توسط کینگ نوشته شد. این فیلم در اصل محصول مشترک آمریکا و کانادا بوده و یک فیلم تلویزیونی محسوب می شود. در سال 1986 فیلمی با نام Maximum Overdrive با کارگردانی کینگ منتشر شد و Trucks هم به نوعی ادامه ای برای آن اثر به شمار می رود. میانگین نمره 3.9 در وبسایت IMDb نشان می دهد که این فیلم چندان هم مورد توجه بینندگان قرار نگرفته است.

The Mangler

فیلم The Mangler در خصوص یک مرکز خشک شویی و یک دستگاه اتوکشی مرموز است که افراد زیادی به طرز مشکوکی هنگام کار با آن دچار جراحت های عمیق شده و جان خود را از دست می دهند. این فیلم براساس داستانی کوتاه به همین نام ساخته شده است و با کسب میانگین نمره 8 از 100 در سایت متاکریتیک به عنوان ضعیف ترین اثر اقتباسی از استیون کینگ از دیدگاه منتقدان به شمار می رود. The Mangler به قدری فیلم ضعیفی بود که حتی در گیشه هم شکست فاجعه باری را تجربه کرد و تنها پیروز به فروش 1.7 میلیون دلاری در کل آمریکا شد. بسیاری از منتقدین شخصیت های بسیار سطحی فیلم را اصلی ترین علت سرخوردگی The Mangler می دانند.

Cell

در سال 2006 کینگ داستانی با نام Cell را به رشته تحریر درآورد و ده سال بعد فیلمی با همین نام توسط تاد ویلیامز ساخته شد. همه چیز از یک سیگنال مرموز تلفن همراه آغاز می شود که بر اثر آن هر کسی که از گوشی های هوشمند استفاده می کرد، تبدیل به نوعی زامبی می شود و بدین ترتیب کل دنیا در یک بحران آخرالزمانی عجیب فرو می رود. در همین هیاهو، داستان مردی را دنبال می کنیم که کوشش می نماید پسرش را پیدا کند. این فیلم که با بازی هنرمندان مطرحی چون ساموئل ال جکسون و جان کیوزک روی پرده سینماها رفت، از نظر منتقدان با دریافت میانگین نمره 38 در سطح The Dark Tower نهاده شد. همانند ساخته نیکولای آرسل، Cell هم در گیشه های سینما با استقبال دلسرد نماینده ای روبرو شد و کمتر از یک میلیون دلار به دست آورد.

Graveyard Shift

فیلم Graveyard Shift بر اساس یکی از داستان های کتاب Night Shift ساخته شده است. کتابی که در سال 1980 استیون کینگ به سبب آن توانست جایزه بارلوگ را به دست آورد. فیلم Graveyard Shift در خصوص کارخانه ای متروکه است که مورد هجوم موش ها نهاده شده و قتل های عجیبی بین ساعات 11 شب تا 7 صبح در آن رخ می دهند. همانند آثار ذکر شده، این فیلم هم نتوانست توجه منتقدان را به خود جلب کند و در زمینه فروش هم پیروزیت بزرگی برای کمپانی پارامونت محسوب نمی شد.

Quicksilver Highway

میک گریس در سال 1997 با اقتباس از دو داستان کوتاه از دو نویسنده مختلف، فیلمی را با نام Quicksilver Highway ساخت که روایت گر دو ماجرای یک ساعته بود. یکی از داستان ها با نام The Body Politic نوشته کلایو بارکر و داستان دیگر با نام Chattery Teeth نوشته استیون کینگ است. داستان فیلم در خصوص مردی به نام آرون کوییک سیلور است که در جریان سفر خود، برای افرادی که به طور اتفاقی با آنان روبرو می شود داستان های ترسناکی تعریف می نماید. این فیلم که در سال 1997 اکران شد نتوانست انتظارات را برآورده کند و میانگین نمره 4.9 را از سوی مردم در IMDb دریافت نموده است.

Mercy

فیلم Mercy بر اساس داستان کوتاهی به نام Gramma از کتاب Skeleton Crew ساخته شده است. داستانی که استیون کینگ در سال 1984 آن را به رشته تحریر درآورد. این فیلم درباره یک مادر و دو فرزندش است که تصمیم می گیرند تا از مادربزرگ پیر خود نگهداری نمایند. مادربزرگی که دارای قدرت هایی عجیب و ماورایی است. فیلم Mercy در سال 2014 و در قالب لوح های دی وی دی به فروش رسید و در سینماهای اندکی اکران شد. میانگین نمره 5 در IMDb نشان می دهد که با فیلم متوسطی روبرو هستیم.

The Dark Tower

فیلم برج تاریک که تا پیش از انتشارش بسیاری از ما را به خود امیدوار نموده بود و برای مشاهده یک اثر فوق العاده با بازی متیو مک کانهی لحظه شماری می کردیم، با اقتدار به جرگه آثار اقتباسی بسیار ضعیف از استیون کینگ پیوست. این فیلم از 46 نقدی که در سایت متاکریتیک دریافت نموده است، میانگین بد 34 را به دست آورد تا نشان بدهد که نیکولای آرسل هم چندان راه و رسم اقتباس از داستان های کینگ را بلد نیست. مجموعه The Dark Tower از هشت کتاب تشکیل شده است که فیلم آرسل دنباله ای بر اتفاقات شماره هفتم این مجموعه محسوب می شود. داستان این فیلم در خصوص نوجوانی است که به وجود بعدی دیگر از دنیا پی می برد. جایی که یک هفت تیرکش قرار است برای نجات دنیاش به مبارزه با جادوگری شرور برود.

Sleepwalkers

فیلم Sleepwalkers در خصوص گربه نماهای خون خواری است که از خون زنان جوان تغذیه می نمایند. تفاوت بزرگی که این فیلم با بقیه فیلم های بالا دارد، این است که استیون کینگ این داستان را مخصوصا برای ساخت فیلم نوشته است و به طور رسمی نویسنده فیلم محسوب می شود و میک گریس هم کارگردانی آن را برعهده دارد. اولین تجربه کینگ در نویسندگی فیلم چندان پیروزی نبود و منتقدان معتقد بودند که نیمه دوم فیلم در قیاس با دقایق ابتدایی آن بسیار بدتر است. از نظر بینندگان هم فیلم Sleepwalker اثر متوسطی محسوب می شود.

Riding the Bullet

باز هم میک گریس و باز هم ساخت فیلمی با اقتباس از داستان های استیون کینگ. این فیلم روایت گر داستان شخصی به نام آلن پارکر است که با پای پیاده برای ملاقات مادر در حال فوتش، راهی بیمارستان می شود و در میانه راه خودرویی او را سوار می نماید؛ غافل از اینکه راننده خودرو شخصیت عادی ای نیست. این فیلم از روی کتابی به همین نام ساخته شده است و جالب است بدانید که کتاب Riding the Bullet اولین اثر کینگ است که به صورت الکترونیکی منتشر شد. این فیلم نیز همانند دیگر ساخته های میک گریس اثر درخورتوجهی نبود.

A Good Marriage

فیلم یک ازدواج خوب با اینکه با حضور بازیگرانی چون جون آلن و استیون لنگ انتظار می رفت اثر خوبی از آب دربیاید، اما پیروزیت قابل توجهی کسب نکرد. این فیلم که بر اساس داستانی به همین نام از کتاب Full Dark, No Stars ساخته شده است، ماجرای زوجی را به تصویر می کشد که 25 سال از زندگی مشترک شان می گذرد و پس از این همه سال، دارسی (با بازی جون آلن) متوجه رازهای هولناکی درمورد همسرش می شود. اکثر منتقدان حضور بازیگران قوی را از نکات مثبت فیلم قلمداد نموده اند و در مقابل، کارگردانی اثر را از عوامل مهم شکست آن دانسته اند.

Desperation

داستان فیلم Desperation در خصوص پلیسی بدذاتی است که عده ای را گروگان می گیرد و این افراد بعد از مدتی متوجه می شوند که نیرویی فراانسانی به درون این پلیس نفوذ نموده است و او را کنترل می نماید. Desperation یک فیلم تلویزیونی است که از شبکه USA Network پخش شد و براساس داستانی به همین نام از استیون کینگ ساخته شده است. این فیلم را می توان آخرین اثر میک گریس نامید که در این فهرست مشاهده می کنید. Desperation همانند بقیه فیلم های گریس از سوی بینندگان به عنوان یک فیلم متوسط تلقی شده است.

Maximum Overdrive

فیلم Maximum Overdrive اولین و تنها فیلمی است که کینگ علاوه بر نوشتن داستانش کارگردانی آن را هم برعهده داشته است. این فیلم همانند Trucks بیانگر داستان شهری است که مردم آن مورد هجوم کامیون ها قرار می گیرند. Maximum Overdrive که در سال 1986 اکران شد، با شکست در گیشه سینماها، حتی نتوانست به اندازه بودجه خودش هم فروش داشته باشد و بدین ترتیب تنها فیلم کینگ چندان توجه مردم را به خود جلب نکرد.

The Lawnmower Man

فیلم The Lawnmower Man شاید بی ربط ترین گزینه این فهرست نسبت به استیون کینگ است و می توان گفت اشتباه کمپانی نیولاین سینما باعث شده است تا این اثر جزئی از این مطلب باشد. در سال 1992 فیلمی با نام The Lawnmower Man با بازی پیرس برازنان از سوی کمپانی نیولاین سینما اکران شد و اگرچه روی پوسترهای فیلم اشاره شده بود که این اثر، اقتباسی از داستان استیون کینگ است اما در واقع این فیلم هیچ سنخیتی با کتاب کینگ نداشت. به دنبال این سواستفاده، کینگ از کمپانی سازنده فیلم شکایت کرد و پس از این که ثابت شد ادعای نویسنده آمریکایی صحت دارد، نیولاین سینما موظف به پاک کردن نام استیون کینگ از روی پوستر فیلم هایش شد. با این حال دیسک های مربوط به نسخه های خانگی فیلم همچنان حاوی نام استیون کینگ بودند و به همین دلیل نیولاین سینما مجبور شد تا 2.5 میلیون دلار به نویسنده پرآوازه داستان های ترسناک، غرامت پرداخت کند. با وجود همه این جنجال ها، فیلم The Lawnmower Man عملکرد خوبی در گیشه ها داشت و توانست سه برابر بودجه اش فروش داشته باشد.

Dreamcatcher

در سال 1999 و در حالی که استیون کینگ از جراحت های یک تصادف رانندگی رنج می برد، آغاز به نوشتن داستانی با نام Dreamcatcher کرد. کتابی که در سال 2001 منتشر شد و خود کینگ اعتراف کرد که علاقه زیادی به این کتاب ندارد زیرا در حین تحریر آن دائما از قرص اعتیادآور اوکسی کدون برای از بین بردن دردهایش استفاده می نموده است. با این حال در سال 2003 فیلمی به کارگردانی لارنس کاسدان به همین نام و با حضور بازیگران مطرحی چون مورگان فریمن و دیمین لوئیس اکران شد و اگرچه با کسب میانگین نمرات 35 چندان مورد توجه منتقدین قرار نگرفت، اما فروش خوبی را تجربه کرد. فیلم Dreamcatcher درباره چهار مرد جوان است که برای شکار راهی شهر مِین شده و در آنجا متوجه حضور موجوداتی بیگانه و خطرناک می شوند.

Children of the Corn

فیلم ترسناک Children of the Corn در خصوص بچه ها عجیب و خطرناکی است که معتقدند اجازه دارند همه افراد بالای هجده سال را به قتل برسانند و وقتی یک زوج جوان برای تعطیلات پا به محل زندگی این بچه ها می گذارند، متوجه این موضوع هولناک می شوند. این فیلم با اینکه با اقتباس از کتاب کینگ ساخته شده است، اما فیلنامه نویس آن یعنی جورج گلداسمیت، چندان به نوشته های کینگ وفادار نبوده است. در داستان Children of the Corn نویسنده بیشتر روی شخصیت پردازی دو کودک به نام های برت و ویکی تمرکز نموده است، اما در مقابل جورج گلداسمیت بیشتر به اغراق درباره صحنه های خونین فیلم پرداخته و آنطور که باید به شخصیت های فیلم بال و پر نداده است. تاکنون هفت دنباله برای فیلم Children of the Corn ساخته شده است که اکثر آن ها فیلم های ویدیویی بوده و وارد سینما نشده اند.

Sometimes They Come Back

فیلم آن ها گاهی اوقات بازمی گردند در خصوص مردی است که به محل زندگی قدیمی خود برمی شود. جایی که در تسخیر ارواح نوجوانانی است که در کودکی به شدت او را آزار می دادند. این فیلم تلویزیونی اولین بار در شبکه CBS نمایش داده شد و براساس داستان کوتاهی به همین نام ساخته شده است. کسب میانگین امتیاز 5.7 در سایت IMDb نشان می دهد که فیلم نسبتا مورد توجه مردم نهاده شده است.

Thinner

فیلم Thinner بر اساس رمانی از استیون کینگ که در سال 1984 منتشر شد، ساخته شده است. البته کینگ این کتاب را با نام مستعار ریچارد باخمن منتشر کرد، چرا که انتشار بیش از یک کتاب در طول سال با یک نام، نوعی تابو محسوب می شد. فیلم Thinner نیز در سال 1996 زیر نظر کمپانی پارامونت فراوری شد و به اکران رسید. این فیلم داستان وکیلی را روایت می نماید که پس از زیر دریافت یک زن کولی و از بین بردن مدارک و لابی کردن با قاضی و رئیس پلیس، خود را در دادگاه تبرئه می نماید. پس از انتها دادگاه، پدر مقتول وکیل را نفرین می نماید و بعد از مدتی بیلی به طرز عجیبی لاغر می شود؛ تا جایی که کم کم هیچ چیزی از او باقی نمی ماند. Thinner به خاطر انتها بندی شلخته و درهم و برهمش نقدها منفی زیادی را دریافت کرد.

Dolans Cadillac

فیلم کادیلاک دولان در خصوص مردی است که همسرش توسط یک گنگستر به قتل می رسد و او برای انتقام خون همسرش به دنبال قاتل می رود. کادیلاک دولان بر اساس داستان کوتاهی ساخته شده که کینگ آن را در سال 1985 نوشت. وس بنتلی، بازیگر فیلم مطرح American Beauty، یکی از نقش های اصلی را در این فیلم ایفا می نماید. Dolans Cadillac در سال 2009 و در قالب دی وی دی عرضه شد و نسبتا مورد استقبال مردم قرار گرقت.

Big Driver

داستان Big Driver در سال 2010 و در کتاب Full Dark, No Stars منتشر شد. این فیلم ویدیویی روایتگر زندگی یک نویسنده مشهور است که با توطئه چینی هایی که علیه او صورت می گیرد، دچار حوادث وحشتناکی شده و پس از اینکه به سختی جان سالم به در می برد، به دنبال افرادی که در پی قتل او بودند، می رود. این فیلم در سال 2014 به نمایش درآمد.

The Dark Half

نیمه تاریک اثری ترسناک به کارگردانی جورج رومرو است که بر اساس داستانی از استیون کینگ که در سال 1989 نوشته شده بود، ساخته شده است. داستان فیلم در خصوص نویسنده ای است که تصمیم می گیرد یکی از شخصیت های داستانش با نام استارک را برای همواره از خط داستانی خارج نموده و به نوعی بازنشسته اش کند. استارک که از این موضوع اصلا راضی نیست، وارد دنیای حقیقی می شود و با تهدید جان نویسنده و خانوده اش به هر قیمتی که باشد، می خواهد در داستان باقی بماند. فیلم در سال 1993 اکران شد و از نظر فروش در گیشه نیز نتوانست پیروز عمل کند. نیمه تاریک با نقدهای متفاوتی روبرو شد و منتقدان نظرات مختلفی در خصوص عوامل شکست فیلم داشتند. عده ای از آن ها داستان استیون کینگ و انتها بندی نامناسب آن را مقصر دانسته و عده ای دیگر نیز معتقد بودند که فیلم به لحاظ بصری ضعف های زیادی دارد که باعث می شود اصلا ترسی در آن حس نشود. فیلم The Dark Half توانست میانگین امتیاز 53 را در سایت متاکریتیک به دست آورد.

Carrie

داستان Carrie در سال 1974 توسط استیون کینگ به رشته تحریر درآمد و تاکنون سه بار مورد اقتباس فیلم سازان نهاده شده که حاصل کار کاملا متفاوت از هم بوده است. نسخه جدیدتر این فیلم که در سال 2013 اکران شد، با اینکه چه از دید منتقدین و چه از دید تماشاگران یک اثر متوسط تلقی می شود، اما توانست فروش نسبتا پیروزیت آمیزی در گیشه داشته باشد و نزدیک به سه برابر بودجه خودش بفروشد. از جمله بازیگران مطرح این فیلم می توان به جولیان مور اشاره نمود. داستان این فیلم در خصوص دختر جوانی است به یاری توانایی تله کینتیک (جابجایی اشیا از راه دور) میخواهد از افرادی که در دوران مدرسه او را آزار می دادند، انتقام بگیرد.

Creepshow

فیلم آنتولوژی Creepshow دو ماجرای متفاوت را روایت می نماید که از دو داستان کوتاه اقتباس شده است. بخش اول فیلم اقتباسی از داستان Weeds یا The Lonesome Death of Jordy Verill است که در سال 1976 منتشر شد و بخش دوم فیلم نیز بر اساس داستان کوتاهی به نام The Crate ساخته شده است که در سال 1979 منتشر شده بود. البته به جز این ها داستان های دیگری نیز در فیلم روایت می شود که از سوی استیون کینگ و صرفا برای فیلم نامه Creepshow نوشته شده است. منتقدان، فیلم را با وجود نقص هایی که دارد، به اندازه کافی سرگرم نماینده و البته ترسناک قلمداد کرد ه و همکاری جورج رومرو و استیون کینگ را تقریبا پیروزیت آمیز دانسته اند. این فیلم با کسب نمره 6.9 در سایت IMDb نیز از آثار محبوب اقتباس شده از داستان های کینگ محسوب می شود.

Creepshow 2

پس از پیروزیت فیلم Creepshow در گیشه ها، جرج رومرو برآن شد تا این بار با برعهده دریافت نویسندگی فیلم، سراغ نسخه دوم Creepshow برود، اما متاسفانه فیلم جدید نه در بخش فروش و نه در میزان رضایت منتقدان هرگز نتوانست به صندلی نسخه اول دست پیدا کند. بعضی از منتقدین کارگردانی مایکل گارنیک را یکی از علل اساسی شکست فیلم می دانستند که با کش دادن بی مورد داستان، فیلم را خسته نماینده و ملال آور نموده است. فیلم Creepshow 2 سه داستان مختلف را روایت می نماید که یکی از این داستان ها با نام The Raft از آثار استیون کینگ به شمار می رود.

Firestarter

کتاب Firestarter یکی از رمان های محبوب و پیروز استیون کینگ به شمار می رود که در سه جشنواره مختلف نامزد دریافت جایزه بهترین رمان سال شد. در سال 1984 مایکل لستر، کارگردان فیلم Commando با بازی آرنولد شوارتزنگر، تصمیم به ساخت فیلمی با اقتباس از داستان پیروز استیون کینگ گرفت، اما همانند بسیاری از فیلم های اقتباسی از کینگ، این اثر هم آش دهن سوزی نبود. فیلم Firestarter در خصوص زوجی است که براثر یک سری آزمایشات پزشکی قدرت کنترل و حرکت اجسام مختلف را به دست آورده اند و وقتی فرزند آن ها متولد می شود، قادر است آتش را با ذهن خود کنترل کند.

Cujo

رمان Cujo یکی دیگر از آثار پیروز کینگ است که در سال 1982 پیروز به کسب جایزه در مراسم British Fantasy Award شد. Cujo داستان یک سگ هار را روایت می نماید که تبدیل به کابوس یک محله شده و افراد زیادی را به کام مرگ می کشاند. این فیلم توسط لوییس تیگ و در سال 1983 ساخته شد که فروش نسبتا خوبی را در گیشه ها تجربه کرد و مورد توجه بینندگان هم نهاده شد.

The Night Flier

فیلم ویدیویی The Night Flier که با بازی میگوئل فرر، بازیگر سریال Twin Peaks، در سال 1997 منتشر شد، براساس داستان کوتاهی به همین نام از سوی استیون کینگ ساخته شده است. پرنده شب یکی از داستان های کوتاه کتاب Nightmares & Dreamscapes محسوب می شود، اما پیش از آن در کتاب Prime Evil چاپ شده بود. فیلم در خصوص خبرنگاری است که تصمیم می گیرد یک قاتل سریالی مرموز را که شب ها با هواپیمای خود سفر می نماید و احتمالا یک خون آشام است، دنبال کند.

Needful Things

کتاب Needful Things اولین اثر استیون کینگ پس از رهایی از اعتیاد به الکل و داروهای مخدر بود. در سال 1993 این داستان مورد اقتباس فیلمی با همین نام نهاده شد که در مراسم ساترن جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای آماندا پلامر به ارمغان آورد. با این حال این جایزه باعث نمی شود که با فیلم خوبی سروکار داشته باشیم. Needful Things از نظر بعضی از منتقدین مسائل زیادی در فیلم نامه دارد و دائما به تکرار مکررات می افتد. داستان این فیلم در خصوص مردی است که وارد یک شهر کوچک در آمریکا می شود و با راه اندازی یک مغازه آغاز به فروش وسایلی عجیب، ارزشمند و جادویی می نماید. چیزهایی که بعدها به طرز عجیبی گریبان گیر خریدارانش می شود.

Tales From Darkside

فیلم داستان هایی از تاریکی اثری آنتولوژی به کارگردانی جان هریسون است که یکی از بخش های آن اقتباسی از داستان The Cat from Hell نوشته استیون کینگ است. این فیلم به هیچ وجه نتوانست توجه اهالی سینما را به سوی خود جلب کند و از نظر فروش نیز با شکست روبرو شد. به دنبال پیروزیت Creepshow در سینماها، فیلم های آنتولوژی زیادی در آن دوره ساخته شد که اکثر آن ها کیفیت مطلوبی نداشتند و Tales from the Darkside هم یکی از آن ها است.

Silver Bullet

فیلم Silver Bullet بر اساس کتاب Cycle of the Werewolf اثر استیون کینگ ساخته شده است که در سال 1985 توسط کمپانی پارامونت در سینماها اکران شد. Silver Bullet یکی از فیلم هایی است که چندان نسبت به کتاب کینگ وفادار نبوده و تغییرات نسبتا زیادی را نسبت به داستان اصلی در آن مشاهده می کنیم. با اینکه گلوله نقره ای فروش نسبتا خوبی را در گیشه ها تجربه کرد، اما از دیدگاه منتقدان یک فیلم کاملا ضعیف و کم ارزش تلقی شد. داستان فیلم در خصوص گرگ نمایی است که با ورود به یک شهر کوچک، آرامش مردم را با قتل های پی در پی به هم می ریزد. عمده اعتراضات منتقدان به فیلم این بود که اصلا با اثر ترسناکی روبرو نیستیم و چهره پردازی آنتاگونیست فیلم به قدری ضعیف کار شده است که به هیچ وجه شباهتی به گرگ ندارد. با وجود همه این اشکالات، نمره 6.4 در سایت IMDb نشان می دهد که برخلاف اهالی سینما، مردم تقریبا دل خوشی از فیلم داشته اند.

The Running Man

فیلم مرد فراری با بازی آرنولد شوارتزنگر و کارگردانی پل مایکل گلاسر در سال 1987 اکران شد و فروش نه چندان خوب 38 میلیون دلاری را در آمریکا تجربه کرد. این فیلم اکشن و علمی-تخیلی با اقتباس از داستانی به همین نام به قلم استیون کینگ، ساخته شد. داستان فیلم در آینده ای دور اتفاق می افتد که سربازی با سرپیچی از فرمان حکومت مبنی بر قتل عام عده ای از مردم وارد یک زندان عجیب و هولناک شبیه یک سیرک می شود که احتمال زنده بیرون آمدنش از آن نزدیک به صفر است. The Running Man از نظر منتقدان فیلم پیروزی نبود و بیشترین ایرادات به فیلم نامه آن وارد شد که باعث می شود شاهد اثری کسل نماینده و بی نظم باشیم.

Secret Window

داستان باغ مخفی، پنجره مخفی اولین بار در سال 1990 و در کتاب Four Past Midnight منتشر شد که شامل مجموعه ای از داستان های استیون کینگ بود. این داستان در سال 2004 دستمایه ساخت فیلم Secret Window به کارگردانی دیوید کپ نهاده شد که بازیگرانی چون جانی دپ و جان تورتورو در آن نقش آفرینی کردند. داستان فیلم در خصوص نویسنده ای است که پس از مسائل شخصی ای که برایش به وجود می آید خانه خود را ترک نموده و با مرد عجیبی آشنا می شود و بعد از این ماجرا احساس می نماید که تمام اتفاقات کتابش در زندگی واقعی او تکرار می شود. با اینکه این فیلم نیز نظر منتقدان را به خود جلب نکرد، اما توانست بیش از دوبرابر بودجه خودش در سینماها فروش داشته باشد و با کسب امتیاز 6.6 در سایت IMDb نشان می دهد که تاحدودی موردپسند مردم نیز واقع شده است.

Pet Sematary

کتاب Pet Sematary یکی دیگر از داستان های قابل توجه استیون کینگ است که در سال 1986 نامزد دریافت جایزه بهترین رمان فانتزی دنیا شد. سه سال پس از عرضه این کتاب، فیلمی با همین نام به کارگردانی مری لمبرت در سینماها به نمایش درآمد که اگرچه از سوی منتقدین فیلم کم ارزشی تلقی شد، اما توانست پنج برابر بودجه خود در گیشه ها بفروشد. داستان فیلم در خصوص خانواده ای است که به یک خانه در نزدیکی یک قبرستان نقل مکان می نمایند. قبرستانی که می تواند مرده ها را زنده کند. مهم ترین ضعف فیلم از دید منتقدان، داستان سطحی و نه چندان عمیق آن بود که نمی توانست مخاطب را به خوبی با خودش همراه کند. پس از پیروزیت Pet Sematary در گیشه، کمپانی پارامونت نسبت به ساخت قسمت دوم فیلم نیز متقاعد شد که البته ارتباطی با داستان کینگ نداشت. با این وجود، نسخه دوم فیلم حتی از قسمت اول هم ضعیف تر ظاهر شد و از نظر فروش هم قابل قیاس با نسخه قبلی نبود.

Christine

فیلم Christine یکی دیگر از اقتباس های متوسط و نه چندان خوب از کتاب های استیون کینگ است که داستان جوانی را روایت می نماید که عاشق خودروی جدیدش است، غافل از اینکه این خودرو قدرت های عجیبی دارد و سعی می نماید بر خلق و خوی صاحبش اثر بگذارد. این فیلم در سال 1983 اکران شد و با کسب میانگین نمرات 57 در سایت متاکریتیک جزو اقتباس های متوسط از آثار کینگ محسوب می شود.

Apt Pupil

داستان Apt Pupil در سال 1982 و در قالب کتاب Different Seasons منتشر شد. فیلم اقتباسی این داستان نیز در سال 1998 و با همین نام اکران شد. Apt Pupil، سومین تجربه سینمایی برایان سینگر در امر کارگردانی بود. کسی که بیشتر به خاطر ساخت سری فیلم های X-Men شناخته می شود. فیلم شاگرد زرنگ علاوه بر اینکه در گیشه ها با شکست روبرو شد، از نظر منتقدین هم اثر قابل توجهی نبود. با این وجود بازی ایان مک کلن و برد رنفرو به عنوان یکی از نقاط قوت فیلم پذیرفته شده بود. داستان فیلم در خصوص پسربچه ای است که با تهدید یکی از گناهکاران جنگ دنیای دوم به افشای هویتش، وی را مجبور می نماید که درباره اردوگاه های مرگ و تلخی های بی رحمانه جنگ صحبت کند.

1408

فیلم 1408 که بازیگران مطرحی چون ساموئل ال جکسون و جان کیوزک در آن نقش آفرینی می نمایند، یکی از اقتباس های نسبتا خوب از داستان های استیون کینگ به شمار می رود که در سال 2007 اکران شد. این فیلم در خصوص نویسنده ای است که اعتقادی به روح ندارد، اما پس از گذراندن یک شب در اتاقی مرموز در یک هتل، عقایدش کاملا تغییر می نماید. اکثریت منتقدان، بازی جان کیوزک در این فیلم را ستایش نموده و آن را یکی از اصلی ترین نقاط قوت فیلم برشمردند. از نظر فروش در گیشه ها نیز ساخته میکل هوفسترم عملکرد پیروزیت آمیزی داشت و توانست بیش از پنج برابر بودجه اش بفروشد. 1408 داستان کوتاهی است که در سال 1999 و در کتاب صوتی Blood and Smoke منتشر شد.

Hearts in Atlantis

فیلم Hearts in Atlantis از دو داستان کوتاه با نام های Low Man in Yellow Coats و Heavenly Shades of Night Are Falling اقتباس شده است که هر دو داستان بخشی از کتاب Hearts in Atlantis محسوب می شوند. این فیلم که آنتونی هاپکینز در آن نقش آفرینی نموده است، درباره مردی است که پس از مرگ دوست صمیمی اش به یاد دوران جوانی خود می افتد و با مرد عجیبی به نام تاد با توانایی هایی خارق العاده آشنا می شود. ساخته این اثر نتوانست فروش خوبی را در سینماها تجربه کند و از نظر منتقدان نیز فیلمی متوسط تلقی شد.

No Smoking

اولین و تنها فیلمی که با اقتباس از رمان های کینگ در سینمای بالیوود ساخته شده، فیلم No Smoking است. اثری که با اقتباس از داستان Quitters, Inc از کتاب شیفت شب در سینماهای هند اکران شد. فیلم داستان یک فرد معتاد به سیگار روایت می نماید که توسط سازمانی عجیب و با روش هایی غیرمعمول برای درمان اعتیادش تشویق می شود. این فیلم با اینکه نمره نسبتا خوبی در سایت IMDb از سوی مردم (البته مردم هند) کسب نموده است، اما از نظر فروش با شکست بزرگی روبرو شد.

The Dead Zone

فیلم The Dead Zone یکی از اقتباس های خوب و خوش ساخت از نوشته های کینگ به شمار می رود که توسط دیوید کراننبرگ کارگردانی شده است. داستان فیلم در خصوص مردی است که پس از خارج شدن از کما، قدرتی فرابشری به دست می آورد و می تواند گذشته و آینده افراد را مشاهده کند. بازی چشم گیر بازیگران، در کنار کارگردانی قابل تحسین کراننبرگ باعث شد تا این فیلم نظر منتقدان را به خود جلب کند.

The Mist

فیلم The Mist در خصوص شهر کوچکی است که پس از وقوع یک طوفان، مه غلیظی آن را احاطه می نماید و شرایط برای مردمی که در یک فروشگاه زندانی شده اند، رفته رفته بدتر می شود. فیلم مه در سال 2007 و به کارگردانی فرانک دارابونت ساخته شد. کارگردانی که یکی از بهترین اقتباس گران از رمان های استیون کینگ است. اگرچه این فیلم پیروزیت زیادی را در نزد منتقدین کسب نکرد، اما فروش نسبتا خوبی داشت و از نظر بینندگان عادی نیز فیلم خوبی قلمداد شد. فصل اول سریالی با همین نام نیز حدود چند ماه پیش از شبکه اسپایک پخش شد که بر اساس رمان کینگ ساخته شده است.

Cat

چشم گربه فیلمی آنتولوژی به کارگردانی لوئیس تیگ است که دو بخش آن برگرفته از داستان های کوتاه Quitters, Inc و The Ledge از کتاب نایت شیفت است. همچنین بخش سوم آن نیز به طور مستقل توسط استیون کینگ برای فیلم نامه نوشته شد. بر خلاف اکثر فیلم هایی که تاکنون نام برده ایم، Cats Eye توجه منتقدان را هم به خود جلب کرد و با کسب میانگین نمرات 70 در متاکریتیک، یکی از برترین فیلم های اقتباسی از رمان های کینگ به شمار می رود.

It

جدیدترین اقتباس سینمایی از داستان های کینگ تا به این لحظه که یکی از خوب های این فهرست نیز به شمار می رود، فیلم It است. داستان فیلم در خصوص گروهی از نوجوانان یک شهر است که پس از رویارویی با موجودی عجیب، ترس های خود را بروز می دهند. It از نظر منتقدین فیلم خوبی به شمار می رود و اکثریت آن ها بر این موضوع تاکید داشته اند که با اثر واقعا ترسناکی روبرو هستیم. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام اقتباس شده است. کتابی که در سال 1987 توانست جایزه بهترین رمان را در مراسم British Fantasy Award به دست آورد.

Carrie 1976

پیش از این نیز با این نام در فهرست روبرو شده اید، اما این فیلم اولین اقتباس از کتاب Carrie است که در سال 1976 اکران شد. فیلم Carrie تا به این لحظه بهترین اثر اقتباسی از رمان های استیون کینگ از نظر منتقدین بوده و میانگین نمرات 85 را در سایت متاکریتیک کسب نموده است. سیسی اسپیسک و پایپر لوری به خاطر بازی در این فیلم به ترتیب نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول و نقش مکمل زن شدند. ساخته برایان دی پالما به قدری توجه منتقدان را به خود جلب کرد که پس از فیلم آرواره ها از Carrie به عنوان بهترین و به یادماندنی ترین اثر ژانر وحشت نام برده می شد. فیلم کری دومین حضور جان تراولتا در یک فیلم سینمایی بود و می توان گفت که به خوبی او را به دنیای سینمای هالیوود معرفی کرد. این فیلم از نظر فروش هم آمار نسبتا خوبی بر جای گذاشت و با اینکه بودجه ای 1.8 میلیون دلاری در اختیار داشت، توانست فروشی نزدیک به 34 میلیون دلار را در گیشه ها تجربه کند.

Dolores Claiborne

داستان فیلم Dolores Claiborne در خصوص گزارشگری است که به یک شهر کوچک سفر می نماید. جایی که مادرش متهم به قتل شده است و در مصاحبه با دخترش در خصوص گذشته و رازهای خود صحبت می نماید. این فیلم با اقتباس از کتابی به همین نام و با کارگردانی تیلور هکفورد، سازنده اثر معروف The Devils Advocate، ساخته شد و جنیفر جیسون لی و کتی بیتس بازیگران اصلی این تریلر روانشناسانه بودند. فیلم نقدهای خوبی از سوی منتقدین دریافت کرد و اکثر آن ها به نقش آفرینی دیدنی بیتس و جیسون لی تاکید داشتند. این فیلم با کسب میانگین 7.4 در سایت IMDb جزو آثار محبوب مردم نیز به شمار می رود.

Misery

دومین فیلم ترسناکی که باز هم با حضور درخشان کتی بیتس توانست پیروز ظاهر شود، Misery است. نقش آفرینی بیتس در این فیلم به قدری فوق العاده بود که جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را برایش به ارمغان آورد. جدا از این، فیلم Misery یکی از اقتباس های موردعلاقه منتقدان از داستان های کینگ هم هست که آن را به اثری به یاد ماندنی تبدیل می نماید. فیلم در خصوص نویسنده ای است که پس از وقوع حوادثی وارد کلبه زنی می شود که اتفاقا از هواداران پروپاقرص کتاب هایش است، اما با شکنجه های روحی و روانی میخواهد تا نویسنده انتها بندی داستانش را به هر قیمتی که شده تغییر دهد. کسب میانگین نمرات 75 در سایت متاکریتیک نشان می دهد که با فیلم منسجم و شوکه نماینده ای روبرو هستیم. ساخته راب رینر از لحاظ فروش نیز عملکرد قابل قبولی داشت و توانست نزدیک به سه برابر بودجه اش بفروشد. جالب است بدانید کتاب Misery هم همانند فیلمش پیروزیت آمیز بود و توانست در سال 1988 نامزد دریافت جایزه بهترین رمان فانتزی دنیا شود.

Stand by Me

باز هم راب رینر و باز هم یک اثر اقتباسی تماشایی از کتاب های استیون کینگ. فیلم کنار من بمان برخلاف اکثر آثار حاضر در این فهرست، فیلم چندان ترسناکی نیست اما بسیار دیدنی است. Stand by Me داستان چهار نوجوان را روایت می نماید که برای پیدا کردن جسد یک بچه راهی سفر می شوند. تقریبا همه منتقدین فیلم هم نظر هستند که نقش آفرینی بازیگران کم سن و سال Stand by Me فوق العاده و کم نظیر است. این فیلم بر اساس داستانی به نام The Body از کتاب Different Seasons ساخته شده است. کنار من بمان با بودجه کوچک 8 میلیون دلاری اش توانست فروشی 52 میلیون دلاری را در سینماها تجربه کند و از حیث مالی نیز عملکرد خوبی داشت.

The Shining

درخشش تنها فیلم استنلی کوبریک در ژانر وحشت است که باعث می شود پس از دیدن آن تاسف بخوریم که چرا فقط یک فیلم از این کارگردان در این ژانر ساخته شده است. The Shining علاوه بر اینکه یکی از بهترین اقتباس های سینمایی از کتاب استیون کینگ است، یکی از مهم ترین آثار ژانر وحشت نیز محسوب می شود. فیلمی که با دقت و وسواس بسیار خاصی از سوی کوبریک ساخته شد و بازی جک نیکلسون در این اثر تصویر او را نیز برای ما جاودانه کرد. با وجود استقبالی که اهالی سینما و مردم از این فیلم کردند، استیون کینگ معتقد بود که فیلم چندان به داستان او وفادار نبوده است و از این موضوع راضی نیست. کتاب The Shining سومین رمان کینگ بود که به طور رسمی انتشار یافت و به یکی از پرفروش ترین رمان های او تبدیل شد و به نوعی نام کینگ را به مردم دنیا شناساند. جالب است بدانید که در دورانی که کینگ مشغول نوشتن این کتاب بود، به تازگی از بند اعتیاد شدید به الکل رها شده بود و به همین دلیل تجربه شخصی خودش تاثیر زیادی در کاراکتر جک تورنس داشت. ادامه این رمان در قالب کتابی با نام Doctor Sleep در سال 2013 منتشر شد. داستان فیلم The Shining در خصوص خانواده ای است که در فصل زمستان وظیفه نگهداری از یک هتل بزرگ در منطقه ای کوهستانی را که کسی به آنجا مراجعه نمی نماید، برعهده می گیرند اما پدر خانواده پس از مدتی رفتارهای عجیبی از خودش نشان می دهد.

Green Mile

جهت سبز فیلمی با کارگردانی فرانک دارابونت و بازی به یادماندنی تام هنکس است که در سال 1999 اکران شد و هنوز هم که هنوز است جزو آثار محبوب و دیدنی سینما محسوب می شود. داستان فیلم در خصوص مسئول اعدام یک زندان است که با یک سیاه پوست متهم به قتل دو دختر آشنا می شود، اما حقیقت آنطور نیست که به نظر می آید. رمان The Green Mile در سال 1996 و در قالب شش جلد منتشر شد که بسیار هم مورد توجه نهاده شد و توانست جایزه بهترین رمان را در همان سال در مراسم برام استوکر دریافت کند. فیلم The Green Mile نیز با اینکه پیروز به کسب جایزه ای در مراسم اسکار نشد، اما در چهار رشته مختلف از جمله بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نامزد دریافت جایزه شد. این فیلم از نظر مالی نیز یک پیروزیت کم نظیر در نوع خود محسوب می شود و با فروش تقریبا 300 میلیون دلاری اش در سینماها، عملکرد فوق العاده ای از خود بر جای گذاشت.

Shawshank Redemption

شاید اگر پیش از این نمی دانستید که رستگاری در شاوشنک اقتباسی از کتاب های استیون کینگ است، با وجود این همه آثار ضعیف در این فهرست، فکرش را هم نمی کردید که یکی بهترین آثار فرانک دارابونت هم بخشی از این لیست باشد. اگر می خواهید بدانید که چرا این فیلم بعد از این همه سال هنوز هم بالاترین امتیاز را در سایت IMDb دارد، شما را به یادداشتی با همین موضوع در زومجی ارجاع می دهم. فیلم The Shawshank Redemption با اقتباس از داستانی به نام ریتا هیورث و رستگاری در شاوشنک از کتاب Different Seasons ساخته شده است. این فیلم در حالی که نامزد دریافت 7 جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم شد، اما هیچکدام از آن ها را به دست نیاورد. این موضوع موید این است که فیلم از نظر منتقدان هم اثر قابل احترامی بوده است. اکران رستگاری در شاوشنک در سالی که آثاری چون Forrest Gump و Pulp Fiction روی پرده سینماها رفتند، باعث شد تا این فیلم در آمریکای شمالی فقط 16 میلیون دلار فروش داشته باشد، اما پس از آنکه در هفت رشته مختلف نامزد دریافت جایزه اسکار شد، اکرانش دوباره در فصل جوایز آغاز شد، اما این بار هم به زحمت فروشش را به رقم 28 میلیون دلار رساند که فاصله چندانی با بودجه فیلم نداشت. با این وجود، پس از عرضه رستگاری در شاوشنک به صورت دی وی دی بود که استقبال از آن بیشتر شد و به نوعی توانست به عنوان یک فیلم قابل احترام خودی نشان دهد.

حال نوبت شماست که بگویید کدامیک از اقتباس های سینمایی از استیون کینگ بیشتر به دلتان نشسته است.

منبع: انتخاب
انتشار: 26 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 592

به "همه فیلم هایی که از روی دست استیون کینگ ساخته شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "همه فیلم هایی که از روی دست استیون کینگ ساخته شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه فیلم هایی که از روی دست استیون کینگ ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید