چرا سرمایه گذاران گردشگری عقب نشسته اند؟

به گزارش مجله پارمیسفان، معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، میزان مشوق های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در بخش سرمایه گذاری را کافی ندانست و برای تدوین بسته مشوق های سرمایه گذاری خارجی با همکاری بخش خصوصی اعلام آمادگی کرد.

چرا سرمایه گذاران گردشگری عقب نشسته اند؟

به گزارش مجله پارمیسفان، سی و پنجمین جلسه کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران با محوریت سرمایه گذاری در گردشگری با حضور اعضای کمیسیون، معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و همچنین فعالان این عرصه برگزار گردید که نبود برنامه راهبردی منطقه ای، ارائه نشدن ضمانت کافی به سرمایه گذاران، فعال نبودن شبکه اختصاصی حوزه گردشگری، وجود قوانین مخل کسب و کار، نبود سرمایه گذاری در استان های کمتر توسعه یافته، بی توجه به صنعت گردشگری سلامت، نبود تعاملات بین بخشی به عنوان دغدغه های سرمایه گذاران در گردشگری مطرح شد.

نقشه راه تامین منابع خارجی درحال تدوین است

جمال حسینی ـ معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران ـ در این نشست با اشاره به این که نقشه راه در حوزه سرمایه گذاری خارجی مبتنی بر برنامه ششم توسعه است، یادآور شد: سال گذشته در این بخش 30 میلیارد دلار قرارداد فاینانس پیش بینی شد.

او با تاکید بر این که بدون همراهی بخش خصوصی حوزه تامین مالی فاینانس به نتیجه نمی رسد، اظهار کرد: باید 15 میلیارد دلار جذب سرمایه گذاری با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور صورت بگیرد که دارای اهمیت ویژه ای است.

وی با بیان این که شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در دستورکار مسؤولان واقع شده است، اضافه نمود: بر این اساس کوشش گردیده با بهره گیری از پنجره واحد سرمایه گذاری این زمینه تسهیل گردد، این مؤلفه امکان ارائه درخواست سرمایه گذاران از تمام دنیا را فراهم نموده است.

حسینی با بیان این که یکی از راه های جذب سرمایه گذاری خارجی پیش بینی مشوق ها در زمینه های مختلف است، ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی مشوق هایی را در نظر گرفته اما کافی نیست بنابراین سازمان سرمایه گذاری ایران آمادگی دارد با همکاری بخش خصوصی بسته مشوق های سرمایه گذاری خارجی را تدوین کند.

معاون سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با اشاره به این که سایت فرصت های سرمایه گذاری راه اندازی گردیده است، اضافه نمود: بر این اساس بیش از 20 فرصت سرمایه گذاری معین و اطلاعات تکمیلی آن نیز در این سایت قرار داده گردیده است.

وی با بیان این که نباید از موضوع مهم اصلاح قوانین و مقررات دست و پاگیر غافل شویم، اظهار کرد: بخش خصوصی می تواند مقرراتی که در کسب و کار مخل هستند را شناسایی و به سازمان متبوع ارائه کند.

حسینی با بیان این که هم اکنون در حال تدوین نقشه راه تامین منابع خارجی در استان ها هستیم، گفت: در این راستا کمیسیون گردشگری اتاق ایران نیز می تواند نظرات تخصصی خودش را ارائه کند.

وی با اشاره به این که متاسفانه گاهی صدور مجوز توسط دستگاه های مربوطه در حوزه گردشگری با تاخیر انجام میگردد، اضافه نمود: این درحالی است که تمام مجوزها در سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران از زمان ارائه درخواست، در مدت 2 تا 3 هفته صادر می گردد.

چرا سرمایه گذاری گردشگری اندک است

احمد اصغری ـ رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران ـ با بیان این که سرمایه گذاری در گردشگری دارای دو بعد داخلی و خارجی است، گفت: اصولاً سرمایه گذاری در حوزه گردشگری به لحاظ ماهیت فرابخشی خود تا حدی با سرمایه گذاری در سایر صنایع متفاوت است.

وی اضافه نمود: متاثر شدن بخش تقاضای گردشگری از عوامل غیراقتصادی نظیر بی ثباتی سیاسی، تروریسم، گسترش بیماری های خاص، پیشرفت فناوری، چالش های مربوط به امنیت، ذخیره نکردن کالا و خدمات گردشگری، فصلی بودن گردشگری و چتری بودن این صنعت به معنی نقصان در ارائه یک خدمت، بر عملکرد و ارائه سایر خدمات سایه می اندازد.

اصغری ادامه داد: تاثیر شدید سیستم حمل و نقل بر گردشگری، بلندمدت بودن زمان بازگشت سرمایه و افزایش شرکت های بزرگ چند ملیتی از جمله ویژگی های عمده و مهمی است که سرمایه گذاری در گردشگری را متمایز نموده است.

او با اعتقاد بر این که ورود سرمایه های خارجی به همراه تجربیات مدیریتی آن ها می تواند علاوه بر ارتقای بهره وری در آموزش و انتقال دانش نیز مؤثر باشد، گفت: ارتقاء اندک در بهره وری کشوری مانند ایران که از این مشکل رنج می برد، می تواند به انباشت سرمایه های قابل توجهی منجر گردد.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران اظهار کرد: شاخص های کلان اقتصادی که توسط موسسات اعتبارسنجی بین المللی در مورد تمام کشورهای جهان معین و اعلام می گردد، متاسفانه رتبه های متغیرهای کلان اقتصاد ایران را در ردیف هایی نشان می دهد که مشوق سرمایه گذاران خارجی پیرامون سرمایه گذاری در کشور ایران نیست.

وی اضافه نمود: با وجود اجرایی شدن برجام نیز بسیاری از بانک های معتبر خارجی از بیم جریمه شدن توسط آمریکا، ارتباط پولی و بانکی خود را با ایران شروع ننموده اند که همین امر به خودی خود موجب بروز مسائل اقتصادی، سیاسی و مالی بسیاری می گردد و علامتی منفی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

اصغری با اشاره به چالش های سرمایه گذاری گردشگری، گفت: بازگشت سرمایه کمتر سرمایه گذاری های گردشگری در قیاس با بخش هایی مانند مسکن، نبود اطلاعات پیرامون شرایط ریسک بازگشت سرمایه این صنعت، نبود آگاهی از فرصت های موجود در بخشی از سرمایه گذاران بالقوه، سختگیری های موجود در تصویب طرح های سرمایه گذاری در سطح کلان، نبود یک برنامه ریزی منسجم و تعریف گردیده برای راهنمایی سرمایه های گردشگری و همچنین فصلی بودن گردشگری و ایجاد وقفه زمانی زیاد تا دستیابی به یک بازگشت سرمایه رضایت بخش از جمله عواملی است که سرمایه گذاری گردشگری را عقب نگه داشته است.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با تاکید بر این که باید مشوق های سرمایه گذاری گردشگری درنظر گرفته گردد، گفت: یکی از مهم ترین مشوق های سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران، معافیت مالیاتی است.

وی افزود: براساس تبصره 3 ماده 132 قانون مالیات های مستقیم، تمام تاسیسات گردشگری دارای پروانه بهره برداری هر سال از پرداخت 50 درصد از مالیات مشمول معافیت است. همچنین هتل هایی که هم اکنون ساخته می شوند از 5 تا 13 سال معافیت دائم خواهند داشت که البته این سقف زمانی بستگی به مناطقی دارد که این هتل ها در آنجا ساخته می شوند.

اصغری اعلام کرد: انتظار می رود در راستای توسعه و رونق صنعت گردشگری، مراکز خدماتی، رفاهی، فرهنگی هنری، ورزشی، واحدهای اقامتی، پذیرایی، خرید، فراوری و عرضه صنایع دستی، تفریحی، پارک ها و سایر خدمات گردشگری از مشوق های ویژه تعریف گردیده مخصوص خود بهره مند شوند تا انگیزه لازم برای فعالان صنعت گردشگری ایجاد گردد. در ادامه رائیجی ـ نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران ـ با اعتقاد بر این که زیرساخت های گردشگری متناسب با ظرفیت کشورمان نیست، تاکید نمود: سازمان های مسؤول باید آسیب شناسی دقیقی در این حوزه انجام دهند.

وی گفت: تا زمانی که در جذب سرمایه گذار داخلی ناموفق هستیم در جذب سرمایه گذاری خارجی نیز موفق نخواهیم شد.

سیاوشی ـ عضو کمیسیون گردشگری اتاق ایران ـ نیز با تاکید بر این که تقویت پنجره واحد باید در دستور کار مسؤولان قرار بگیرد، گفت: در این میان پیش بینی بسته مشوق برای سرمایه گذاری امری لازم است.

براتی ـ مدیر یکی از هتل های پنج ستاره ـ نیز با انتقاد از این که برخی از مسؤولان در سال های گذشته نسبت به توسعه صنعت گردشگری دیدگاه مناسبی نداشتند از این رو شاهد عقب ماندگی و ضعف در این عرصه هستیم، اظهار کرد: سازمان ها و نهادهای مرتبط با صنعت گردشگری خصوصا صنعت هتلداری باید زمینه ساز توسعه این عرصه باشند و مشکلات سرمایه گذاران را رفع نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1397 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 16

به "چرا سرمایه گذاران گردشگری عقب نشسته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سرمایه گذاران گردشگری عقب نشسته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید