پیش بینی بانک آمریکایی: هوش مصنوعی روی 300 میلیون شغل اثر می گذارد

به گزارش مجله پارمیسفان، گلدمن ساکس، شرکت سرمایه گذاری آمریکایی، در یادداشتی تحلیلی از احتمال اثرگذاری هوش مصنوعی بر 300 میلیون شغل خبر داده است.

پیش بینی بانک آمریکایی: هوش مصنوعی روی 300 میلیون شغل اثر می گذارد

گلدمن ساکس، شرکت سرمایه گذاری آمریکایی، در یادداشتی تحلیلی از احتمال اثرگذاری هوش مصنوعی بر 300 میلیون شغل خبر داده است. مدیران گلدمن ساکس در یادداشتی خطاب به سرمایه گذاران نوشته اند اگر وعده های مربوط به هوش مصنوعی مولد رنگ حقیقت به خود بگیرند، اختلال قابل توجه در بازار نیروی کار رخ خواهد داد. به گفته گلدمن ساکس، دو سوم از شغل های آمریکا در معرض تأثیرپذیری از سیستم های اتوماتیک مبتنی بر هوش مصنوعی هستند و وظایف کاری بالغ بر 50 درصد از این شغل ها را می توان با هوش مصنوعی جایگزین کرد.

گلدمن ساکس، شرکت سرمایه گذاری آمریکایی، در یادداشتی تحلیلی از احتمال اثرگذاری هوش مصنوعی بر 300 میلیون شغل خبر داده است.

پیشرفت های اخیر در حوزه هوش مصنوعی باعث شده مردم نگران امنیت شغلی خود شوند و آن طور که به نظر می رسد، این نگرانی کاملا درست است. گلدمن ساکس، شرکت سرمایه گذاری بزرگ آمریکایی، در گزارشی تازه گفته است که فناوری هوش مصنوعی مولد بالغ بر 300 میلیون شغل را تحت تأثیر قرار می دهد.

مدیران گلدمن ساکس در یادداشتی خطاب به سرمایه گذاران نوشته اند اگر وعده های مربوط به هوش مصنوعی مولد رنگ حقیقت به خود بگیرند، اختلال قابل توجه در بازار نیروی کار رخ خواهد داد. به گفته گلدمن ساکس، دو سوم از شغل های آمریکا در معرض تأثیرپذیری از سیستم های اتوماتیک مبتنی بر هوش مصنوعی هستند و وظایف کاری بالغ بر 50 درصد از این شغل ها را می توان با هوش مصنوعی جایگزین کرد.

تحلیلگران معتقدند با وجود آثار گسترده هوش مصنوعی بر بازار نیروی کار، بیشتر شغل ها و صنایع تا حدی در معرض اتوماسیون قرار می گیرند، به همین علت پیش بینی می گردد که هوش مصنوعی به جای جایگزینی، مکمل آن ها گردد.

ممکن است در نهایت هفت درصد از شغل های آمریکا به طور کامل با هوش مصنوعی جایگزین شوند، 63 درصد از هوش مصنوعی به عنوان مکمل بهره بگیرند و 30 درصد از هوش مصنوعی متأثر نشوند.

گلدمن ساکس می گوید هوش مصنوعی مولد که توانایی فراوری انواع محتوا را دارد، نمایانگر پیشرفتی بزرگ با آثار احتمالا بزرگ بر اقتصاد کلان است. استفاده گسترده از هوش مصنوعی ممکن است ارزش نهایی کالاها و خدمات سراسر جهان را در 10 سال آینده به اندازه هفت درصد افزایش دهد.

فناوری هوش مصنوعی مولد از زمان انتشار عمومی ChatGPT در اواخر سال گذشته میلادی، به شدت در معرض توجه قرار گرفته است. ChatGPT چت باتی قدرتمند است که می تواند متن و شعر و کد بنویسد. مایکروسافت از فناوری استفاده شده در ChatGPT برای تقویت بعضی از سرویس هایش نظیر موتور جست وجوی بینگ استفاده نموده است.

رشد انفجاری ChatGPT باعث شده است شماری از بزرگ ترین شرکت های حوزه فناوری سرمایه گذاری سنگینی در این حوزه انجام دهند. مایکروسافت 10 میلیارد دلار در شرکت خالق ChatGPT سرمایه گذاری کرد و گوگل پروژه های هوش مصنوعی را در بالاترین اولویت قرار داد.

گلدمن ساکس در یادداشت تازهش به مطالعه ای اشاره نمود که نشان می دهد 60 درصد از شغل های امروز در سال 1940 وجود نداشتند. این شرکت می گوید یک چهارم از تمامی وظایف کاری صورت گرفته در ایالات متحده و اروپا ممکن است به دست هوش مصنوعی بیفتد.

در آمریکا، مشاغل اداری و حقوقی و معماری و مهندسی در بیشترین خطر اتوماسیون هستند. شغل هایی که کمتر در معرض هوش مصنوعی قرار می گیرند شامل مواردی مثل نظافت، نصب و تعمیر محصولات و کارهای ساختمانی است.

منبع: زومیت

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 فروردین 1402 بروزرسانی: 10 فروردین 1402 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2252

به "پیش بینی بانک آمریکایی: هوش مصنوعی روی 300 میلیون شغل اثر می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بانک آمریکایی: هوش مصنوعی روی 300 میلیون شغل اثر می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید