مقارنه دو سیاره که هر 800 سال یکبار رخ می دهد

به گزارش مجله پارمیسفان، سیاره های مشتری و زحل در پدیده ای که آخرین بار در حدود 800 سال قبل رخ داده است، از دید ناظران زمینی در فاصله بسیار نزدیک به یکدیگر قرار خواهند گرفت و در واقع یک مقارنه سیاره ای شکل خواهد گرفت.

مقارنه دو سیاره که هر 800 سال یکبار رخ می دهد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ایسنا، پاتریک هارتیگان ستاره شناس دانشگاه رایس می گوید: هم ترازی بین این دو سیاره نسبتاً نادر است و تقریبا هر 20 سال یک بار اتفاق می افتد، اما این مقارنه به دلیل بسیار نزدیک بودن این سیارات به یکدیگر، بسیار نادر است، چرا که این پدیده بار قبل در تاریخ 4 مارس سال 1226 میلادی رخ داده است.

مشتری و زحل از آغاز تابستان در آسمان زمین آغاز به نزدیک شدن به یکدیگر کرده اند و بین 16 تا 25 دسامبر(26 آذر تا 5 دی) فاصله آنها به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل در آسمان شب زمین دیده خواهد شد. البته نه اینکه این دو سیاره واقعا به این میزان به هم نزدیک شوند، بلکه از دید ما ناظران زمینی اینگونه به نظر می رسند.

اگرچه بهترین شرایط رصد این پدیده در نزدیکی خط استوا است، اما این رویداد در صورت صاف بودن هوا در هر کجای کره زمین قابل مشاهده خواهد بود.

در شامگاه 21 دسامبر نزدیکترین فاصله میان زحل و مشتری رقم خواهد خورد و آنها مانند یک جفت به نظر می رسند که فقط یک پنجم قطر ماه کامل از هم فاصله دارند.

مقارنه بعدی مشتری و زحل در آسمان شب تاریخ 15 مارس 2080 خواهد بود و پس از آن، این مقارنه تا حدود سال 2400 رخ نخواهد داد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1425

به "مقارنه دو سیاره که هر 800 سال یکبار رخ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقارنه دو سیاره که هر 800 سال یکبار رخ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید