ماجرای آشی برات بپزم که یه وجب روغن روش باشه چه بود؟

به گزارش مجله پارمیسفان، در میان ساختمان های کوچک و بزرگ بیمارستان شهید لوسانی یا سرخه حصار عمارتی قرار گرفته است که سرآغاز ضرب المثل هایی مثل آشی برات بپزم که یه وجب روغن روش باشه است. از این عمارت به عنوان قصر یاقوت نام برده می گردد که به دستور در دوره ناصرالدین شاه ساخته شد اما ماجرای ضرب المثل چه بوده است؟

ماجرای آشی برات بپزم که یه وجب روغن روش باشه چه بود؟

خبرنگاران - مریم باقرپور: قدمت عمارت قصر یاقوت به دوران پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار و سال 1262 خورشیدی می رسد تاجایی که در تاریخچه اش آمده: این قصر در سی و نهمین سال پادشاهی ناصرالدین شاه ساخته شد. آن موقع این قصر از کوشک بیرونی و حرم خانه کاخ سلطنتی قرار و حدود 200 اتاق داشت، علاوه بر تفرجگاه ناصرالدین شاه، محلی برای مراسم آشپزان دربار هم بود.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

قصر یاقوت علاوه بر معماری اش خواستگاه ضرب المثل آشی برات بپزم که یه وجب روش روغن باشه هم هست. چون به دستور ناصرالدین شاه سالی یکبار در این مکان آش نذری پخته می شد و خودش هم در مراسم پخت آش شرکت می کرد تا ثواب ببرد. در حیاط قصر اغلب رجال مملکت جمع می شدند و برای تهیه آش شله قلمکار هر یک کاری انجام می دادند. بعضی سبزی و بعضی نخود و لوبیا پاک می کردند. عده ای هم دیگ های بزرگ را روی اجاق می گذاشتند و خلاصه هرکسی برای تملق و تقرب پیش ناصرالدین شاه مشغول کاری بود. ناصرالدین شاه هم بالای ایوان می نشست و از آن بالا نظاره گر کارها بود. سرآشپزباشی ناصرالدین شاه مثل یک فرمانده نظامی امر و نهی می کرد. به دستور آشپزباشی در انتها کار به هر یک از رجال کاسه آشی داده می شد و او باید آن کاسه را از اشرفی پر می کرد،بنابراین افرادی که کاسه آش بزرگتری به آنها داده می شد و روی آش آنها روغن بیشتری می ریختند ضرر بیشتری می کردند و اشرفی های بیشتری باید می دادند.به همین علت اگر آشپزباشی در طول سال با یکی از اعیان و یا وزرا دعوایش می شد، به او می گفت: بسیار خوب! بهت حالی می کنم جهان دست کیه! آشی برات بپزم که یه وجب روغن روش باشه. این ساختمان اکنون به عنوان دفتر اداری و مدیریت بیمارستان استفاده می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 فروردین 1402 بروزرسانی: 20 فروردین 1402 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2256

به "ماجرای آشی برات بپزم که یه وجب روغن روش باشه چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای آشی برات بپزم که یه وجب روغن روش باشه چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید