صالحی: مسائل مالی دلیل عمده عدم دستیابی به اهداف تولید برق هسته ای بوده است

به گزارش مجله پارمیسفان، رئیس سازمان انرژی اتمی مسائل مالی را عمده ترین دلیل عدم دستیابی به اهداف تولید 20 هزار و 8 هزار مگاوات برق هسته ای در کشور دانست.

صالحی: مسائل مالی دلیل عمده عدم دستیابی به اهداف تولید برق هسته ای بوده است

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر صالحی در نشستی که بعدازظهر امروز (شنبه) از سوی نیکزاد نایب رئیس مجلس و در هیأت رئیسه مجلس برای بررسی موضوع تولید برق هسته ای برگزار شد، گفت: در ارتباط با تولید برق از توان هسته ای این موضوع به رژیم گذشته برمی شود. در سال 53 سازمان برنامه و بودجه رژیم گذشته پروژه ای را به شرکت SRI در آمریکا می دهد که چشم انداز 20 ساله کشور را تدوین کند. در این چشم انداز 20 جلدی که به پیشنهاد SRI تهیه شده بود در سبد انرژی ایران 20 هزار مگاوات برق هسته ای طی 20 سال یعنی تا سال 74 پیش بینی شده بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بوشهر 1000 مگاوات برق هسته ای تولید می کند و پیشنهادی که در سال 54 داده شده بود به این معنا بود که تا سال 74 باید معادل 20 نیروگاه بوشهر برق هسته ای تولید می شد اما اکنون ما در سال 1400 هستیم و 1000 مگاوات برق هسته ای داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: دو علت عمده SRI برای پیش بینی این اندازه تولید برق هسته ای هم این بود که هر 1000 مگاوات رآکتور هسته ای معادل 11 تا 12 میلیون بشکه نفت صرفه جویی دارد و هر کدام از نیروگاه ها مانع انتشار گاز آلاینده معادل هفت میلیون تن می شوند. در واقع گفتند در 20 سال 20 هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشید 140 میلیون تن گاز آلاینده به هوا نمی رود و معادل 700، 800 بشکه در روز هم صرفه جویی می شود.

صالحی یادآور شد: بعد از انقلاب این پروژه به علت انقلاب و جنگ متوقف شد. آلمان ها در سال 54 یا 55 دو نیروگاه بوشهر را شروع کرده بودند و فرانسوی ها هم قرار بود در خوزستان دو نیروگاه راه اندازی کنند. در آستانه انقلاب نیروگاه های بوشهر مجموعا 65 درصد جلو رفته بود که این مصادف با انقلاب شد و ما به آن ها گفتیم از ایران بروند. بعد از جنگ تحمیلی در زمان آقای هاشمی وضع شوروی بهم ریخته بود و هیچ کشور غربی هم آمادگی خود را برای ادامه نیروگاه بوشهر اعلام نکرده بود. لذا فرصت خوبی برای ادامه تکمیل بوشهر با روس ها پیش آمد چرا که صنعت هسته ای آن ها هم داشت ورشکست می شد و در نتیجه ما الان نیروگاه بوشهر را داریم. البته از زمان قرارداد با روس ها تا تکمیل کار، بیست و چند سال به طول انجامید چرا که باید سیستم غربی با سیستم شرقی پیوند داده می شد و این کار مسئله ای بود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود یادآور شد: در حال حاضر نیروگاه بوشهر سرپاست و از سال 92 که فعالیت اش را شروع کرده 1000 مگاوات در سال برق تولید می کند. البته بعد از انقلاب که نیروگاه بوشهر 1 در حال ساخت بود این موضوع بحث شده بود که ما چقدر باید برق هسته ای داشته باشیم. وزارت نیرو، دانشگاه شریف و چند مرجع علمی بررسی هایی داشتند و نهایتا شورای عالی انرژی تشکیل شد و تولید هفت تا 10 هزار مگاوات برق هسته ای مورد بحث قرار گرفت ولی دیگر هیچ کدام موضوع تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ای را مطرح نکردند. طبق همین مطالعات ما باید هفت تا هشت هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشیم.

صالحی با بیان اینکه ایجاد نیروگاه هسته ای گران ولی ادامه کار آن ارزان است، گفت: طول عمر مفید نیروگاه هسته ای 60 تا 70 سال است. همچنین 30 تا 40 میلیون دلار میانه سوخت نیروگاه هسته ای برای 1000 مگاوات است در حالی که یک نیروگاه فسیلی 1000 مگاواتی 11 تا 12 میلیون بشکه نیاز دارد که حدود 770 میلیون دلار در سال می شود لذا وجود نیروگاه هسته ای و تولید برق هسته ای به معنی صرفه جویی است و نیروگاه هسته ای بازگشت سرمایه اش به سرعت اتفاق می افتد اما ادامه فعالیت نیروگاه هسته ای و فسیلی چندان غیر از سوخت اش تفاوتی با هم ندارد. در مقابل سرمایه گذاری اولیه نیروگاه فسیلی خیلی کم است ولی هزینه سالانه اش زیاد است.

وی ادامه داد: علت اینکه ما نتوانستیم تا امروز به 20 هزار مگاوات و حتی 8 هزار مگاوات برق هسته ای برسیم بخش عمده مربوط به مسائل مالی است. همچنین از سویی این موضوع همواره مورد تأکید رهبری قرار داشته و ایشان صنعت هسته ای را تضمین کننده برق مطمئن نسل های آینده و مایه اقتدار جمهوری اسلامی نام کردند و بارها تأکید داشتند که 20 و حتی 30 هزار مگاوات برق هسته ای را دنبال کنید. مجلس هم توصیه دارد که سازمان انرژی اتمی آمادگی لازم را برای چرخه سوخت 20 هزار مگاوات فراهم کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ما قرار شد دو نیروگاه دیگر با روس ها داشته باشیم که چهار سال است عملیاتش شروع شده است. در حال حاضر 500 میلیون یورو به روس ها بدهکاریم و برای همین نیروگاه بوشهر 1 که در حال تولید برق است هنوز پول سوخت را به روس ها نداده ایم. شرایط مالی کشور شرایط خاصی است اما با همه این اوصاف من می گویم راهکارهایی وجود دارد که سازمان انرژی اتمی بتواند 8 هزار مگاوات برق هسته ای را محقق کند.

به گزارش خبرنگاران، پیش از اظهارات علی اکبر صالحی، بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس هدف از برگزاری این جلسه را هم اندیشی برای کمک به افزایش تولید برق هسته ای کشور نام و خاطر نشان کرد: ما در حال حاضر1000 مگاوات تولید برق هسته ای داریم که فاز 2 و 3 آن هم در حال احداث است اما می خواهیم در این جلسه راهکاری برای افزایش اندازه تولید برق هسته ای بیاندیشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1764

به "صالحی: مسائل مالی دلیل عمده عدم دستیابی به اهداف تولید برق هسته ای بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: مسائل مالی دلیل عمده عدم دستیابی به اهداف تولید برق هسته ای بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید