ردّپای عمو سام در حیاط خلوت روسیه؛ مین گذاری پشت دیوارهای آسیای مرکزی

به گزارش مجله پارمیسفان، جنگ های اطلاعاتی و روانی، فعالیت هکرها و نیز شبکه های اجتماعی بر کوشش آمریکا برای تشدید تنش های اجتماعی در قرقیزستان تاکید می نماید.

ردّپای عمو سام در حیاط خلوت روسیه؛ مین گذاری پشت دیوارهای آسیای مرکزی

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور ارزان بالی همراه شوید و شگفتی های جزیره آتشفشانی بالی را از نزدیک شاهد باشد.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در بیشکک، اواخر ماه نوامبر سال 2019 یکی از مراکز تحلیلی آمریکایی نتایج نظرسنجی عمومی در ارتباط با حمایت شهفرایندان این کشور از دخالت واشنگتن در امور داخلی دیگر دولت ها را منتشر کرد.

90 درصد پاسخگویان به این سؤال که آیا آمریکا حق دخالت در امور داخلی دیگر کشورها با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله نظامی را دارد؟ جواب مثبت دادند.

یعنی بخش اعظم مردم این کشور از اقدامات نظامیان آمریکا در سراسر دنیا حمایت می نمایند که این موضوع برای آسیای مرکزی نیز مهم می باشد.

در دسامبر سال 2017 سنای آمریکا سند مربوط به امنیت ملی را تصویب کرد که در آن روسیه، چین و ایران به عنوان عاملان بی ثباتی در دنیا معرفی شدند و نهادهای آمریکایی می توانند با آنها با استفاده از تمام ابزارهای مورد احتیاج مبارزه نمایند.

کشورها آسیای مرکزی مرزهای مشترک با روسیه، چین و ایران دارند بنابراین آمریکا ایجاد بی ثباتی در این منطقه را به عنوان بهترین استراتژی برای مقابله با رقبای خود انتخاب کرد.

واشنگتن در امور داخلی ایران چه قبل از انقلاب اسلامی چه پس از آن دخالت نموده و در پی بی ثباتی و شورش های اجتماعی بوده است.

همچنین آمریکا نقش قابل توجه در سرنگونی دولت های قانونی در شمال آفریقا، آمریکای لاتین و فضای سازمان همسود داشت.

در حال حاضر تحولات مشابهی در قرقیزستان صورت می گیرد و مجموعه های آمریکایی برای دخالت در انتخابات پارلمانی سال 2020 کوشش می نمایند.

دخالت به وسیله فعالیت هکرها، شبکه های اجتماعی و گسترش اطلاعات غیرواقعی انجام می گردد. به تازگی کنگره آمریکا با تکیه بر اطلاعات غیرواقعی پیغام رسمی را منتشر کرد و در آن نسبت به آزادی رسانه ای در قرقیزستان ابراز نگرانی کرد.

اطلاعات درباره انتقال 700 میلیون دلار از قرقیزستان توسط آیرکین سایمایتی تاجر چینی که در ماه گذشته در ترکیه کشته شد از این دسته است.

با توجه به این اطلاعات به نتیجه ای می رسیم که قتل سایمایتی تنها در چارچوب منافع خبرنگاران رادیو آزادی و حامیان آنان قرار داشت.

در اینجا باید اطلاعات ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه را یادآور شویم که وی از حضور مقامات سفارت آمریکا در تجمع های اپوزیسیونی روس و دیگر مراسم های مربوط به اعتراضات خبر داده و گفت: این فرایند غیر قابل قبول است و واشنگتن قصد تشدید اختلاف بین مردم روسیه و دولت را دارد.

فعالیت های مشابه در قرقیزستان نیز دیده می گردد و نتیجه آن سرنگونی دولت می باشد.

جنگ های اطلاعاتی اخیر همراه با اظهارات مقامات رسمی آمریکایی درباره آزادی رسانه ای در قرقیزستان هیچ ارتباطی با دموکراسی، توسعه کشور و مبارزه با فساد ندارد بلکه بخشی از کوشش واشنگتن برای دفاع از منافع خود است.

آمریکا دیگر احتیاج به سایمایتی نداشت بنابراین تصمیم قتل وی گرفته شد و این سرنوشت برای تمام همکاران واشنگتن قابل پیش بینی است.

مردم قرقیزستان برای نجات باید از وحدت اجتماعی حمایت نموده و به مبارزه واقعی با فساد اقتصادی بپردازند.

این در حالی است که اواخر ماه نوامبر امسال شعبه قرقیزی رادیو آزادی با همکاری دیگر سایت های خبری محلی مطلبی درباره فساد اقتصادی در گمرک قرقیزستان منتشر کرد و در آن فعالیت مقامات دولتی و تجار چینی در زمینه پولشویی را افشا کرد و این مطلب عامل اصلی تهییج شورش های اجتماعی شد.

پس از انتشار این مطلب 2 تجمع اعتراضی بزرگ در مقابل کاخ دولت برگزار گردید و حضار درخواست بازداشت مقامات فاسد را کردند.

سارانبای جین بیک اف رئیس جمهور قرقیزستان در قالب نشست مطبوعاتی با اشاره به این موضوع گفت: آنالیز ها شروع شده و در حال حاضر شواهد لازم و مدارک قابل توجهی برای بازداشت افراد ذکر شده در مطالب رادیو آزادی وجود ندارد.

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 710

به "ردّپای عمو سام در حیاط خلوت روسیه؛ مین گذاری پشت دیوارهای آسیای مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردّپای عمو سام در حیاط خلوت روسیه؛ مین گذاری پشت دیوارهای آسیای مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید