دانشمندان ایرانی به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافتند، هیچگونه آلودگی در سایت نطنز ایجاد نشده است

به گزارش مجله پارمیسفان، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: هیچگونه آلودگی در سایت نطنز ایجاد نشده و غنی سازی ادامه دارد.

دانشمندان ایرانی به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافتند، هیچگونه آلودگی در سایت نطنز ایجاد نشده است

جهت دریافت مشاوره خدمات سفارش طراحی سایت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا توسعه وبسایت های حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

به گزارش ، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فراوری محصول اورانیوم غنی شده 60 درصد، گفت: چهارشنبه دستور راه اندازی غنی سازی 60 درصدی را دادیم و پنجشنبه دیر وقت، یعنی چهل دقیقه بامداد آدینه محصول 60 درصد را گرفتیم.

صالحی اظهار کرد: کسانی که موضوع 60 درصد غنی سازی را در قانون وارد نموده بودند، گفتند با احتیاط در مذاکرات جلو برویم و واقعاً می خواستند با حسن نیت عمل گردد، اما با اتفاقاتی که افتاد، دستور دادند کار را سریع تر انجام دهیم.

وی ادامه داد: البته فراوری محصول فعلی حدود 9 گرم در ساعت است و راندمان چیدمان زنجیره ها آنالیز می گردد؛ اگرچه فراوری 60 درصدی ما کمتر می گردد و ممکن است به 5 یا 6 گرم برسد، ولی همزمان غنی سازی 20 درصد هم داریم و در حقیقت، همزمان غنای 20 درصد و 60 درصد انجام می گردد که در یک تا دو روز آینده بهینه سازی هم خواهد شد.

صالحی با اشاره به انتشار خبر غنی سازی 60 درصدی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما با آقای قالیباف درباره مسائل مرتبط همیشه در تماس هستیم و امروز هم نزدیک های سحر بود که به اطلاع ایشان این دستاورد را رساندم و ایشان هم آن را اعلام کردند. از ایشان و آقای ذوالنوری رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس هم به خاطر حمایت هایشان به ویژه حمایت های اقتصادی تشکر دارم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بعد از حادثه هفته گذشته در سایت نطنز هیچ آلودگی در این سایت ایجاد نشده است، اگر آلودگی بود بازرسانی که بازدید کردند آن را اعلام می کردند و باید بگویم که بعد از این حادثه، یک لحظه هم غنی سازی متوقف نشده است. تنها یک سالن غنی سازی که در آن سانتریفیوژ های IR-1 قرار داشتند از کار افتاده است و در سالن های متعدد دیگر غنی سازی با قوت ادامه دارد.

وی با بیان اینکه فعالیت سانتریفیوژ ها با برق اضطراری در جریان است اظهار کرد: برق اصلی ظرف یکی دو روز آینده وصل می گردد و الان هم داریم با برق اضطراری ماشین های از کار افتاده را جایگزین می کنیم.

صالحی درخصوص اخباری مبنی بر این که کار در نطنز متوقف شده است، اعلام کرد: الان باید همگان متوجه شده باشند که سایت نطنز هم چنان پا برجاست و با قوت دارد جلو می رود. به طور مثال در یک سالنی زنجیره 30 تایی IR5 با سوی 10 داریم، زنجیره 30 تایی IR6s داریم با سوی 6 و دو زنجیره IR6 و IR4 کامل داریم که 60 درصد را فراوری می نمایند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه غنی سازی اورانیوم 60 درصدی به چه منظور است؟ آیا برای سوخت راکتور تهران است؟ گفت: این اورانیوم 60 درصد برای ساختن هدف Target هایی است که این هدف ها را در راکتور تهران می گذاریم و از آن ها مولیبدن استخراج می کنیم. از این 60 درصد برای سوخت الان فراوری نمی کنیم. از سویی این بحث که در رسانه ها راه انداختند که ما نمی دانیم داریم چکار می کنیم یا داریم بلوف می زنیم، درست نیست. هدف ها کاربرد های متنوعی دارد و یکی از آن ها در فراوری رادیودارو ها استفاده می گردد. در فرایند فیژن مولی با 20 درصد داریم تست می کنیم، اما وقتی غنا را بالا ببریم راندمان و میزان مولیبدن بالا می رود و زمان فراوریش هم کوتاه تر می گردد و اساسا فرایند آسان تر می گردد، این فرصتی بود که قانون مجلس برای سازمان پیش آورد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1622

به "دانشمندان ایرانی به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافتند، هیچگونه آلودگی در سایت نطنز ایجاد نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان ایرانی به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یافتند، هیچگونه آلودگی در سایت نطنز ایجاد نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید