خوشبو کردن واژن با روش های ساده

به گزارش مجله پارمیسفان، آیا راهی برای خوشبو کردن واژن وجود دارد؟ باید گفت پاسخ مثبت است. در مقاله امروز گروه زناشویی خبرنگاران می توانید با چندین راه مختلف از قبیل: اقدامات نظافتی، تغییر رژیم غذایی و محصولات درمانی جهت خوشبو کردن واژن آشنا شده و راهکارهای پیشگیری از بوی بد واژن را نیز مطالعه فرمایید.

خوشبو کردن واژن با روش های ساده

خبرنگاران | سرویس زناشویی - واژن یک اکوسیستم طبیعی متعادل با ترکیبی مرطوب از انواعی باکتری ها است که برای سلامت آن اهمیت فراوانی دارد. این عضو از بدن به صورت طبیعی بو داشته و بوی آن تا فاصله تقریبا دوازده اینچی از بدنتان قابل استشمام است.

چه چیزی باعث بوی واژن می گردد؟

هنگامی که ما در خصوص بوی واژن صحبت می کنیم، در واقع باید روی لب های بیرونی واژن تمرکز کنیم. واژن در داخل، یک لوله طولانی است که دهانه رحم را به فضای بیرونی متصل می نماید. اما بو، طعم و مزه واژن همگی تحت تاثیر بافت های بیرونی واژن شامل: کلیتوریس، لب های واژن و ... هستند. بو دادن واژن کاملا طبیعی است، چرا که این ناحیه از بدن دارای ترکیبی از مایع واژن (ضروری برای نفوذ و ایجاد یک محیط سالم تناسلی)، باکتری های واژینال و هم چنین غدد ترشح کننده هورمونی به نام فرومون است که در ایجاد این بو موثر هستند و در واقع با ترشح این بو در جذب شریک جنسی به شما یاری می کنند. اما بوی ساطع شده از واژن باید نسبتا خنثی باشد (یعنی نه خیلی تند و نه خیلی زننده). پس به یاد داشته باشید خوشبو کردن واژن به معنای بهبود بوی طبیعی واژن است نه تغییر یا از بین بردن آن. بوی طبیعی واژن هر شخصی نسبت به شخص دیگر می تواند متفاوت باشد. اما اغلب افراد، بویی شبیه به شیر ترش شده و یا نمک را برای آن عنوان می کنند؛ بنابراین به یاد داشته باشید گزارش چنین بویی به معنای وجود مشکل سلامتی در ناحیه واژینال بدن شما نیست بلکه بوی طبیعی واژن به شمار می رود.

اقدامات بهداشتی جهت بهبود و خوشبو کردن واژن

 • لباس زیر و شلوار های ساخته شده با الیاف مصنوعی نپوشید. تا حد امکان از لباس زیر هایی با الیاف نخ و پنبه بهره ببرید، از پوشیدن لباس های زیر با جنس الیاف مصنوعی مانند نایلون و هم چنین شلوار های جین خودداری کنید. چرا که ممکن است زیباتر به نظر برسند، اما در افزایش میزان تعریق و به دنبال آن تغییر اسیدیته محیط واژن و رشد باکتری های اسیدی و در نتیجه افزایش بوی تند واژن موثر هستند.
 • همواره حین استفاده از دستمال کاغذی از حرکت جلو به عقب (از ناحیه واژینال به سمت مقعد) بهره ببرید و احتمال انتقال و پخش باکتری های ناحیه مقعدی به سمت نواحی تناسلی را بدین ترتیب کاهش دهید.
 • در زمان قاعدگی نوار بهداشتی و تامپون ها مورد استفاده را در فواصل چند ساعته تعویض کنید، حتی اگر فکر می کنید به این کار احتیاجی نیست. این کار به جلوگیری از رشد باکتری ها در ناحیه واژینال یاری شایانی می نماید.
 • سعی کنید برای خشک نگه داشتن محیط واژینال پس از دست شویی از دستمال مرطوب های مختص بچه ها بهره ببرید. این محصولات نسبت به دستمال توالت های معمول پاک کننده های مناسب تری هستند و هم چنین حساسیت های پوستی کمتری در مقایسه با دستمال توالت ایجاد می کنند.
 • از سرکه سیب بهره ببرید. این ماده برای متعادل سازی اسیدیته واژن بسیار مفید بوده و هم چنین یک ماده آنتی باکتریال قوی به شمار می رود. برای خوشبو کردن واژن می توانید از این ماده حین حمام دریافت بهره ببرید.
 • برای شست و شوی واژن از آب ولرم بهره ببرید و در صورت استفاده از صابون به یاد داشته باشید از صابون های معطر استفاده نکنید.
 • هر روز لباس زیرتان را عوض کنید.

تغییر رژیم غذایی جهت بهبود بوی واژن

 • ماست: ماست طبیعی غنی از لاکتوباسیلوس است و اگر روزانه خورده گردد اسیدیته واژن را متعادل نموده و به بهبود بوی واژن یاری می نماید. البته به یاد داشته باشید ماست باید بدون چربی و بدون قند اضافی باشد.
 • میوه ها و سبزیجات: کرفس، آناناس، آب زغال اخته، انگور قرمز، هندوانه، توت فرنگی را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.
 • غذا های شیرین: مصرف عسل و بادام به خوشبو کردن واژن یاری می کنند.
 • از خوردن بیش از اندازه مواد غذایی تند مانند مارچوبه و پیاز که ممکن است بوی تند ایجاد کنند بپرهیزید.

محصولات درمانی جهت بهبود بوی واژن

 • دئودورانت های واژنیال: این مواد معطرکننده برای اسپری کردن در نواحی واژینال ساخته شده اند. با این حال باید توجه گردد که استفاده از آن ها موردی بوده و برای استفاده دائمی و دراز مدت توصیه نمی شوند. زیرا این ترکیبات، اسیدیته معمول واژن را به هم زده و همچنین در بعضی موارد موجب خارش، تحریک و احساس سوزش در ناحیه استعمال می شوند. استفاده از این ترکیبات هم چنین در پوست های ملتهب و یا ترک خورده اکیدا توصیه نمی گردد، زیرا احتمال ابتلا به شرایط جدی از قبیل: تریکومواحتیاج و واژینوس باکتریایی را افزایش می دهد.
 • پروبیوتیک ها: پروبیوتیک ها محصولاتی هستند که برای متعادل سازی باکتری های سالم در بدن طراحی شده اند. پروبیوتیک ها از لاکتوباسیل های موجود در واژن حفاظت نموده و بدین ترتیب از رشد مخمر ها در ناحیه واژینال جلوگیری می کنند. این ترکیب می تواند به دو صورت خوراکی (قرص) و پماد های واژینال تهیه گردد. این ماده به خصوص زمانی که از درمان های آنتی بیوتیکی برای درمان بیماری ها استفاده می کنید توصیه می شوند، زیرا می توانند به رشد باکتری های از بین رفته مفید بدن یاری کنند.
 • شیاف های ویتامین C: این شیاف ها می توانند واژینوس باکتریایی یا عفونت های مخمری واژینال جلوگیری کنند. مطالعات نشان می دهد استفاده از این شیاف ها می تواند به میزان 86 درصد در بهبود بوی واژن موثر باشد. البته گفتنی است، مطالعات صورت گرفته حاکی از این است که رژیم های غذایی دارای ویتامین C به اندازه شیاف های حاوی این ویتامین کارآمد نیستند. شما می توانید جهت استفاده از این درمان دارویی با پزشکتان مشورت کنید.

راه های پیشگیری از بوی بد واژن

 • از بخور واژن پرهیز کنید! بخور واژینال ممکن است احساس خوبی داشته باشد، زیرا ناحیه واژینال پر از گیرنده های عصبی است و گرما می تواند جریان خون را در این مناطق افزایش داده و باعث تحریک گردد. با این حال بخور ممکن است باعث سوختگی در ناحیه واژینال شده و محیط واژن را برای دریافت عفونت های واژینال مستعدتر کند.
 • از روان کننده های بهداشتی بهره ببرید! حین رابطه جنسی برای افزایش رطوبت ناحیه واژینال تنها از روان کننده های بهداشتی و مجاز بهره ببرید.
 • از درمان های خانگی بپرهیزید! بعضی بانوان برای تغییر و خوشبو کردن واژن از موادی مانند شکر داخل واژن استفاده می کنند. استفاده از هر نوع ماده ای بدون تجویز پزشک به تغییر اسیدیته واژن و ایجاد عفونت می انجامد.
 • از دوش های واژینال بپرهیزید! به یاد داشته باشید در شست و شوی طبیعی با آب بعد از ادرار، ناحیه واژن به خوبی شسته می گردد؛ بنابراین از شست و شوی داخل واژن بپرهیزید؛ چون این کار باعث از بین رفتن باکتری های سالم واژینال شده و احتمال عفونت، خارش و تحریک را افزایش می دهد.

نتیجه پایانی

باید یادآور شد که بوی واژن در صورتی که نظافت شخصی را رعایت کنید چیزی طبیعی ایست و احتیاج به نگرانی ندارد. تنها در صورتی که موارد زیر را مشاهده کردید احتیاج هست که به سرعت به پزشک مراجعه فرمایید و آن را جدی بگیرید:

 • بوی ماهیانه تند: اگر به صورت دوره ای احساس کردید بوی واژن تغییر نموده است آن را جدی بگیرید، زیرا می تواند دلیلی بر وجود واژینوس باکتریایی باشد.
 • تغییر در رنگ ترشحات: تغییر رنگ به خاکستری و غلیظ شدن بیش از حد ترشحات واژینال می تواند نشانه ای از وجود عفونت های واژینال باشد. ترشح سبز و یا زرد رنگ نیز نشانی از تریکوموناس می باشد.
 • درد شکمی: درد در ناحیه لگن یا شکم همراه با تغییر بوی واژن می تواند نشانه ای از وجود عفونت های کلامیدیایی و گونوره باشد.
 • تاول های سفید و یا قرمز رنگ: این تاول ها می توانند نشانه تبخال تناسلی باشند.

منبع: momvelous.com

منبع: setare.com
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1462

به "خوشبو کردن واژن با روش های ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوشبو کردن واژن با روش های ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید