با چای سیاه و خواص آن بیشتر آشنا شوید

به گزارش مجله پارمیسفان، بعد از آب، چای سیاه یکی از نوشیدنی های پر مصرف در دنیا است. چای سیاه نسبت به چای های دیگر طعم قوی تری دارد و حاوی کافئین بیشتری است. اما کافئین چای سیاه در مقایسه با قهوه کمتر است. این نوشیدنی پرطرفدار خواص متعددی دارد. از جمله خواص چای سیاه می توان به آنتی اکسیدان ها و ترکیباتی اشاره نمود که می توانند به کاهش التهاب در بدن یاری نمایند.

با چای سیاه و خواص آن بیشتر آشنا شوید

مانند چای سبز، چای اولانگ و چای سفید، چای سیاه از برگ گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می گردد، بنابراین بسیاری از فواید آن با سایر انواع چای مشترک است. با این حال، خواص چای سیاه منحصر به فرد است و برای مقاصد درمانی خاصی از آن استفاده می گردد. فرآیندی به نام اکسیداسیون برگ های سبز رنگ چای را به رنگ قهوه ای تیره تبدیل می نماید. اکسیداسیون فرایندی است که طی آن برگ ها در معرض هوای مرطوب و غنی از اکسیژن قرار می گیرند. در این مقاله می خواهیم فواید چای سیاه را که از نظر علمی نیز تایید شده است، آنالیز کنیم.

خواص چای

  • خواص آنتی اکسیدانی

آنتی اکسیدان ها برای حفظ سلامت بدن بسیار مفید هستند. مصرف آن ها می تواند به از بین بردن رادیکال های آزاد و کاهش آسیب سلولی در بدن یاری کند. این موضوع می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن موثر باشد. پلی فنول ها نوعی آنتی اکسیدان هستند که در غذاها و نوشیدنی های خاصی از جمله چای سیاه یافت می شوند.

گروه های پلی فنول، از جمله کاتچین ها، تافلاوین ها و تاروبیوین ها، منابع اصلی آنتی اکسیدان های موجود در چای سیاه هستند که می توانند سلامت کلی بدن را بهبود بدهند. طی یک مطالعه روی موش ها معین شد که بعضی از آنتی اکسیدان های چای سیاه در کاهش قند خون و کلسترول نقش قابل توجهی ایفا می نمایند.

در حالی که بسیاری از مکمل ها حاوی آنتی اکسیدان هستند، برترین راه برای مصرف آن ها به وسیله غذا و نوشیدنی است. در حقیقت، بعضی تحقیقات نشان داده اند که مصرف آنتی اکسیدان به شکل مکمل ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند.

  • بهبود عملکرد قلب

چای سیاه حاوی گروه دیگری از آنتی اکسیدان ها به نام فلاونوئیدها است که به حفظ سلامت قلب یاری می نمایند. مصرف مداوم آن ها به طور منظم ممکن است به کاهش بسیاری از عوامل بیماری زا از جمله فشار خون بالا، افزایش کلسترول و سطح تری گلیسیرید و چاقی یاری کند. طی یک مطالعه معین شد که نوشیدن چای سیاه به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی اندازه تری گلیسیرید را به مقدار 36 درصد، سطح قند خون را 18 درصد و نسبت پلاسمای LDL/HDL را 17 درصد کاهش داده است.

مطالعه دیگری نشان داد افرادی که روزانه سه فنجان چای سیاه می نوشند، 11٪ خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش داده اند. نوشیدن روزانه چای سیاه روشی آسان برای ترکیب آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی شماست و به طور بالقوه خطر ابتلا به بعضی بیماری ها را کاهش می دهد.

  • پایین آوردن کلسترول بد (LDL)

بدن حاوی دو لیپوپروتئین است که کلسترول را به سراسر بدن منتقل می نمایند. یکی لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و دیگری لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) است. LDL لیپوپروتئین بد محسوب می گردد، زیرا کلسترول را به سلول های بدن منتقل می نماید. در همین حال، HDL به عنوان لیپوپروتئین خوب در نظر گرفته می گردد، زیرا کلسترول را از سلول های شما به کبد منتقل می نماید تا دفع شوند.

هنگامی که سطح LDL بدن بیش از حد باشد، می تواند در عروق رسوب مومی شکلی به نام پلاک ایجاد کند. این امر ممکن است منجر به مسائلی مانند نارسایی قلبی یا سکته مغزی گردد. خوشبختانه، بعضی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف چای ممکن است به کاهش کلسترول LDL یاری کند. به گفته کارشناسان، نوشیدن پنج وعده چای سیاه در روز باعث کاهش 11 درصد کلسترول LDL در افراد با سطح کلسترول نسبتا بالا می گردد.

  • بهبود سلامت روده

نتایج تحقیقات پیرامون چای سیاه حاکی از آن است که نوع باکتری موجود در روده شما می تواند نقش بسزایی در سلامتی شما داشته باشد. در حالی که بعضی از باکتری های موجود در روده برای سلامتی شما مفید هستند، بعضی دیگر می توانند آسیب رسان باشند. در حقیقت، نوع باکتری موجود در روده شما نقش مهمی در کاهش خطر بعضی از مسائل مانند بیماری التهابی روده، دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و عروقی، چاقی و حتی سرطان دارد.

پلی فنول های موجود در چای سیاه با تقویت رشد باکتری های خوب و جلوگیری از رشد باکتری های بد مانند سالمونلا می توانند به حفظ یک روده سالم یاری نمایند. بعلاوه، چای سیاه حاوی خاصیت ضد میکروبی است که با یاری به ترمیم پوشش دستگاه گوارش، باعث از بین رفتن مواد مضر و باکتری ها و ایمنی روده می گردد. با این حال، تحقیقات بیشتری قبل از نتیجه گیری قوی در خصوص نقش چای سیاه و عملکرد سیستم ایمنی ضروری است.

  • کاهش فشار خون

فشار خون بالا تقریباً 1 میلیارد نفر در سراسر دنیا را مبتلا می نماید. این مسئله می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی و کلیوی، سکته مغزی، از دست دادن بینایی و حملات قلبی را افزایش دهد. خوشبختانه، تغییر در رژیم و شیوه زندگی شما می تواند فشار خونتان را کاهش دهد. نوشیدن چای سیاه به صورت روزانه در کنار بعضی اصلاحات در شیوه زندگی مانند مدیریت استرس، می تواند به افراد دارای فشار خون بالا یاری کند.

  • پایین آمدن خطر سکته

هنگامی که یک رگ خونی در مغز مسدود شده یا پارگی داشته باشد، سکته مغزی ایجاد می گردد. سکته مغزی دومین علت اصلی مرگ در سراسر دنیا است. خوشبختانه 80٪ سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند. به عنوان مثال، مدیریت رژیم غذایی، فعالیت بدنی، کنترل فشار خون و عدم مصرف دخانیات می تواند به کاهش خطر سکته یاری کند. جالب است که مطالعات نشان داده نوشیدن چای سیاه نیز ممکن است به کاهش خطر سکته یاری کند.

کسانی که روزانه چهار فنجان یا بیشتر چای سیاه می نوشند، 32٪ خطر سکته مغزی در آن ها کمتر از کسانی است که چای نمی نوشند. بعلاوه، محققان دریافتند افرادی که بیش از سه فنجان چای (چای سیاه یا سبز) در روز می نوشند، در مقایسه با افرادی که روزانه کمتر از یک فنجان چای مصرف می نمایند، 21٪ کاهش خطر سکته مغزی داشتند.

  • یاری به کاهش بروز سرطان

بیش از 100 نوع مختلف سرطان وجود دارد، و بعضی از آن ها قابل پیشگیری نیستند. با این وجود، پلی فنول های موجود در چای سیاه ممکن است به جلوگیری از بقای سلول های سرطانی یاری نمایند. اگرچه چای سیاه را نباید یک درمان جایگزین برای سرطان در نظر گرفت، اما بعضی تحقیقات پتانسیل چای سیاه را برای کاهش بقای سلول های سرطانی نشان داده اند.

  • افزایش تمرکز

چای سیاه حاوی کافئین و یک نوع اسید آمینه به نام تیانین است که می تواند هوشیاری و تمرکز را بهبود بخشد. تیانین فعالیت امواج آلفای مغز را افزایش می دهد و در نتیجه آرامش و تمرکز بهتری ایجاد می نماید. مطالعات نشان داده است که نوشیدنی های حاوی تیانین و کافئین بیشترین تأثیر را روی تمرکز دارند و آن هم به علت اثر گذاری تیانین بر مغز است. به همین علت است که بسیاری از افراد بعد از نوشیدن چای، انرژی پایدارتری را نسبت به سایر نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه گزارش می دهند.

نتیجه گیری

اگر در پی نوشیدنی کم کالری و شیرین با کافئین کمتری نسبت به قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا هستید، چای سیاه گزینه بسیار خوبی است و خواص چای بسیار زیاد است. چای عطر و طعم قوی و بی نظیری دارد و حاوی آنتی اکسیدان های زیادی است که می توانند چندین فواید سلامتی برای شما فراهم نمایند. از جمله خواص مصرف چای شامل بهبود سطح کلسترول، سلامتی روده و کاهش فشار خون است. از همه بهتر، این نوشیدنی همه جا در دسترس بوده و خرید چای مرغوب از کلیه فروشگاه ها یا سوپرمارکت های آنلاین امکان پذیر است. برای مشاهده خواص چای برای پوست این مقاله را ببینید.

منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 12 خرداد 1401 بروزرسانی: 12 خرداد 1401 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2080

به "با چای سیاه و خواص آن بیشتر آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با چای سیاه و خواص آن بیشتر آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید