انرژی های تجدیدپذیر تا کجا پیش رفته اند؟

به گزارش مجله پارمیسفان، توسعه انرژی های تجدیدپذیر روی ریل توسعه قرار گرفته و دولت فعلی برنامه های افزایش ظرفیت این انرژی را در حد وسیعی در دستور کار دارد.

انرژی های تجدیدپذیر تا کجا پیش رفته اند؟

به گزارش خبرنگاران، باتوجه به مشکلاتی که در حوزه تأمین گاز وجود دارد این انتظار وجود دارد که حرکت به سمت توسعه تجدیدپذیرها تندتر شود، البته سیاست و فرایند کار دولت نیز بر این مساله مهر تایید می گذارد؛ در بودجه سال جاری مواردی دیده شده که به نفع تجدیدپذیرها بود. یک بحث ماده 12 رفع موانع بوده که جدول مجزایی برای تجدیدپذیرها در آن لحاظ شده، همچنین یک بحث تهاتر با نفت نیز دیده شده است.

هرچند که بحث احداث انرژی های تجدیدپذیر در ایران یک دهه است که مورد توجه قرار گرفته و اکنون ظرفیت تجدیدپذیرها به 905 مگاوات رسیده اما این اندازه یک درصد ظرفیت کل کشور است و طبق قانون باید به پنج درصد می رسیدیم. در حوزه تجدیدپذیرها نسبت به دنیا عقب هستیم، اول بخش اندازه ظرفیت و دوم در معلوم نبودن نقشه راه این عقب ماندگی به طور محسوس نمایان است که مورد دوم نسبت به اولی برتری دارد.

موضوعی که در گذشته مجموعه ساتبا به عنوان متولی انرژی های تجدیدپذیر دنبال می کرد، بحث خرید تضمینی برق بود اما به دلیل اینکه قوانین و مقررات معین وجود نداشت، سرمایه گذاران با مشکلاتی روبرو شدند و گله هایی را در این حوزه دارند که به حق است. به گفته کمانی- معاون وزیر نیرو آنچه به عنوان منابع در اختیار سازمان انرژی های تجدیدپذیر قرار داشت، موضوع عوارض برق بود که آن هم به دو بخش برق رسانی روستایی و تجدیدپذیرها تقسیم می شد.

وی با اشاره به اقداماتی که اخیرا برای توسعه تجدیدپذیرها اجرا شده است، گفت: مجلس در سال گذشته برای بودجه 1400 یک ماده را معین کرد که تحت عنوان بند تبصره 15 بود که تا به امروز محقق نشده است و همین موضوعات نشان می دهد که فرایند معینی برای تجدیدپذیرها وجود نداشته و همین موضوع موجب عقب ماندگی این بخش شده است.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه قوانینی را در این حوزه داریم اما راستا راه کامل دیده نشده است، گفت: اگر می خواهیم کاری انجام دهیم باید تمام مباحث آن را ببینیم و مجلس نیز روی این مسئله نظارت داشته باشد. اینکه اعتبارات محدود بوده موضوعی کاملا معین است اما باید اعتبارات را تقسیم کنیم. نقشه راه باید به گونه ای باشد که منجر به جابه جایی اعتبارات شود.

کمانی با بیان اینکه قیمت خرید برق سیکل ترکیبی کیلووات ساعتی 800 تومان با گاز مجانی است، گفت: چرا مجلس جلوی این کار را نمی گیرد. عزم بالای سیاست گذاری در احکام دیده شده اما برای اجرا چنین عزمی وجود ندارد. باید انرژی را با یکدیگر مقایسه کنیم و در شرایط فعلی باید گفت که انرژی های تجدیدپذیر بسیار به صرفه هستند و باید این موضوع را نیز لحاظ کرد که گاز را مجانی در اختیار نیروگاه های حرارتی قرار می دهیم. موضوعی که در حوزه تجدیدپذیرها مطرح می شود امکان استفاده از انرژی شب است که اگر ترکیب بادی و خورشیدی را مد نظر بگیریم جوابگو خواهد بود.

وی با بیان اینکه دنیا به سمت ذخیره سازها حرکت کرده است اما ما نیز در این بخش عقب مانده ایم، گفت: لازم است تا دوستان در مجلس قوانین مربوط به این حوزه را لحاظ کنند. شاید این بحث موضوع 10 سال آینده ایران باشد اما از الان باید سیاست گذاریهای آن انجام شود.

به نظر می رسد که دولت فعلی عزم جدی برای توسعه تجدیدپذیرها داشته باشد، آنطور که علی اکبر محرابیان -وزیر نیرو گفته برنامه ریزی شده است که سال جاری 500 مگاوات به ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر کشور اضافه شود. در بحث برق حرارتی با سه مشکل سوخت، آب و آلودگی محیط زیست روبرو هستیم، برای حل این سه مشکل باید از انرژی تجدید پذیر استفاده کرد که کوچکترین آلایندگی برای محیط زیست ندارد و بین روش های مختلف نیز بهترین روش در ایران انرژی خورشیدی است چراکه پتانسیل بالایی در این حوزه در اختیار داریم.

وی با بیان اینکه ایران سالانه به صورت میانه 300 روز آفتابی دارد، افزود: در کشورهایی که نصف این تعداد روز آفتابی را در اختیار دارند، راه اندازی این صنعت کاملا اقتصادی است و قطعا در ایران نیز می توان بهره برداری بالایی در این عرصه داشت. حدودا بیش از 15 هزار مگاوات کسری تراز تولید انرژی در کشور وجود دارد و 22 درصد تقاضای مصرف در تابستان سال جاری با خاموشی یا ایجاد محدودیت برای صنایع تحت مدیریت قرار گرفت و مسلما در این شرایط تولید با چالش روبرو شد.

وزیر نیرو با اشاره به برنامه جهشی در حوزه انرژی های حرارتی، تجدیدپذیر و مدیریت مصرف که در دستور کار واقع شده است، گفت: در تابستان سال جاری مقرر شد که 500 مگاوات به ظرفیت انرژی تجدیدپذیر و بیش از 6000 مگاوات در حوزه انرژی حرارتی به ظرفیت کشور اضافه شود، تا امروز طبق برنامه پیش رفته ایم و برای ارتقای این صنعت باید گام های بلندتری برداشت و از این مهم حمایت خواهیم کرد، حتما با روش های مختلف حمایت می کنیم که این صنعت در کشور رشد بیشتری داشته باشد.

به گفته محرابیان دولت کنونی ایران برنامه ای چهار ساله برای افزایش 10 هزار مگاواتی انرژی های تجدیدپذیر دارد، اعلام نمود: بازار توسعه انرژی های تجدیدپذیر ایران، با اتکا به پتانسیل بالای منابع انرژی های تجدیدپذیر اعم از خورشیدی، بادی، زیست توده و زمین گرمایی، از طریق امکان عقد قراردادهای بلندمدت با نرخ های تشویقی، بازار بسیار جذابی برای سرمایه گذاران است.

بر اساس آخرین آمار توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر، اندازه برق تولید شده از منابع پاک تا سرانجام آذرماه سال جاری به 7273 میلیون کیلووات ساعت رسیده که موجب شده از انتشار 61 هزار تن گاز گلخانه ای و همچنین 0.4 هزار تن آلاینده های محلی تا سرانجام مهرماه جلوگیری شود.

علاوه بر این تولید این اندازه انرژی تجدیدپذیر باعث صرفه جویی 21 میلیون لیتری آب در ماه مذکور شده و علاوه بر این، صرفه جویی در مصرف سوخت های فسیلی به اندازه 27میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی را محقق کرده است.

در حال حاضر تعداد مولدهای تجدیدپذیر مختص مشترکین (محدود به ظرفیت انشعاب) تا سرانجام آذرماه به 6259 واحد با مجموع ظرفیت 73هزار و 546 کیلووات رسیده است. مجموع ظرفیت انرژی خورشیدی کشور تا سرانجام آذرماه با تولید 455.48 مگاوات به 50.38 درصد رسیده و مجموع ظرفیت انرژی بادی کشور با تولید 310.2 مگاوات بالغ بر 34.31 درصد است.

همچنین در این بین زیست توده با تولید 10.56 مگاوات تنها 1.17 درصد، برق آبی کوچک با تولید 104.7 مگاوات 11.58 درصد و بازیافت تلفات حرارتی با تولید 4 مگاوات 0.44 درصد سهم دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2010

به "انرژی های تجدیدپذیر تا کجا پیش رفته اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انرژی های تجدیدپذیر تا کجا پیش رفته اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید