اظهارات تازه گروسی درباره توافق آژانس با ایران

به گزارش مجله پارمیسفان، ایرنا نوشت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد که توافق با ایران در مورد مسائل پادمانی به توسعه همکاری ها و اعتماد دو طرف منجر گردد.

اظهارات تازه گروسی درباره توافق آژانس با ایران

رافائل گروسی این اظهارات را روز دوشنبه 24 شهریور 1399 در شروع نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بیان نمود.

وی اضافه کرد: ماه گذشته با رئیس جمهوری و سایر مقامات ارشد ایران برای پرداختن به پرسش های باقی مانده و به ویژه حل مساله دسترسی به دو مکان در ایران، رایزنی کردم.

مدیرکل آژانس با بیان اینکه ما درباره مسائل اجرایی پادمانی مورد نظر به توافق رسیدیم اضافه کرد: آژانس سپس طبق پروتکل الحاقی به یکی از دو مکان دسترسی و بازرسان از محیط نمونه برداری کردند که متعاقبا آنالیز خواهد شد. وی اضافه کرد که دسترسی به مکان دوم نیز برای این ماه برنامه ریزی شده است.

مدیرکل آژانس بر همین اساس توضیح داد که این سازمان به راستی آزمایی درباره عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده توسط ایران طبق معاهده پادمانی ادامه می دهد. همچنین ارزیابی ها درباره عدم وجود مواد هسته ای و فعالیت های اعلام نشده ادامه دارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته پیش در تازه ترین گزارش خود در رابطه با موافقتنامه پادمان ان پی تی با جمهوری اسلامی ایران تائید کرد که به مکان های مورد نظر این سازمان در ایران دسترسی پیدا نموده است.

گروسی همچنین در این گزارش با استقبال از توافق اخیر ایران و آژانس، بیانیه مشترک را نیز به گزارش پیوست کرد.

آژانس پیش تر ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران خواند مطرح نموده بود.

با این حال ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، دو هفته پیش در سرانجام سفر مدیرکل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، توافق کردند تا همکاری های خود را بیش از پیش تقویت نمایند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از 16 ژانویه 2016 به صورت موقت توسط ایران در حال اجراست، ارتقا بخشند.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی گفته است، گزارش اخیر آژانس دورنمای مثبت و سازنده ای را در روابط دو طرف ترسیم می نماید.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1232

به "اظهارات تازه گروسی درباره توافق آژانس با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات تازه گروسی درباره توافق آژانس با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید