ادامه کوشش های بن سلمان برای جلب رضایت ترامپ؛ عظیم ترین افزایش قیمت نفت آسیایی عربستان در دو دهه اخیر!

به گزارش مجله پارمیسفان، خبرنگاران : عربستان پس از چند روز تاخیر بالاخره قیمت رسمی نفتش را اعلام نمود؛ موضوعی که بعضی پالایشگاه های آسیایی را شوکه کرد.

ادامه کوشش های بن سلمان برای جلب رضایت ترامپ؛ عظیم ترین افزایش قیمت نفت آسیایی عربستان در دو دهه اخیر!

به گزارش خبرنگاران این کشور عظیم ترین افزایش قیمت ماهانه در دو دهه اخیر را برای نفت ارسالی به آسیا در نظر گرفته است. عربستان که ماه گذشته قیمت نفت برای این منطقه را با تخفیف 9/ 5 دلاری نسبت به متوسط شاخص نفت عمان و دبی ارائه نموده بود، این ماه نفت سبک عربی را با پریمیوم 20 سنتی نسبت به شاخص به فروش می رساند که افزایش 10/ 6 دلاری برای هر بشکه را نشان می دهد.

در این راستا، ابوظبی نیز قیمت نفتش را بالا برده و انتظار می رود دیگر فراوریکننده های خاورمیانه نیز حرکت مشابهی پیش بگیرند. کلاید راسل، تحلیلگر ارشد نفت در خبرگزاری رویترز این موضوع را زمینه ساز تمایل بیشتر چینی ها برای خرید نفت از دیگر فراوریکننده ها از جمله آمریکا می داند. به گفته راسل، از آنجا که نفت وست تگزاس اینترمدییت سبک است نمی تواند جایگزین بسیاری از گریدهای عربستان گردد، اما نفت آمریکا قابل مقایسه با نفت بسیار سبک عربی (Arab Extra Light) است که 7/ 6 دلار در هر بشکه گران تر از ماه گذشته شده است. بنابراین نفت آمریکا می تواند ارزان تر از گریدهای مشابه در خاورمیانه ارائه گردد که راه را برای رشد واردات چین و دیگر کشورهای مصرف کننده در آسیا مانند هند باز می نماید. با وجود اینکه هنوز نشانه ای مبنی بر رشد تقاضا برای نفت آمریکا از سوی چین مشاهده نشده، واردات پرجمعیت ترین کشور دنیا از آمریکا در آگوست می تواند نشان دهنده حرکت چین به سمت این کشور باشد.

این تحلیل با نظر بعضی کارشناسان مبنی بر فشار آمریکا بر عربستان برای تعدیل بازار و امتیازدهی این کشور به ترامپ همسو است. در ماه های گذشته و پس از اتمام جنگ قیمتی نفت، عربستان که به ضربه زدن به صنعت نفت آمریکا به وسیله کاهش بی سابقه قیمت متهم شده بود، کوشش کرد رابطه نفتی خود با آمریکا را بهبود بخشد.

نگرانی پالایشگران آسیایی

عربستان که معمولا پنجم هر ماه میلادی قیمت رسمی نفتش را به مشتریان اعلام می نماید تا آنها با توجه به احتیاج خود و شرایط فروش، سفارش محموله های طلای سیاه را برای ماه بعد به این کشور بدهند، این امر را به پس از نشست اوپک پلاس موکول کرد. این نشست با ادامه مرحله اول کاهش فراوری 6/ 9 میلیون بشکه در روز موافقت کرد. ریاض با اعلام افزایش قیمت نفتش برای تحویل در ماه جولای بعضی خریداران را نگران نموده است. به گفته بلومبرگ، دو پالایشگر کماکان حجم محموله های وارداتی از عربستان را کاهش نمی دهند اما یک پالایشگاه دیگر گفته در حال آنالیز شرایط برای جایگزین کردن نفت عربستان با ذخایر دریایی یا دیگر منابع است. یک منبع دیگر گفت سه پالایشگاه پس از این حرکت عربستان، گزینه های خود برای خرید نفت را می سنجند. آر. رمچاندران، رئیس بخش پالایشگاه های شرکت نفت بهارات هند نیز در این باره گفت: ما در حال برنامه ریزی برای خرید محموله های کامل برای جولای از جمله نفت آپشن دار بودیم. (اما) حالا باید شرایط را پس از حرکت قیمتی عربستان مرور کنیم. با وجود قیمت های تحویل آینده، معاملات بازار نفت که به شدت پویا شده، حالا بیش از یک علم، یک هنر است.

عربستان قیمت نفتش را برای همه مقاصد افزایش داده است. با این وجود، بهای نفت های سبک برای فروش به آسیا بیشترین افزایش را به خود دیده اند. قیمت نفت سبک عربی (Arab light) 10/ 6دلار در هر بشکه نسبت به ماه گذشته رشد داشته است. بازارها منتظر افزایش قیمت از سوی شرکت نفت دولتی عربستان، آرامکو بودند اما این رشد بیش از انتظار آنها بود. در یک نظرسنجی که رویترز انجام داده بود پاسخ دهندگان انتظار داشتند به طور میانگین قیمت این گرید نفتی 8/ 3 دلار در یک ماه افزایش یابد. با این وجود، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان در این مورد گفته افزایش قیمت نفت این کشور نشان از بازگشت تقاضای دنیای برای نفت دارد.

عربستان در خبری دیگر که به شدت بازارها را در روزهای دوشنبه و سه شنبه تحت تاثیر قرار داد، گفت به همراه کویت و امارات قصد ندارد کاهش فراوری داوطلبانه نزدیک به 2/ 1 میلیون بشکه نفت در ماه جولای را تمدید کند و طبق اعلام قبلی فقط در ماه جاری این کاهش برقرار خواهد بود.

نفت شیل جایگزین نفت عربی؟

کلاید راسل می گوید عربستان همزمان می خواهد نفت بیشتر و گران تری را در ماه جولای در آسیا به فروش برساند. از این طریق، کمبود بودجه عربستان دست کم بیش از این تعمیق نمی گردد. کلاید بر این باور است که چنین استراتژی ریسک بالا بردن رقابت پذیری دیگر تامین کننده های نفت از جمله آمریکا را دارد. این کارشناس نفتی رسیدن واردات نفت چین به رکورد 3/ 11 میلیون بشکه در روز در ماه قبل را بیشتر نتیجه ارزان بودن نفت عربستان و دیگر فراوریکننده ها در دو ماه آوریل و مارس می داند و نه رشد مصرف به طور واقعی. بنابراین، از نظر او چین ممکن است پس از این خریداری نفت برای ذخیره سازی را کاهش دهد. از طرفی، فراوریکننده های شیل در آمریکا که در ماه های گذشته فشار بسیاری را تحمل نموده اند و بسیاری از چاه های عملیاتی را نیز بسته اند، به دنبال روزنه ای برای بازگشت هستند. همین حالا هم زمزمه هایی از بعضی از این شرکت ها مبنی بر آماده سازی شرایط برای بازگشایی چاه های بسته شده به گوش می رسد. با این وجود پرسشی که مطرح می گردد این است که آیا واقعا نفت خام آمریکا قابلیت جایگزین شدن با نفت خاورمیانه را دارد؟ راسل در گزارش رویترز به مقایسه این دو پرداخته و گفته قیمت فیزیکی نفت وست تگزاس اینترمدییت برای تحویل در هوستون روز دوشنبه 39/ 39 دلار برای هر بشکه معامله شده است که از قیمت نفت سوآپ دبی (81/ 40 دلار) بیش از یک دلار ارزان تر است. نفت خام آمریکا گریدی سبک است و شاید قابل مقایسه مستقیم با نفت دبی نباشد. اما نفت بسیار سبک عربستان که 7/ 6 دلار افزایش قیمت داشته مشابه وست تگزاس اینترمدییت است. این به معنای تضمین محموله های نفت آمریکا به چین در قیمتی پایین تر از نفت خاورمیانه با وجود هزینه های بالای حمل است. نفت شیل آمریکا که به شدت از شیوع کرونا و کاهش تقاضا آسیب دیده، به گفته راسل بین 3/ 1 تا 5/ 1 میلیون بشکه کاهش فراوری داشته است.

در همین حال، متغیری به نام فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین نیز به میان می آید. ممکن است چین بخواهد به وسیله خرید نفت احتمالا ارزان تر وست تگزاس بخشی از تعهد خود مبنی بر افزایش 52 میلیارد دلاری خرید محصولات انرژی از آمریکا طی دو سال را عملی کند. با این وجود، هنوز هیچ نشانه ای مبنی بر تمایل چین به پایبندی به این توافق دیده نمی گردد. هرچند با رقابت پذیر شدن دوباره نفت آمریکا در آسیا، چین ممکن است به خصوص از ماه آگوست به بعد واردات بیشتری از آمریکا داشته باشد. تاثیرپذیری با تاخیر این بازار به دلیل طولانی بودن فرایند خرید نفت از یک کشور تا دریافت فیزیکی است.

اگر بپذیریم که عربستان با علم به اینکه افزایش شدید قیمت رسمی نفت می تواند به آمریکا برای احیای صنعت شیل و فروش طلای سیاه به بازار آسیا یاری کند، این استراتژی را می توان ادامه راهبرد ریاض برای جلب رضایت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دانست. بعضی تحلیلگران داخلی معتقدند عربستان تحت فشار آمریکا مهره های شطرنج مالی اش را می چیند. این تحلیل با عقب نشینی عربستان از جنگ نفتی با میانجیگری ترامپ و بالا بردن شدید قیمت نفت ارسالی به آمریکا در ماه های گذشته همخوانی دارد. بر اساس منابع معتبر، ترامپ در یک گفت وگوی تلفنی به ملک سلمان گفته بود اگر برای کاهش فراوری توافق نکند، نیروهای نظامی اش را از خاک عربستان بیرون می کشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1075

به "ادامه کوشش های بن سلمان برای جلب رضایت ترامپ؛ عظیم ترین افزایش قیمت نفت آسیایی عربستان در دو دهه اخیر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه کوشش های بن سلمان برای جلب رضایت ترامپ؛ عظیم ترین افزایش قیمت نفت آسیایی عربستان در دو دهه اخیر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید