چطور در طول تعطیلات استرس خود را کاهش دهیم؟

به گزارش مجله پارمیسفان، فرقی نمی کند که هوادار پروپاقرص تعطیلات نوروز و آخر سال باشید یا اینکه هیچ حسی نسبت به آن نداشته باشید؛ تعطیلات سال نو می تواند پر از لحظات پر استرس باشد. بیشتر اوقات در روزهای پایانیی سال آن قدر پرمشغله می شویم که یادمان می رود کمی هدفمندتر به خرید یا برنامه ریزی بپردازیم. در پایان هم خیلی از اوقات از لحاظ عاطفی و اقتصادی زیر فشار قرار می گیریم. در سال های کودکی و نوجوانی ، تعطیلات نوروز لذت بخش و دوست داشتنی است، ولی با افزایش مسؤولیت ها، این تعطیلات به جای اینکه زمانی برای جشن و شادی باشد، گاهی برای بعضی افراد تبدیل به زمانی سخت و پراسترس می گردد. حتی زمانی که برای همه کارها به خوبی برنامه ریزی نموده باشیم هم همچنان ممکن است استرس سراغ شما بیاید.

چطور در طول تعطیلات استرس خود را کاهش دهیم؟

منظور از استرس تعطیلات چیست؟

پیش از شروع بحث باید در نظر داشته باشیم که موضوع ما تنها منحصر به نوروز نیست. این استرس تعطیلات مفهومی جامع و عام تر است که می تواند خیلی از تعطیلات دیگر، مانند تعطیلات کریسمس در کشورهای غربی را هم در بر بگیرد. استرس تعطیلات واکنش بدن و فکر ما نسبت به فشار مسؤولیت ها و ملزومات زندگی و آن دوره تعطیلی است. استرس و اضطراب طبیعی هستند. زمانی که با هر تهدیدی روبرو می شویم، بدن و مغز ما پر از هورمون های استرس زا خاصی مثل کورتیزول و آدرنالین می گردد و نتیجه آن هم همان احساسی است که همه ما آن را تحت عنوان استرس می شناسیم. این تهدید ها ممکن است هر چیزی باشند؛ از ترافیک سنگین در تعطیلات گرفته، تا قرارگرفتن در یک موقعیت ناشناخته، درگیری با اعضای خانواده درباره شام شب عید یا هر چیز دیگری. در این شرایط، بدن ما برای واکنش دادن آمده می گردد، ماهیچه ها منقبض شده و ضربان قلب هم افزایش پیدا می نماید.

به صورت خلاصه، استرس می تواند مفید باشد، چرا که ما را متمرکز و هوشیار نگاه می دارد. ولی زندگی در حالت اضطرار و استرس باعث بروز آسیب های فراوان فکری و فیزیکی به شما می گردد. زندگی در حالت استرس مانند این است که پایتان را به صورت هم زمان روی پدال های گاز و ترمز ماشین فشار دهید. بعد از مدتی یا ترمزها تسلیم می شوند یا موتور ماشین از کار می افتد. در هرحال، آن ماشین دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

تعطیلات نوروز باید زمانی برای شادی و لذت بردن باشند، ولی در عین حال مستلزم بسیاری آماده سازی ها و رسم ها هم هستند. همین ها می تواند منجر به ایجاد استرس در افراد گردد. بنابراین، رویدادهای استرس زا در هرحال رخ می دهند، ولی نکته مهم، نحوه برخورد و روبرو شدن ما با این رویدادها است.

13 روش برای کاهش استرس در تعطیلات نوروز

اینکه با استرس زندگی کنید یا اینکه با آن مقابله کنید، تصمیم شخصی خود شما است. کلید موفقیت در مبارزه با استرس در این است که هدفمند باشید، پیشاپیش برنامه ریزی کنید و تصمیماتی بگیرید که تبعات کمی داشته و به راحتی با آن ها کنار می آیید. برای مثال، به جای فکر کردن به لحظات سخت تر و وقت گیر نوروزی (مانند خرید ها و انجام کارهای منزل)، به لحظات دلنشین و دوست داشتنی نوروز (مانند دورهمی های خانوادگی) فکر کنید.

برای انجام این کار و مبارزه با استرس تعطیلات نوروزی، 13 روش را پیشنهاد می کنیم. با استفاده از این راهکارها می توانید نوروز بهتر، دوست داشتنی تر و خاطره انگیزتری را در کنار خانواده خود سپری کنید.

1- تعطیلات نوروز دلخواه خودتان را به وضوح تصور کنید

قبل از رسیدن نوروز به خوبی پیش خودتان فکر نموده و نوروز ایدئال خود را تصور کنید. در واقع، انتظارات خودتان از نوروز را شکل دهید. شاید حتی بهتر باشد که این کار را با تمام جزئیات انجام دهید. لحظه سال تحویل چه لباسی می پوشید؟ برای آخرین وعده سال چه چیزی آماده می کنید و آن را در کنار چه افرادی میل می کنید؟ اولین دیدوبازدید نوروزی خود را چه زمانی و با چه کسی انجام می دهید؟

تمام این ها و خیلی از چیزهای دیگر را می توانید تصور نموده و در فکر خود داشته باشید. این ایده ها و تصاویر را با اعضای خانواده و همراهان خود هم در میان بگذارید تا آن ها هم انتظارات و تصورات شما از نوروز سال جاری را به خوبی بدانند. شاید حتی بهتر باشد که از آن ها هم بخواهید چنین کاری نموده و از نوروز ایدئال سال جاری خود تصویرسازی نمایند. این کار نه تنها می تواند باعث تبادل ایده ها گردد، بلکه می تواند به شما یاری کند درک بهتری از انتظارات یکدیگر داشته و برای محقق کردن آن به یکدیگر یاری کنید.

اگر هر موضوعی در این میان مطرح گردد که می تواند به تصویرسازی شما از تعطیلات و انتظارات شما آسیب برساند و برنامه ریزی شما را دچار مشکل کند، برای مخالفت با آن تردید نداشته باشید. تمام برنامه ریزی ها را در راستای رسیدن به همان شرایط ایدئال انجام دهید.

2- حد و مرز بگذارید

در طول این تعطیلات احتمالا باید تصمیمات زیادی بگیرید. اینکه کجا بروید، چقدر آنجا بمانید، چه کسانی را به منزل خودتان دعوت کنید و اینکه چقدر پول خرج کنید. شاید احساس کنید که پدرتان، مادرتان، پدر خانم یا حتی پسرخاله شما تصمیم گیری می نماید. ولی این اشتباه است! شما خودتان مسؤول هستید.

قبل از اینکه درباره هر چیزی تأیید نهایی خود را بیان کنید، همه چیز را در نظر بگیرید. محدودیت های شما چیست؟ چقدر زمان دارید؟ آیا امکان سفر کردن دارید؟ امکان میزبانی از میهمانان راه دور را دارید؟ اگر متأهل هستید، تمام این مسائل را با همسر خود در میان گذاشته و با یاری هم تصمیمی بگیرید که برای هر دو شما مناسب باشد.

در هرحال، شما خودتان باید درباره همه چیز تصمیم بگیرید و نکته هم این است که توانایی نه گفتن و مخالفت داشته باشید. اگر احساس می کنید برنامه کسی با شما منطبق نیست، با آن مخالفت کنید. در مجموع، اجازه ندهید کسی به جای شما تصمیم گیری کند. ولی به این موضوع هم توجه داشته باشید، زمانی که تصمیم به انجام کاری گرفتید، آن را به خوبی و با روی خوش انجام دهید. اگر با وجود تمام سختی ها و دشواری های برنامه ریزی تصمیم به سفر به شهر دیگری برای بازدید از والدین خود گرفتید، یادتان باشد که این کار را حتما با روی خوش انجام دهید و لحظات خود لذت ببرید.

3- از درگیری های خانوادگی اجتناب کنید

حتی برترین خانواده ها هم گاهی اوقات ممکن است مسائلی با یکدیگر پیدا نمایند. بنابراین سال جاری، قبل از شروع سال نو، چیزهایی که ممکن است باعث بروز درگیری و بحث های خانوادگی گردد را پیش خودتان مرور کنید. برای مثال، اگر پدر شما عادت دارد که هنگام بحث درباره بعضی چیزهای خاص از کوره در رفته و عصبانی گردد، مراقب باشید صحبت شما به آن سمت سوق پیدا نکند. اگر هم چنین اتفاقی افتاد، موضوع بحث را هوشمندانه تغییر دهید. شما نمی توانید رفتار کسی را تغییر دهید، ولی می توانید نحوه پاسخ دادن و واکنش خودتان به موضوع را تغییر دهید. در مثال فرضی فوق، می توانید از او بخواهید که این بحث را ادامه ندهد یا اینکه از جای خود برخاسته و برای چند دقیقه ای محیط را ترک کنید. این رویکرد را می توانید هنگام روبرو شدن با هر موضوعی به کار بگیرید که احساس می کنید توانایی تحمل آن را ندارید.

در مجموع، در شرایطی که کاملا احتمال وقوع آن ها را می دهید، می توانید از قبل هشدار داده و بگویید که هیچ تمایلی برای شرکت در این بحث ها یا صحبت درباره این موضوعات خاص ندارید. اگر هم در آن شرایط نامطلوب قرار گرفتید، یکی از برترین استراتژی ها، ترک محل بحث است.

4- روی مسائلی تمرکز کنید که تحت کنترل خودتان است

شما تنها 2 چیز را در کره زمین می توانید کنترل کنید؛ افکار و اعمالتان! همین. شما نمی توانید روی موضوع بحث شام خانوادگی یا محبت آمیز خود کنترلی داشته باشید. شما نمی توانید رفتار فرزند خود را کاملا تحت کنترل داشته باشید. زمانی که عمیقا به این باور برسید و موضوعاتی که تحت کنترل شما نیستند را رها کنید، احساس آرامش خیلی بیشتری خواهید داشت. در واقع، شما دیگر مسائل و ایرادات سایر افراد را به دوش نمی کشید.

یک رویکرد مناسب آن است که هر صبح لیستی از چیزهایی که می تواند باعث تشدید استرس شما گردد را یادداشت کنید. سپس، چیزهایی که تحت کنترل خود شما هستند را معین کنید. تمام تمرکز خود را معطوف به همین موضوعات کنید و باقی را رها کنید. روی افکار و اعمال خودتان کنترل کافی داشته باشید و برترین کار را برای خود و خانواده تان انجام دهید.

5- نقش خودتان در موقعیت های ایجاد شده را بدانید

بعضی اوقات بابت مسائلی مضطرب شده و استرس می گیریم که هیچ ارتباطی به ما ندارد. به عبارت دیگر، هیچ کس این مسؤولیت ها را به ما محول ننموده و ارتباط چندانی هم به ما ندارند. برای مثال، اگر شب را در خانه یکی از دوستان یا بستگان خود می مانید از کیفیت غذا یا رختخواب خود راضی نیستید، لازم نیست مضطرب شده و افکار اضافی داشته باشید. نقش خود را بدانید؛ این موضوع هیچ ارتباطی با شما ندارد و ادب حکم می نماید از میزبان خود حمایت کنید.

از سوی دیگر، شما میزبان هستید، باید تمام این ها را در نظر داشته باشید و میزبانی خود را به نحو احسنت انجام دهید. در این شرایط می توانید اهمیت بیشتری به جزئیات داده و حتی درباره آداب ورسوم و عادات آن ها هم بپرسید. در صورت امکان، شرایط را تا جای ممکن مطابق میل و عادات آن ها آماده کنید.

6- مخالفت کنید

همه ما تعطیلات نوروز را دوست داریم و خانواده و دوستان خود را هم بسیار دوست داریم. ولی یادتان باشد شما نمی توانید در آن واحد همه جا باشید! با خودتان در مدیریت زمان و برنامه ریزی روراست باشید. امکان ندارد که به صورت هم زمان در چندین میهمانی شرکت کنید یا اینکه در طول روز از چندین نفر دیدن کنید. قبول کردن دعوت های متعدد یا قول دادن های اضافی می تواند منبعی برای استرس اضافی شما باشد. به جای اینکه در طول روز قول حضور در 5 میهمانی و عید دیدنی را بدهید، تنها 1 الی 2 تا را قبول کنید وسعی کنید زمان خوب و خوشی در آنجا داشته باشید. به عبارت دیگر، کیفیت را فدای کمیت نکنید.

برای جلوگیری از بروز این مشکل، نه گفتن و مخالفت کردن را یاد بگیرید. خود و خانواده تان را در اولویت قرار دهید و تنها کارهایی را انجام دهید که خودتان تمایل دارید یا اینکه صلاح می دانید.

7- حضور خود در شبکه های اجتماعی را محدود کنید

حجم بسیار بالایی از اطلاعات و اخبار در رسانه های اجتماعی تبادل می گردد. بخش بسیار زیادی از آن را می توان کم اهمیت و غیرضروری دانست. نه در تلویزیون و رادیو با این اخبار و اطلاعات سروکار داریم، بلکه در رسانه های اجتماعی هم آن ها را می بینیم. برخورد بیش از حد با این حجم از اطلاعات می تواند خسته نماینده و استرس زا باشد.

توصیه می کنیم این موضوع را حتما و همواره رعایت کنید؛ زمانی که استرس دارید، از رسانه های اجتماعی دوری کنید. چیزهایی که در این رسانه های امثال اینستاگرام می بینید هیچ چیزی جز مقایسه کردن تعطیلات خود با تعطیلات و نوروز سایر افراد به شما اضافه نمی نماید. تصاویری که در رسانه های اجتماعی می بینید فانتزی بوده و واقعی نیستند. مردم در این رسانه ها دعواها و مسائل خانوادگی خود را نشان نمی دهند و خبری هم از به اشتراک گذاری بدهی ها و لحظات تلخ زندگی نیست.

در تعطیلات نوروزی سال جاری سعی کنید زمان بیشتری را به صورت رو در رو با عزیزان خود صحبت نموده و سپری کنید. به جای دسته های بازی های کامپیوتری، دست عزیزانتان را در دست بگیرید. سعی کنید تمام تفریحات را خودتان به صورت طبیعی انجام دهید و با سایر افراد ارتباط برقرار نموده و شادی کنید.

8- بودجه تعطیلات خود را معین کنید

این کار را در اولویت قرار داده و همین الان انجام دهید.

بودجه بندی یعنی اینکه برای مخارج خود محدودیت قائل شوید. بودجه بندی همچین به شما یاری می نماید تا استرس را کاهش داده و برای پول خود برنامه معینی داشته باشید.

یادتان باشد، همان طور که افراد و رفتارهای خود را کنترل می کنید، مخارج خودتان را هم می توانید کنترل کنید. شما می توانید تصمیم بگیرید که دقیقا برای چه مسائلی هزینه کنید و چه زمانی از خرید صرف نظر کنید. بودجه بندی برای تعطیلات نوروز به شما یاری می نماید تا از خریدهای فوری و هیجانی اجتناب کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که در شروع یا در میانه تعطیلات نوروز پس انداز و بودجه شما به اتمام برسد و خودتان هم به خوبی ندانید چه استفاده مفیدی از این پول کردید.

به اتمام رسیدن بودجه بعلاوه باعث افزایش فشار روحی و افزایش استرس در شما می گردد. برای اجتناب از بروز این مسائل، بودجه و مخارج خود را به دقت معین نموده و به آن پایبند بمانید.

9- خیلی مواد قندی نخورید

در دید و بازدیدهای عیدی معمولا با انواع شیرینی و شکلات ها از شما پذیرایی می گردد. ولی مصرف زیاد شکلات و مواد قندی باعث تداخل در پاسخگویی طبیعی هورمون های بدن شما، سطح انسولین و قند خون می گردد. علاوه بر این، پیغام رسان های شیمیایی بدن شما هم به اخلال روبرو می شوند.

این مسائل را در کنار کمبود خواب (ناشی از کمبود خواب یا مصرف زیاد کافئین در طول تعطیلات) و بعلاوه برنامه ریزی فشرده خود برای تعطیلات بگذارید. تمام این ها می تواند باعث ایجاد حجم زیادی از اضطراب و استرس در بدن شما گردد. بنابراین، مقدار مصرف مواد قندی خود را کنترل نموده و تا جای ممکن سعی کنید مواد مغذی مصرف کنید.

10- به مقدار کافی بخوابید

تنها به عنوان یک مثال، آنالیز ها حاکی از آن است که دست کم 40 میلیون نفر در کشور آمریکا از مشکل اضطراب و استرس رنج می برند. یکی از قدرتمندترین ابزارها برای کاهش اضطراب، خوابیدن است. زمانی که خواب کافی ندارید، مراکز احساسی مغز شما بیش فعال شده و باعث افزایش سطح اضطراب می گردد. بنابراین، به جای اینکه تا دیروقت بیدار مانده و فیلم و سریال دیدن کنید، خواب را در اولویت قرار دهید.

خواب کافی نه تنها سطح استرس و اضطراب بدن شما را کاهش می دهد، بلکه به سلامت سیستم ایمنی بدن شما هم یاری می نماید.

فعالیت های بدنی را هم نباید فراموش کنید. انجام ورزش و فعالیت های بدنی به شما یاری می نماید تا هورمون های استرس زا را رها نموده و به سلامت عاطفی و جسمی شما هم یاری می نماید.

منبع: ramseysolutions

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 خرداد 1401 بروزرسانی: 4 خرداد 1401 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2072

به "چطور در طول تعطیلات استرس خود را کاهش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور در طول تعطیلات استرس خود را کاهش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید