واکسن کووبرکت عارضه ای نداشت ، تحویل 30 میلیون دوز واکسن تا مردادماه

به گزارش مجله پارمیسفان، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: بنابر اظهارات دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، نهایتا تا مردادماه حدود 30 میلیون دز واکسن به دولت تحویل می گردد.

واکسن کووبرکت عارضه ای نداشت ، تحویل 30 میلیون دوز واکسن تا مردادماه

به گزارش خبرنگاران، مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در مصاحبه با برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران با اشاره به افزایش شدید مراجعه بیماران کرونایی به بیمارستان ها گفت: در این روزها علائم بیمارانی که مراجعه می نمایند شدت بیشتری دارد. گرفتاری ریه بسیار سریع است و سرعت انتقال هم بسیار بالاتر از نوع انگلیسی است.

وی در واکنش به اینکه بر اساس خبرهای منتشر شده فرایند بهبود بالای 93 درصد است گفت: بیمارانی که در آی سی یو بستری می شوند بهبودی نسبتا خوبی دارند ولی تعداد جمعیت بیماران و به تبع آن مرگ و میر هم بسیار بالا است .

محرز در ادامه با تاکید بر اینکه با آنالیز های جدید باید از ورود ویروس هندی به کشور آگاه شویم گفت: باید آزمایشات معین ساختارهای ژنتیکی متوالی انجام گردد تا از ورود این ویروس به ایران مطمئن شویم. در آنالیز های صورت گرفته بیش از 70 درصد بیماران درگیر ویروس جهش یافته انگلیسی هستند. انتظار داشتیم به واسطه سفرهای نوروزی به ترکیه ویروس آفریقای جنوبی در کشور دیده گردد. خبرهایی مبنی بر وجود این ویروس در ایران را شنیده ام اما مطمئن نیستم. مراکز کمی هم برای انجام این آزمایش ها وجود دارد و دستگاه های آن کم است. آزمایشی گران دارد و نمی توان همه را تست کرد. وجود ویروس هندی به صورت رسمی در ایران گزارش نشده اما قاعدتا باید وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه هنوز در قله پیک چهارم هستیم از مردم خواست: حتما ماسک بزنند. حتی المکان بیرون نیایند. فاصله گذاری فیزیکی را رعایت نمایند و در تجمعات حاضر نشوند ضمن اینکه دست های خود را به صورت مکرر بشویند. این سه اصل کارآمدترین روش ها برای جلوگیری از انتقال بیماری است این اصل ها باید رعایت گردد تا واکسن کافی در دسترس قرار بگیرد تا با واکسینه کردن همه مردم شدت بیماری کاهش پیدا کند.

محرز در ادامه از عدم مشاهده عوارض تست واکسن کوو برکت در بدن خود اطلاع داد و گفت: خوشبختانه تا امروز هیچ عارضه ای نداشته ام بعضی می گویند آب تزریق نموده ام و من دلیل اینهمه بدبینی را نمی دانم.ضمن اینکه 330 داوطلبی که این واکسن را تزریق نموده اند هم تا کنون هیچ عارضه ای نداشته اند. این واکسن در برابر ویروس انگلیسی موثر است اما هنوز از موثر بودن آن در برابر ویروس ها جهش یافته آفریقای جنوبی و هندی مطمئن نیستیم. اگر این ویروس به ایران وارد گردد حتما بر روی آن آزمایش خواهد شد.

وی اضافه نمود: وقتی ویروس جدیدی وارد جامعه می گردد پس از گرفتار کردن 40 تا 70 درصد مردم آغاز به کاهش می نماید اگر مردم رعایت ننمایند، قرنطینه هم انجام نگردد و سوش جدیدی هم بیاید که بیماری ادامه دار خواهد بود.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با انتقاد از بعضی محتواها در فضای مجازی و تکذیب این نکته از قول خودش که ویروس آفریقای جنوبی قوی تر از ویروس هندی است؛ گفت: فضای مجازی مسموم است و به حالت تهوع آوری حتی درباره مسائلی که به سلامت مردم مربوط است؛ رسیده است. هر دو ویروس جهش یافته هندی و آفریقای جنوبی از انواع دیگر قوی تر هستند.

محرز درباره عملیلتی شدن فاز واکسیناسیون عمومی کشور گفت: بنابر اظهارات دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، نهایتا تا مردادماه حدود 30 میلیون دوز واکسن به دولت تحویل داده می گردد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1649

به "واکسن کووبرکت عارضه ای نداشت ، تحویل 30 میلیون دوز واکسن تا مردادماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کووبرکت عارضه ای نداشت ، تحویل 30 میلیون دوز واکسن تا مردادماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید