نوشیدنی شگفت انگیزی که چربی های دور کمر را می سوزاند

به گزارش مجله پارمیسفان، نوشیدن روزی یک لیوان آب گوجه فرنگی نه تنها خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی، سرطان و حتی پوکی استخوان را به طور قابل توجهی کاهش می دهد، بلکه موجب کاهش محیط دور کمر نیز می گردد.

نوشیدنی شگفت انگیزی که چربی های دور کمر را می سوزاند

به گزارش خبرنگاران، ایرنا به نقل از Dailyhealthpost نوشت: نتایج این مطالعه که در تایوان صورت گرفته است، نشان می دهد که آب گوجه فرنگی یک ماده غذایی چربی سوز است و با نوشیدن روزی یک لیوان از آن می توانیم محیط دور کمر خود را کاهش دهیم.

این مطالعه که تنها بر روی زنان صورت گرفته است نشان می دهد که نوشیدن روزی یک لیوان آب گوجه فرنگی تاثیر مستقیمی بر کاهش محیط دور کمر، کلسترول و نشانگرهای التهاب دارد.

داده های این مطالعه که بر روی 30 زن انجام شد، نشان داد که نوشیدن روزی 280 میلی لیتر آب گوجه فرنگی بعد از دو ماه با کاهش متوسط 1.6 سانتی متری محیط دور کمر و کاهش قابل توجه چربی و وزن بدن آنها همراه بود.

در این مطالعه تعیین شد که یک لیوان 280 میلی لیتری آب گوجه فرنگی حاوی 32.5 میلی گرم لیکوپن است. لیکوپن یک ماده مغذی گیاهی است که در سبزی ها و میوه های قرمز مانند گوجه فرنگی وجود دارد. این ماده به عنوان عامل رنگ قرمز در این میوه ها و سبزیجات شناخته می گردد.

مصرف مواد غذایی حاوی لیکوپن می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، سرطان دهه رحم، سرطان روده و افزایش کیفیت اسپرم و باروری یاری کند. نکته مهم این است که بدن انسان توانایی فراوری لیکوپن ندارد، بنابراین باید آن را از منابع غذایی تامین کند.

آب گوجه فرنگی مملو از لیکوپن و آنتی اکسیدان است

آب گوجه فرنگی حاوی مواد مغذی گیاهی شامل لیکوپن، بتاکاروتن، ویتامین E و ... است. مصرف منظم آب گوجه فرنگی علاوه بر کاهش التهاب، به کاهش فشار خون یاری می نماید و حتی ممکن است عملکرد سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کند.

مجموعه ای از مطالعات از نقش لیکوپن در سلامت قلب و در کاهش خطر ابتلا به بیماری های متابولیک و نیز بعضی سرطان ها حمایت می نمایند.

در گوجه فرنگی رسیده، تقریبا تمام آمینواسیدهای اصلی به استثنای تریپتوفان وجود دارد. قند موجود در گوجه فرنگی رسیده، گلوکز فروکتوز و ساکاروز است که البته میزان آن اندک است. رنگدانه اصلی گوجه فرنگی لیکوپن بوده که سبب رنگ قرمز آن می گردد.

پوست گوجه فرنگی حاوی مقادیر فراوانی از کاروتینوئیدها بوده که از طریق سلول های روده انسان جذب می گردد. بنابراین اغلب توصیه می گردد که گوجه فرنگی را همراه با پوست میل کنید. کاروتنوئیدها مواد مغذی هستند که در میوه ها و سبزیجات دارای رنگ نارنجی موجود هستند.

همچنین گوجه فرنگی به علت دارا بودن مواد مغذی زیاد و کالری پایین، یکی از پایه های اصلی رژیم های غذایی است.

تقویت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان

نتایج یک مطالعه دیگر که در کانادا صورت گرفته است نشان می دهد که نوشیدن 2 لیوان آب گوجه فرنگی در روز، استخوان ها را تقویت نموده و از پوکی استخوان پیشگیری می نماید.

محققان در این مطالعه که در دانشگاه تورنتو در کانادا انجام شد، 60 زن یائسه 50 تا 60 ساله را انتخاب کردند و از آنها خواستند که مدت یک ماه گوجه فرنگی و فرآورده های آن را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف نمایند.

پس از گذشت یک ماه، آزمایشات بیوشیمیایی نشان دادند که حذف گوجه فرنگی از رژیم غذایی موجب افزایش ماده ای به نام n- تلوپپتید در خون می گردد. این ترکیب، شاخص سلامت استخوان است و زمانی سطح آن در خون و یا ادرار بالا می رود که تحلیل بافت استخوانی وجود داشته باشد.

در بخش دیگر این مطالعه تعیین شد که مصرف مداوم گوجه فرنگی موجب کاهش n- تلوپپتید در خون و درنتیجه کاهش خطر تحلیل استخوانی و پیشگیری از پوکی استخوان می گردد.

محققان اثر گوجه فرنگی بر بافت استخوانی را به رنگدانه قرمز رنگ آن یعنی لیکوپن نسبت می دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1030

به "نوشیدنی شگفت انگیزی که چربی های دور کمر را می سوزاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشیدنی شگفت انگیزی که چربی های دور کمر را می سوزاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید