مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران : 26 درصد خودرو ها در معاینه فنی مجدد رد شدند

به گزارش مجله پارمیسفان، حسینی منش گفت:26 درصد خودرو ها با وجود داشتن برگه معاینه فنی در تست مجدد رد شدند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران : 26 درصد خودرو ها در معاینه فنی مجدد رد شدند

به گزارش خبرنگار نواب حسینی منش مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران در سی و دومین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که در سازمان محیط زیست برگزار گردید، گزارش آزمون آلایندگی کنار جاده ای خودروهای دیزل را ارائه داد و گفت: برای 226 دستگاه خودروی سنگین آزمون کنار جاده ای معاینه فنی انجام شد که ترمینال غرب و جنوب، سامانه اتوبوسرانی درون شهری، مجتمع پسماند آرادکوده و آبعلی، بزرگراه آزادگان و شهید بابایی و پلیس راه حسن آباد جامعه هدف ما بود.

وی اظهار کرد: از بین 226 خودروی سنگین تست شده، بیش از 80 درصد خودروها در کل پروسه معاینه فنی رد شدند و از لحاظ آلایندگی حدود 20 درصد خودروها در معاینه فنی مردود شدند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران گفت: سرویس کارخانجات و کارکنان شرکت ها مثل صدا و سیما، شهرداری تهران، سازمان کشتیرانی و ... را رصد کردیم که به نسبت وضعیت مناسبی داشتند. همچنین شرکت ایران خودرو حدود 450 خودروی سنگین به ما معرفی کرد که این تعداد را از سامانه سازمان راهداری استعلام کردیم و معین شد که یک سوم آنها معاینه فنی ندارند. همچنین از بین 450 خودرو 330 مورد را تست مجدد انجام دادیم که 18 درصد آنها مردود شدند.

حسینی منش با اشاره به اینکه خودروهای سنگینی که در تهران تردد می نمایند اکثرا معاینه فنی خود را از مراکز معاینه فنی خارج از تهران دریافت می نمایند و این موضوع حتما باید مورد دقت و آنالیز قرار گیرد، ادامه داد: طی دو ماه گذشته 1344 مورد تست آلایندگی دیزل ها را در کنار جاده انجام دادیم که از این تعداد 84 درصد دارای معاینه فنی و 16 درصد فاقد معاینه فنی بودند؛ اما 26 درصد خودروها هم با وجود داشتن معاینه فنی از تست مجدد رد شدند.

وی همچنین تاکید نمود: طی دو ماه گذشته 473 مورد جریمه به دلیل نداشتن معاینه فنی و دودزا بودن ثبت شده است. همچنین 267 مورد ابطال معاینه فنی اجرا شده است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران با اشاره به اختلاف نظرهای موجود در بحث ابطال معاینه فنی اظهار کرد: پلیس معاینه فنی خودروها را به دلیل دودزا بودن ابطال می نماید و باید در ادامه آن در سامانه سیمفا معاینه فنی ابطال گردد اما وزارت راه طی نامه ای که به ما ارسال نموده اعلام داشته که از منظر حقوقی امکان ابطال برای آنها وجود ندارد. این در حالیست که اگر پلیس معاینه فنی خودروی دودزایی را ابطال کرد باید بلادرنگ ابطال معاینه فنی آن خودرو از سیستم سیمفا صورت گیرد.

حسینی منش در ادامه جلسه با اشاره به ضرورت طرح معاینه زیست محیطی برای دستگاه هایی مثل لودر و بولدوزر توضیح داد: دادن معاینه فنی به لودر و بولدوزر کار بسیار دشواری است. چون سیستم پیچیده ای دارند. بهتر است مصوبه ای طراحی گردد که بر مبنای آن معاینه زیست محیطی این دستگاه ها مد نظر قرار بگیرد؛ به طوریکه ما به جز موضوع آلایندگی به سایر مسائل کاری نداشته باشیم.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران در سرانجام در بحث اسقاط موتورسیکلت های فرسوده هم با اشاره به ضرورت اجرای این طرح، گفت: از حدود 800 هزار موتورسیکلتی که پلاک تهران دارند 70 درصد موتورها دارای عمر بالای هفت سال هستند. یعنی 70 درصد موتورسیکلت های در حال تردد در تهران فرسوده به حساب می آیند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 102

به "مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران : 26 درصد خودرو ها در معاینه فنی مجدد رد شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیرعامل ستاد معاینه فنی تهران : 26 درصد خودرو ها در معاینه فنی مجدد رد شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید