فضاپیمای چینی ها برای سفر به مریخ در سال 2020 آماده می گردد

به گزارش مجله پارمیسفان، تابستان سال آینده ترافیک سنگینی در محور زمین-مریخ برقرار خواهد بود! چین که چندی پیش با موفقیت فضاپیمای چانگ ای 4 (Change 4) را در نیمه پنهان ماه فرود آورد اکنون در حال آماده سازی ماموریتی برای سفر به مریخ است. طبق برنامه ماموریت مارس 2020 چین (Mars 2020) در اواسط سال 2020 انجام خواهد شد.

فضاپیمای چینی ها برای سفر به مریخ در سال 2020 آماده می گردد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

در این ماموریت یک مدارگرد و یک مریخ نورد به سیاره سرخ منظومه شمسی ارسال خواهد شد. قرار است در مجموع 13 ابزار علمی در ماموریت مارس 2020 چین به کار گرفته شوند.

مدارگرد این ماموریت به دوربینی دقیق و قابل مقایسه با دوربین HiRise مدارگرد MRO مجهز خواهد بود. علاوه بر این یک دوربین دیگر، رادار زیرسطحی، طیف سنج کانی شناسی، تحلیلگر ذرات پرانرژی و خنثی و مغناطیس سنج نیز در این مدارگرد قرار خواهند گرفت.

مریخ نورد 240 کیلوگرمی ماموریت مارس 2020 چین نیز ابزارهای علمی مختلفی را به سطح مریخ خواهد برد و به کاوش این سیاره خواهد پرداخت. انرژی این مریخ نورد از خورشید تامین خواهد شد.

تا کنون دو مکان برای فرود مریخ نورد مارس 2020 چین در نظر گرفته شده است. یکی از این سایت ها نزدیک به محل فرود مریخ نوردهای وایکینگ 1 (Viking 1) و پث فایندر (Pathfinder) است. دیگر مکان پیشنهادی منطقه ای بین محل فرود مریخ نوردهای کنجکاوی (Curiosity) و وایکینگ 2 (Viking 2) است. انتخاب مکان فرود مریخ نورد با در نظر دریافت عوامل مختلفی همچون محدودیت های مهندسی سیستم پرواز، اهداف علمی ماموریت و چالش های ورود به جو، کاهش ارتفاع و فرود انجام خواهد شد.

چین تا کنون با پیروزیت دو فضاپیما را بر سطح ماه فرود آورده است. اما چالش فرود بر سطح مریخ بسیار بیشتر از انجام این کار در ماه است. جو رقیق مریخ باعث افزایش دمای فضاپیما و ایجاد خطراتی برای آن می گردد. با این حال جو رقیق این سیاره یاری چندانی به کاهش سرعت با یاری چتر نجات نمی کند.

تا کنون تنها ناسا پیروز به فرود آوردن و عملیاتی کردن فضاپیما در سطح مریخ شده است. در حالی که روسیه و آژانس فضایی اروپا چندین بار در این کار شکست خورده اند.

اگر چین فرصت بعدی برای انجام این ماموریت، یعنی سال 2020، را از دست دهد باید تا موقعیت مناسب بعدی، یعنی 26 ماه بعد از تاریخ فعلی برای انجام ماموریت، صبر کند. ناسا نیز میخواهد در سال 2020 مریخ نورد مارس 2020 را راهی مریخ کند. از سویی دیگر در سال 2020 ماموریت اگزومارس 2020 (ExoMars 2020) آژانس فضایی اروپا و روسیه نیز با یک سطح نشین و مریخ نورد راهی سیاره سرخ خواهد شد.

سال آینده سال پرباری برای ماموریت های کاوش مریخ خواهد بود.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از مریخ نورد مارس 2020 چین.

Credit: Xinhua/CNSA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 227

به "فضاپیمای چینی ها برای سفر به مریخ در سال 2020 آماده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای چینی ها برای سفر به مریخ در سال 2020 آماده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید