عملکرد کدام بهتر است، راننده انسانی یا سیستم خودران؟

به گزارش مجله پارمیسفان، سیستم های یاری راننده مطمئناً می توانند به جلوگیری از تصادف و حادثه یاری نمایند، اما بسیاری از آن ها هنوز به صورت کامل آماده نیستند و اصولا اقدامات احتیاطی را انجام نمی دهند.

عملکرد کدام بهتر است، راننده انسانی یا سیستم خودران؟

امیرمسعود عابدین- مطالعه بیش از 37 هزار تصادف وسایل نقلیه نشان می دهد که احتمال تصادف انسان ها در پیچ یا در شرایط کم نور در مقایسه با فناوری خودران کمتر است. جالب تر اینجاست که توانمندی های سیستم های خودران حتی نزدیک به توانایی های انسان نیست!

به گزارش خبرنگاران ، مطالعه که اخیراً در Nature Communications منتشر شده، نشان می دهد که وسایل نقلیه مجهز به سیستم های خودران، در هنگام طلوع یا غروب خورشید 5 برابر بیشتر از انسان ها تصادف داشته اند. در پیچ ها، این نسبت در مقایسه با وسایل نقلیه انسان محور 2برابر بیشتر بود.

با توجه به موقعیت های کم نور، این مطالعه محدودیت های دوربین ها و حسگرها و ناتوانی در انطباق با شرایط را به وضوح نشان می دهد. به عنوان مثال، سایه های صبح زود یا اواخر روز ممکن است به اشتباه به عنوان یک شیء قلمداد شوند. از سوی دیگر، اشیاء مستقر در سایه ممکن است به هیچ وجه تشخیص داده نشوند. این موضوع با تست های تصادف آنالیز می گردد و به طور مداوم نشان می دهد که خودروها دیر ترمز می نمایند یا اصلاً برای عابران پیاده یا حیوانات شبیه سازی شده توقف نمی نمایند.

آگاهی سریع از موقعیت، به عنوان مسئله ای احتمالی برای سیستم های اتوماتیک فعلی ذکر شده است. سنسورها و دوربین ها ممکن است همه موانع را در یک مکان به درستی تشخیص ندهند. در حالی که ممکن است انسان در فاصله چند صدمتری مه غلیظی را ببیند و اقدامات احتیاطی را انجام دهد، خودرویی که تحت کنترل مستقل و اتوماتیک است به حرکت خود ادامه می دهد.

شواهدی برای اثبات این موضوع وجود دارد. با آنالیز اقدامات اجرا شده قبل از برخورد، بیشتر وسایل نقلیه تحت کنترل خودران قبل از اجرای مانورهای اضطراری، مستقیم و با سرعت ثابت رانندگی می کردند. اتومبیل هایی که به وسیله انسان راهنمایی می شد، موارد بیشتری از کاهش سرعت و تغییر مسیر قبل از برخورد را نشان دادند.

این مطالعه برای رسیدن به این نتایج، متغیرهای زیادی را در نظر می گیرد، اما نکته اصلی کاملاً واضح است؛ قبل از اینکه رانندگی سطح 4 بدون دخالت دست و پا به واقعیت تبدیل گردد، باید داده های بسیار بیشتری جمع آوری و مطالعه گردد.

منبع: motor1

54322

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 تیر 1403 بروزرسانی: 5 تیر 1403 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 2340

به "عملکرد کدام بهتر است، راننده انسانی یا سیستم خودران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملکرد کدام بهتر است، راننده انسانی یا سیستم خودران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید