دلیل سفید شدن ناگهانی مو در جوانی و نوجوانی چیست؟

به گزارش مجله پارمیسفان، با افزایش سن، مو ها هم به طور طبیعى سفید خواهند شد. اما این اتفاق هنگامى که فرد هنوز در دوران جوانى است، بسیار حائز اهمیت می گردد. با گذشت زمان مو ها به تدریج نازک، کم پشت و به رنگ خاکسترى یا سفید متمایل مى شوند. در پوست بدن ما، فولیکول هایى وجود دارد، این سلول ها همانند کیسه هاى کوچکى هستند که داراى سلول هاى فراوری کننده رنگدانه به نام ملانین هستند. در حقیقت، عامل اصلى رنگ مو همین سلول-هاى کوچک هستند. زمانى که به سنین میانسالى مى رسیم، فولیکول ها قدرت رنگدهى خود را از دست داده و در نتیجه سفیدى تارهاى مو را مشاهده خواهیم کرد.

دلیل سفید شدن ناگهانی مو در جوانی و نوجوانی چیست؟

دلیل سفیدى مو در سنین جوانى چیست؟

رنگ موى طبیعى هر فرد متفاوت از دیگرى است، در این بین، کسانى که موى مشکى دارند، در صورت سفید شدن چند تار از مویشان، بسیار بیشتر از سایر رنگ مو ها جلب توجه می نمایند. اگر چه سفید شدن مو پدیده-اى است که ما را یاد دوران پیرى مى اندازد، اما این رخداد مى تواند در هر سنى ظاهر گردد. نوجوانان و جوانان زیادى هستند که متوجه تارهاى سفید موى خود مى شوند و ممکن است این امر آنان را متعجب و ناراحت کند، با دانستن علل آن مى توان با دید بهترى به سفیدى زودرس مو نگاه کرد. در ادامه، دلایل عمده سفیدى زودهنگام مو را تحیل و بررسى خواهیم کرد.

1. ژنتیک

ما بسیارى از ویژگى هاى ظاهرى و باطنى خود را از اجدادمان به ارث می بریم، در واقع افراد وارث آن چیزى هستند که پدربزرگ یا مادربزرگ آ ن ها برایشان به جا گذاشته اند. نوجوانانى که موى سفید دارند باید عامل آن را در گذشتگان خود جستجو نمایند.

2. استرس

همه افراد در روز با استرس هایى در زندگى روبرو هستند. ممکن است این نگرانى و فشار حاصل مسائل خانوادگى، اقتصادى، کارى و ... باشد. اما عواقب ناشى از استرس، سلامت بدن را بسیار تحت الشعاع خود قرار مى دهد که برخى از آن ها شامل مواد زیر مى باشد:

o مسائل خواب

o اختلالات اشتهایى

o فشار خون بالا

استرس بعلاوه مى تواند بر موهاى شما هم اثر بگذارد و یکى از دلایل اصلى سفید شدن زودرس مو ها باشد. یک مطالعه در سال 2013 صورت گرفت که ارتباط بین استرس و کاهش تعداد سلول هاى بنیادى موجود در پیاز موى موش ها را یافت.

بنابراین اگر هنوز سنى ندارید ولى متوجه افزایش تعداد تار موى سفید خود شده اید، باید عامل آن را فشار روانى دانست. با کاهش شرایط و موقعیت هاى استرس زا مى توان از ادامه این فرایند افزایشى جلوگیرى کرد.

3. بیمارى هاى خود ایمنى

یک بیمارى خود ایمنى هم مى تواند سبب سفیدى زودهنگام مو ها گردد. زمانی که سیستم ایمنى بدن، سلول-هاى خودى را بیگانه تلقى مى کند و به آن ها حمله مى کند، ممکن است این اتفاق رخ دهد. در اختلالات آلوپسى و ویتیلیگو، سیستم ایمنى به سلول هاى فولیکولى حمله نموده و آن ها را نابود مى کند و در نتیجه باعث از بین رفتن رنگدانه مو مى گردد.

4. اختلال تیروئید

تغییرات هورمونى ناشى از مسائل تیروئید مانند پر کارى یا کم کارى این غده مى تواند مسئول سفیدى مو در سنین پایین باشد. تیروئید یک غده پروانه اى شکل است که در قاعده گردن قرار گرفته است و به کنترل بسیارى از عملنمودهاى بدن مانند متابولیسم یاری شایانى مى کند. تیروئید بیش از حد فعال و یا کم کار مى-تواند مسبب فراوری ملانین کمتر گردد، در نتیجه تارهاى مو بى رنگ مى شوند.

5. کمبود ویتامین B-12

افراد بسیارى را مشاهده مى کنیم که در سنین کم دچار سفیدى مو شده اند و دلیل آن مى تواند کمبود ویتامین B-12 باشد. این ویتامین نقش بسیار مهمى در بدن ایفا مى کند، علاوه بر این که انرژى بدن را بالا مى برد، به رشد سالم مو و رنگ مو هم یاری مى کند.

کمبود این ویتامین مهم، منجر به کم خونى مى گردد، زمانى که بدن نتواند اندازه کافى از ویتامین B-12 را جذب کند، وظیفه گلبول هاى قرمز خون که باید عمل اکسیژن رسانى به سلول هاى بدن از جمله سلول هاى مو را انجام دهد، مختل خواهد شد. در نتیجه سلول هاى مو ضعیف شده و رنگ خود را از دست خواهند داد.

6. سیگار کشیدن

استعمال دخانیاتى مانند سیگار علاوه بر افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و بیمارى هاى قلبى، مى تواند روى سلامت مو ها هم اثرگذار باشد. سیگار کشیدن رگ هاى خونى را منقبض مى کند که در نتیجه باعث کاهش جریان خون در فولیکول هاى مو مى گردد و ریزش مو را هم در پى دارد. سموم موجود در سیگار، به بخش هاى زیادى از بدن از جمله فولیکول هاى مو آسیب وارد مى نمایند و باعث سفیدى زودهنگام مو ها مى گردد.

بیشتر بخوانید
  • دلیل ریزش مو در مردان چیست و چگونه درمان می گردد؟
  • بوتاکس مو چیست و چه عوارضی دارد؟
  • با این 10 گیاه به جنگ ریزش مو بروید!

آیا مى توان از سفید شدن مو جلوگیرى کرد؟

به قول معروف، ماهى را هر موقع از آب بگیرى تازه است. مى توان با کاهش شرایط استرس زا و یا ترک سیگار از این فرایند افزایشى سفید شدن مو در سنین پایین جلوگیرى کرد. اما اگر عامل آن ژنتیکى باشد، هیچ راهکارى براى جلوگیرى از آن وجود نخواهد داشت. در صورتى که بیمارى زمینه اى سبب آن باشد، ممکن است با درمان بیمارى، رنگدانه ها برگردند و رنگ موى شما هم تغییر کند.

طبق یک پژوهش، اگر مشکل تیروئید باعث سفیدى مو شده است، پس از درمان این غده، رنگدانه مجدداً ایجاد مى گردد. مصرف مکمل هاى ویتامین B-12 هم در صورتى که سفیدى مو نتیجه کمبود این ویتامین باشد، مى تواند سلامت فولیکول هاى مو را دوباره تامین کند.

Referenec:

healthline.com

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1814

به "دلیل سفید شدن ناگهانی مو در جوانی و نوجوانی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل سفید شدن ناگهانی مو در جوانی و نوجوانی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید