عقاب طلایی البرز راهی اتاق عمل شد

به گزارش مجله پارمیسفان، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: جراح البرزی برای اولین بار در کشور جراحی تثبیت دَررفتگی مفصل رانی-لگنی یک بهله عقاب طلایی بالغ با استفاده از تکنیک ارتوپدی انجام داد.

عقاب طلایی البرز راهی اتاق عمل شد

خبرنگاران البرز- فردین حکیمی گفت: فردین حکیمی گفت: اولین جراحی تثبیت دَررفتگی مفصل رانی-لگنی در یک بهله عقاب طلایی بالغ با استفاده از تکنیک جراحی ارتوپدی (modified surgical open reduction of coxofemoral luxation) در البرز انجام شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: در ابتدای دی ماه سال جاری یک بهله عقاب طلایی مصدوم با علائم ضعف عمومی و عدم تعادل و توانایی در وزن گیری روی پاها، از طریق مرکز بازپروری و نقاهتگاه حیات وحش البرز مورد امداد و درمان قرار گرفت.

او گفت: در ادامه و پس از انجام آزمایشات تشخیصی از طریق این مرکز از جمله رادیوگرافی؛ آسیب و در رفتگی کامل استخوان ران از مفصل و همینطور تخریب کامل کپسول و لیگامنت های نگه دارنده این مفصل تایید شد.

با توجه به اهمیت گونه مورد نظر، بالغ بودن و همچنین اهمیت تولیدمثلی این گونه، موضوع جراحی برای برگرداندن شانس زندگی، رهاسازی و اصلاح نقص حرکتی وسیع در این عقاب طلایی مورد مشورت تیم بازپروری و کلینیسین و جراح حیات وحش دکتر سعید یزدانی نیا قرار گرفت و پایان جراحی یادشده برای اولین عقاب طلایی در مرکز نقاهتگاه و بازپروری حیات وحش البرز انجام شد.

به گفته حکیمی، تکنیک به کار برده شده در این بهله عقاب بالغ و تنومند یکی از دشوارترین تکنیک های جراحی ارتوپدی برای بازگشت توان حرکتی در پرندگان و بخصوص پرندگان شکاری محسوب می شود.

در سال 1397 نیز، نخستین پیوند پَر و رهاسازیِ پیروز در پرندگان شکاری سنگین وزن (عقاب اِستِپی) با همکاری دکتر سعید یزدانی نیا و اداره کل حفاظت محیط زیست البرز رقم خورده است.

عقاب طلایی از گونه های نادر عقاب است که چند سال پیش از سوی بنیاد البرزشناسی به عنوان نماد جانوری این استان انتخاب شد.

د.خ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 اسفند 1400 بروزرسانی: 8 اسفند 1400 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1999

به "عقاب طلایی البرز راهی اتاق عمل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقاب طلایی البرز راهی اتاق عمل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید