عده ای به دنبال ذبح نشریات در دانشگاه علم و صنعت هستند

به گزارش مجله پارمیسفان، بیانیه اعضای دانشجویی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران خطاب به دانشجویان این دانشگاه در خصوص تخلفاتی که توسط مسئولین اجرا شده است.

عده ای به دنبال ذبح نشریات در دانشگاه علم و صنعت هستند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، بیانیه اعضای دانشجویی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران خطاب به دانشجویان این دانشگاه در خصوص تخلفاتی که توسط مسئولین انجام شده است.

متن بیانیه به توضیح ذیل است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

بی شک اهمیت و صندلی نشریات دانشجویی به عنوان یکی از مهمترین راه های ارتباطی بین فعالین این حوزه با بدنه دانشگاهی بر کسی پوشیده نیست. فعالیت های مطبوعاتی در محیط دانشگاهی در صورتیکه ضمن هدفمند بودن با استدلال و منطق سدید همراه باشد علاوه بر کسب تجربیات ارزشمند برای ذینفعان؛ می تواند به پویایی فرهنگی دانشگاه یاری شایانی نماید.

متاسفانه در سال های اخیر؛ سوءمدیریت مسئولین امر در حوزه نشریات دانشجویی سبب شده تا شاهد رکود در دانشگاه ها باشیم و نشریه که روزی می توانست نقش موثری در جامعه پذیری سیاسی دانشجویان ایفا نماید اکنون در نظر جامعه مخاطب به تکه کاغذی سیاه بدل شده است!

به عنوان اعضای دانشجویی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه علم و صنعت و موکلان شما دانشجویان عزیز؛ بر خود لازم دانستیم تا نکاتی را پیرامون اتفاقات اخیر این کمیته به سمع و نظرتان برسانیم:

با تغییر معاون فرهنگی دانشگاه و به تبع ریاست ایشان بر کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه؛ شاهد رویه های ناصوابی بوده ایم که از آن جمله می توان به سوءاستفاده بعضی مسئولین امر از ماده 5 دستورالعمل اجرایی بر ضوابط ناظر بر نشریات دانشگاهی اشاره نمود که طبق آن با حضور حداقل 3 تن از اعضای اصلی کمیته؛ جلسات رسمیت می یابد. با آغاز فرایند انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشگاه؛ رئیس کمیته که از قضا زیاد هم نسبت به دستورالعمل ها و قوانین نشریاتی اطلاع ندارد؛ تعمدا یا سهوا! در روز چهارشنبه مورخ 99/7/9؛ دقایقی قبل از برگزاری جلسه؛ تعدادی از اعضای کمیته را که احتمالا با خود همراه میدیده است؛ گزینش نموده و با آن ها تماس تلفنی برقرار نموده و جلسه را تشکیل داده است!

قطعا چنین حرکتی علاوه بر نمایان کردن ضعف های مفرط و ترس بعضی مسئولین امر از نمایندگان دانشجویان؛ حکایت از ایجاد بدعتی خطرناک در کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه دارد که می تواند در سنوات آینده؛ انفعال و افول بیش از پیش نشریات را به همراه داشته باشد.

ماجرا به اینجا ختم نشده و این تخلف مجددا در روز یکشنبه مورخ 99/7/13 و با تشکیل جلسه ای دیگر تکرار می گردد که باز هم بدون ابلاغ کتبی و صرفا فقط با تماس تلفنی! در روز قبل جلسه توسط کارشناس نشریات همراه بوده است. این در حالیست که طبق قانون باید جلسات از سه روز قبل همراه با توضیح دستور جلسه و به صورت کتبی به اطلاع اعضا برسد.

حتی وقتی این رویه؛ اعتراض اعضا را به همراه داشت؛ سکوت تنها پاسخی بود که نصیب نمایندگان دانشجویان گشت! لازم بذکر است که جلسه مذکور در حالی برگزار شده است که طبق بخشنامه اعلام شده از جانب استانداری تهران؛ دانشگاه باید تعطیل می بوده است. پس از اعلام رسمی مدیریت امور اداری دانشگاه مبنی بر تعطیلی مراسم ها و تجمعات؛ شرایط تشکیل جلسه از جانب اعضای دانشجویی کمیته مورد سوال واقع شد که با عدم پاسخگویی مسئولان مربوطه همراه شد که خود نشان دهنده عدم تمایل بعضی افراد برای حضور نمایندگان دانشجویی در جلسات کمیته می باشد!

عدم رعایت قوانین به طور کامل و صحیح و همچنین تصمیمات خلق الساعه مسبوق به سابقه بوده است چرا که اعضا دانشجویی کمیته شاهد به تاخیر انداختن جلسات کمیته، عدم آنالیز مسائل مربوط در موعد مقرر و سایر موارد غیر قانونی نیز بوده اند. آن هم به دلایل بعضا شخصی و واهی! که از این موارد می توان به جلوگیری از روال کمیته ناظر به دلایل شخصی معاونت فرهنگی در اوائل انتصاب ایشان اشاره نمود که ترجیح منافع شخصی و حفظ سمت را بر روال قانونی کمیته در پی داشته است.

تهدید کردن دانشجویان به مجازات های سنگین بدون رعایت ضوابط اجرایی و بدون حتی حضور و ارائه ادله توسط دانشجو که حقی واضح است؛ نیز از جمله اعمال ناصواب مذکور است.

به نظر می رسد با این سبک مدیریت گویا قرار است دانشگاه علم و صنعت و نشریات دانشجویی آن با خودسری یک عده از طرفی و با برنامه ریزی با نیت سو از طرف دیگر قربانی سایر دانشگاه های از دست رفته گردد تا هم صدای دانشجویان در نطفه خفه شده، هم کمیته ناظر که باید بیشتر به فکر دانشجویان باشد خالی از نماینده های دانشجویی گردد و هم علم و صنعت در کشور نماینده ای نداشته باشد تا مدل سرکوب و خفقان صدای دانشجویان این دانشگاه تکمیل و اجرا گردد. اما مسلما این امر اتفاق نخواهد افتاد؟!

طبق وظیفه ای که بر دوش خود احساس می کردیم در تاریخ 99/7/14 مراتب اعتراض خود را نسبت به تخلفات انجام شده و توهین به فعالین دانشجویی نشریات دانشگاه؛ طی نامه ای به اطلاع دکتر غفاری؛ رئیس شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم رساندیم.

امید است تا وزارت علوم در اسرع وقت ضمن برخورد قاطع با خاطیان و جبران اشتباهات انجام شده؛ برگزاری مجدد فرایند انتخابات مدیران مسئول نشریات دانشگاه علم و صنعت را با رعایت قانون؛ ابلاغ نماید. بدیهی است تاخیر در فرایند انتخابات و اتلاف وقت دانشجویان تنها به دلیل جلوگیری از فرایند های خلاف و بازگشت به فرایند قانونی که امری مسلم است، نیز فقط و فقط به علت همین گونه خودسری هاست.

در انتها به دکتر ارجمندی؛ رئیس کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه علم و صنعت متذکر می شویم در صورت اصرار بر رویه فعلی و تکرار آن؛ فعالین دانشجویی نشریات دانشگاه سکوت خود را شکسته و جهت احقاق حقوق خود؛ اقدام خواهند نمود.

والسلام علی من اتبع الهدی

اعضای اصلی دانشجویی کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه علم و صنعت:

محمد مهدی رحمتی

محمد امیر زمانی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: parmisfun.ir شناسه مطلب: 1274

به "عده ای به دنبال ذبح نشریات در دانشگاه علم و صنعت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عده ای به دنبال ذبح نشریات در دانشگاه علم و صنعت هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید